Czy papież Franciszek zakaże Mszy trydenckiej?
Na mocy motu prioprio "Summorum pontyficum" Benedykta XVI w całym Kościele przywrócono w praktyce Mszę trydencką, która była odprawiana przez ponad tysiąc lat przed Soborem Watykańskim II. Teraz Watykan wysłał w tej sprawie do wszystkich diecezji na świecie specjalną ankietę. Czy oznacza to koniec tzw. starej Mszy?
W ankiecie biskupi mają odpowiedzieć na pytania związane z tym, na czyje życzenie jest odprawiana Msza trydencka - kapłanów czy wiernych. Biskupi mają też napisać, jak postrzegają owoce zarządzenia Benedykta XVI.
Rodzi to przypuszczenie, że jest to wstęp do wycofania dokumentu i zakazania odprawiania Mszy w dawnym rycie.
Nasze źródła podają, że chociaż Franciszek nie interesuje się liturgią, może być to element umowy z Bractwem św. Piusa X, czyli tzw. lefebrystami, którzy zanegowali postanowienia Soboru Watykańskiego II. Paradoksalnie z faktu, że Msza trydencka została w Kościele przywrócona byli oni niezadowoleni, bo stracili na nią monopol. Wiadomo, że Franciszek pozostaje w dobrych relacjach z Bractwem, z którym się spotyka, któremu dał prawo rozgrzeszania grzechów i któremu pozwolił nawet otworzyć seminarium w Rzymie. Niektórzy uważają, że zakazanie starej Mszy miałoby zapewnić Bractwu całkowitą kontrolę nad starą liturgią.
Źródło: KAI