Rolex Replica Shop❤️- The Best Fake Rolex Watches To Buy:https://isrl.byu.edu/
Żyją za kilkaset złotych miesięcznie. Pojechali do Brukseli a media milczą! – Prawy.pl
Rodzina

Żyją za kilkaset złotych miesięcznie. Pojechali do Brukseli a media milczą!

Zdesperowani rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci ruszyli do Brukseli, by naświetlić swój dramat i przedstawić postulaty, których choćby częściowej realizacji nie mogą się doczekać od lat.

 

Jednym z nich jest podniesienie kwoty  zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł), którego celem ma być pokrycie części wydatków towarzyszących niepełnosprawności. 

 

Brak weryfikacji tej kwoty od lat utrudnia podjęcie części  działań rehabilitacyjnych i tym samym pogłębia i pogarsza stan zdrowia i sprawności podopiecznych, a ewentualne pokrycie  tych wydatków z własnej kieszeni  jest dużym obciążeniem dla skromnych budżetów  gospodarstw domowych,  w których przebywają osoby niepełnosprawne. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego gospodarstwa z niepełnosprawnym dzieckiem należą do szczególnie  zagrożonych ubóstwem.  Stawką nie są tylko świadczenia pieniężne. Rodziny chcą zwrócić uwagę na inne ograniczenia z jakimi spotykają się na co dzień, np. w dostępie do specjalistów.

 

W tle dramatu opiekunów niepełnosprawnych dzieci rozgrywa się zupełnie nienagłaśniany dramat innej, bardzo pokrewnej grupy – opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Najczęściej podopiecznymi są osoby  w wieku podeszłym, ale także doświadczone ciężką przewlekłą chorobą czy ofiary poważnych wypadków. Świadczenia dla tej grupy są jeszcze niższe. O ile opiekun osoby niepełnoletniej lub takiej której niepełnosprawność powstała w dzieciństwie może liczyć na 1200 złotych jeśli całkowicie zrezygnuje z pracy by opiekować się bliskimi, o tyle w przypadku opieki nad niesamodzielną osobą, której niepełnosprawność powstała już w dorosłym życiu, kwota wsparcia to jedynie 520 złotych. Ponadto trzeba spełnić obok obowiązku całkowitej rezygnacji z pracy także kryterium dochodowe (do listopada 664 złotych). Część opiekunów przekracza nieznacznie ów prób i zostaje bez wsparcia.

Choć Trybunał Konstytucyjny jeszcze rok temu – 21 października 2014 roku – stwierdził, że różnicowanie statusu opiekunów ów ze względu na wiek, w którym powstała niepełnosprawność kłóci się z konstytucyjną zasadą równości i zobowiązał do  zmian „ bez zbędnej zwłoki” – do tej pory niesprawiedliwe prawo nie zostało zmienione.

 

Rafał Bakalarczyk

fot. eltpics/flickr.com

 

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

172 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra