Środowisko walczące o pamięć o Auschwitz oburzone atakiem dziennikarza Telewizji Polskiej na niedawno zmarłego mec. Stefana Hamburę

0
0
0
/

W dniu pogrzebu mec. Stefana Hambury korespondent TVP S.A. w Niemczech red. Cezary Gmyz na portalu Twitter podał publicznie w wątpliwość „konkretne zasługi” zmarłego 2 maja w Aninie znanego polsko-niemieckiego prawnika oraz przewodniczacego katowickich struktur partii chadeckiej eurodeputowanego VI kadencji dr. Bogusława Rogalskiego. Z listem otwartym do p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego w sprawie ataku na pamięć o Stefanie Hamburze zwróciła się radna Sejmiku Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji z PiS, a dziś szefowa Zjednoczenia Chrzescijańskich Rodzin na Śląsku Cieszyńskim, Monika Socha-Czyż. Chadecy uruchomili też internetową petycję popierającą ich wystąpienie do Macieja Łopińskiego.

„Mec. Stefan Hambura był naszym nieformalnym członkiem i doradcą prawnym w kontaktach ze stroną niemiecką i dyrekcją KL Auschwitz w Oświęcimiu. Był również pełnomocnikiem prawnym Pani Barbary Wojnarowskiej – Gautier (nr oświęcimski 63836) o wypłatę odszkodowania za pobyt w KL Auschwitz. Nie mówiąc już o obronie wielu małżeństw polsko-niemieckich przed odbieraniem dzieci na mocy obowiązującej do dziś hitlerowskiej ustawy. A to maleńki wycinek aktywności i dokonań mec. St. Hambury. Panie Gmyz! Jest Pan niedokształconym i niedoinformowanym pismakiem, a nie dziennikarzem! Niech Pan przeprosi! I dokształci się, choćby słuchając oficjalnych wystąpień podczas pogrzebu na Powązkach Wojskowych w Warszawie”

napisał pod wspomnianą petycją członek zarządu Stowarzyszenia Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy, Jan Włodzimierz Kulczycki.

 

Afera z dziennikarzem TVP S.A. Cezarym Gmyzem zaczęła się w piątek. Wówczas przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów, Paweł Zdun wyraził 15 maja na swoim profilu na Twitterze zdziwienie, że TVP S.A. nie poświęciła „paru sekund” w głównym programie informacyjnym na podanie 2 maja informacji o śmierci Stefana Hambury, ani nie podała też informacji z jego wczorajszej ceremonii pogrzebowej. Fundacja im. Janusza Kurtyki podała dalej na tym portalu społecznościowym wpis Pawła Zduna z krótkim komentarzem: „smutne”. Do dyskusji włączył się korespondent TVP w Niemczech. red. Cezary Gmyz, który napisał, cyt. Z całym szacunkiem dla majestatu śmierci i modlitwą za zmarłego – ale jakie sukcesy konkretne sukcesy miał śp. mecenas? Ciszej nad tą trumną”.

 

„[Stefan Hambura – przyp. aut] Wykładał w Szkole Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami ds. młodzieży (Jugendamt), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

W 2007 reprezentował Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia. Złożył m.in. zapytanie do Sądu Najwyższego, który sąd jest właściwy w tych sprawach. 

W 2007 był pełnomocnikiem Anny Walentynowicz w wygranej sprawie przeciwko twórcom filmu „Strajk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, którym sąd zakazał utożsamiania bohaterki Agnieszki z działaczką NSZZ „Solidarność”, gdyż historia przedstawiona w filmie znacząco i na niekorzyść jej wizerunku różni się od jej biografii.

W 2009 zwrócił się w imieniu najważniejszych organizacji polonijnych w Niemczech pisemnie do kanclerz Angeli Merkel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej, dyskryminującego polską mniejszość, odbierającego jej status mniejszości narodowej i konfiskującego mienie organizacji polskich. Apel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia stanowił pierwszą od lat wspólną inicjatywę organizacji polonijnych w Niemczech.

W kwietniu 2010 został pełnomocnikiem Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz) – rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. W lipcu 2010 złożył doniesienie do warszawskiej prokuratury, w związku z podejrzeniem działania przez Donalda Tuska i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez rezygnację ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie przyczyn smoleńskiej katastrofy. Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2019 roku doprowadził do skazania Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Arabski według sądu dopuścił do lotu rządowego tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku”.

  • opisuje sylwetkę zmarłego działacza ZChR portal niezależna.pl.

 

„Żegnamy dzisiaj naprawdę wybitnego i niezmiernie ciepłego, ale i człowieka, który poświęcił całe swoje życie Polsce, Stefana Hamburę. Żegnamy z żalem, ze smutkiem, ale też z taką głęboką świadomością, że on pozostaje z nami w tym wszystkim, co dla Polski zrobił. Zdawał sobie głęboko sprawę, że trzeba prowadzić do porozumienia polsko- niemieckiego, ale na równych prawach”

powiedział w piątek w Polskim Radiu były szef MON i wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.

Piotr Galicki, www.ngopole.pl

Link do petycji: Tutaj

 

Źródło: Redakcja

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną