- Wasza Świątobliwość był uprzejmy poinformować mnie jako pierwszy o śmierci swojego ukochanego brata, prałata Georga. Pragnę ponowić wyrazy mojego głębokiego współczucia i duchowej bliskości w tej chwili bólu. Zapewniam Waszą Świątobliwość o mojej modlitwie w intencji nieodżałowanego zmarłego, aby Pan życia, w swojej miłosiernej dobroci, wprowadził go do ojczyzny niebieskiej i udzielił mu nagrody przygotowanej dla wiernych sług Ewangelii. Modlę się także za Ciebie, Wasza Świątobliwość, prosząc Ojca, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny o wsparcie chrześcijańskiej nadziei i czułą Bożą pociechę. Będąc zawsze zjednoczeni w przylgnięciu do Zmartwychwstałego Chrystusa, źródła nadziei i pokoju – napisał urzędujący papież. 


W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kondolencje Benedyktowi XVI, jego rodzinie i bliskim oraz Kościołowi w Niemczech złożył abp Stanisław Gadecki. 
- W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia z powodu śmierci ks. prał. Georga Ratzingera jego bratu Benedyktowi XVI, jego rodzinie i bliskim oraz Kościołowi w Niemczech. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie – napisał na Twitterze hierarcha. 


Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w Ratyzbonie. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI, przez 30 lat kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego Regensburger Domspatzen, zmarł 1 lipca w wieku 96 lat. Po Mszy św. pogrzebowej w miejscowej katedrze kapłan zostanie pochowany na cmentarzu katedralnym w Ratyzbonie w grobie należącym do fundacji chóru katedralnego Domspatzen.
Już w niedzielę 5 lipca swego wieloletniego kierownika pożegnają Regensburger Domspatzen podczas nieszporów w intencji Zmarłego. W nabożeństwie weźmie udział 220 śpiewaków. W uroczystości nie będą mogli jednak uczestniczyć wierni ze względu na panujące jeszcze przepisy związane z koronawirusem. Całość będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej diecezji.


Ks. Georg Ratzinger kierował ratyzbońskim chórem chłopięcym przez 30 lat, w latach 1964-1994. Był ostatnim członkiem rodziny papieża seniora. Rzecznik diecezji ratyzbońskiej Clemens Neck pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA, czy na pogrzeb swego brata przyjedzie papież senior, odpowiedział, że na razie takiej informacji nie posiada. 


93-letni Benedykt XVI przebywał w Ratyzbonie w dniach 18-22 czerwca, by odwiedzić swego ciężko chorego brata. Jak wspominał biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy: „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”. 
Papież senior, mieszkający od abdykacji w rezydencji w Ogrodach Watykańskich, poleciał do Monachium samolotem włoskich sił powietrznych, który wystartował z rzymskiego lotniska Ciampino. Ze stolicy Bawarii emerytowany papież udał się samochodem do Ratyzbony, gdzie mieszkał jego 96-letni brat. Według mediów, decyzja o podróży zapadła bardzo szybko w związku z nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia księdza Ratzingera.
Oficjalny portal Stolicy Apostolskiej Vatican News podał, że Benedyktowi XVI towarzyszyli w podróży: osobisty sekretarz abp Georg Gaenswein, zastępca dowódcy żandarmerii watykańskiej, lekarz i pielęgniarz.


- Emerytowany papież pozostanie w Ratyzbonie tyle, ile będzie to konieczne – informował wówczas rzecznik Watykanu Matteo Bruni.
W ostatnich tygodniach wielokrotnie przypominano, że obaj bracia Ratzingerowie są bardzo ze sobą związani. Zostali wyświęceni na księży tego samego dnia, 29 czerwca 1951 roku w katedrze we Fryzyndze w swej rodzinnej Bawarii. Obu braciom nigdy nie brakowało talentów. Vatican News określa księdza Georga jako „genialnego muzyka”, a emerytowanego papieża jako „znanego teologa”. Ks. Georg odwiedzał regularnie swego brata papieża w Watykanie w dniach Wielkanocy. Przyjeżdżał także po jego ustąpieniu z urzędu. W tym roku nie przyjechał z powodu pandemii.  

PZ 
Źródło: KAI, rmf24.pl, Vatican News, Twitter