Na antyPiSowskim portalu „Dad hero” (podległym „Na temat”) ukazał się artykuł „Twórcy nowej gry o Harrym Potterze nie chcą współpracować z J.K. Rowling. Powód: jej transfobia” autorstwa Kacpra Peresady. Autor przypomina w nim, że „autorka serii bestsellerów o "Harrym Potterze"” podpadła”ze względu na swoje transfobiczne opinie”.

Według autora antyPiSowskiego portalu „w ciągu ostatnich kilku lat Rowling stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych feministek, które wykluczają ze swojego grona kobiety trans. W zeszłym miesiącu pisarka powiedziała publicznie, że mianem kobiety można określić jedynie te osoby, które miesiączkują. Jej słowa wywołały protesty środowisk LGBTQ, ale również spowodowały, że znajomi po piórze postanowili zabrać głos, by wyrazić swój sprzeciw. Jednym z nich był Stephen King. Słynny amerykański pisarz napisał na swoim Twitterze: "Kobiety trans to także kobiety". Na słowa J.K. Rowling zareagowali też aktorzy znani z filmowych wersji książek "Harry'ego Pottera"”.

Z artykułu wynika, że pracownicy firmy Avalanche Software nie chcą pracować nad grą dziejącą się w świecie Harrego Pottera z racji na transfobię Rowling.

Wcześniej z powodu transfobii pisarki blokowano wydanie jej książki. Jak można przeczytać w artykule Sama Greenhilla na stronie brytyjskiego dziennika „The Daily Mail”, personel działu odpowiedzialnego za wydawanie książek dla dzieci wydawnictwa Hachette zagroził odejściem z pracy, jeżeli wydawnictwo wyda nową powieść J.K. Rowling.

Poglądy autorki spotkały się z ogromną krytyką. „Redaktor »Heartbroken« największej na świecie strony fanów Harry'ego Pottera zachęca ludzi do zaprzestania kupowania książek i filmy na podstawie jej twórczości”. Pisarkę potępili też aktorzy grający filmach na postawie jej twórczości: Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint. Szkoła w West Sussex porzuciła plany uznania pisarki za patronkę „mówiąc rodzicom, że pani Rowling »nie jest już odpowiednim wzorem do naśladowania dla naszej społeczności”.

Potępiając pisarkę i uznając osoby z męskimi narządami płciowymi za kobiety, aktor Radcliffe napisał w oświadczeniu: „Kobiety transpłciowe to kobiety. Wszelkie przeciwne stwierdzenia usuwają tożsamość i godność osób transpłciowych i są sprzeczne z wszelkimi poradami udzielanymi przez profesjonalne stowarzyszenia opieki zdrowotnej”. „Daniel Radcliffe opublikował swoje oświadczenie razem z The Trevor Project, amerykańską organizacją non-profit założoną w 1998 r., Koncentrującą się na działaniach zapobiegających samobójstwom wśród lesbijek, gejów, biseksualistów, transpłciowych, queer”.

Jan Bodakowski