Program

W programie Wielkiego Zawierzenia 2020 króluje liturgia: Adoracje Najświętszego Sakramentu i Msze Święte, Różaniec, a także Transitus – czyli nabożeństwo upamiętniające przejście św. Ojca Maksymiliana do chwały Nieba (14 sierpnia), ale istotą tego wydarzenia jest akcja: oddanie Bogu i Bogurodzicy wszystkich dziedzin naszego życia. Stąd wszyscy, którzy pragną dobrych przemian w Polsce, mogą pojechać do Niepokalanowa 9 sierpnia, na Zawierzenie sprawujących władzę; dziennikarze powinni wziąć udział 11 sierpnia w Zawierzeniu mediów; a dla naszych rodzin kluczowym dniem jest właśnie 14 sierpnia, kiedy to odbędzie się Zawierzenie rodzin oraz 15 sierpnia, gdy zawierzamy siebie osobiście i narodowo, świętując Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i stulecie Cudu nad Wisłą.

W programie bardzo ważny jest finał Sztafety Różańcowej: Rekolekcje Różańcowe, realizowane przez szereg konferencji, które w tym roku  głosi Jan Budziaszek – perkusista zespołu Skaldowie, a także O. Mateusz Stachowski OFMConv – egzorcysta, O. dr Remigiusz Trocki OFMConv, dr Andrzej Wronka, dr Iwona Zielonka.  

Tematy

Wielkie Zawierzenie dzieli się na dwie części, faktyczne Zawierzenie 6-15 sierpnia  i Dziękczynienie 16-22 sierpnia. Część pierwsza rozpoczyna się zawierzeniem dziedzictwa kolbiańskiego, następnie polskiej gospodarki i przemysłu, dzieł ewangelizacji duchowieństwa, sprawujących władzę, bezpieczeństwa i sportowców, mediów, służby zdrowia; kultury, sztuki i edukacji,  rodzin i samych siebie oraz Ojczyzny. Część druga jest dziękczynieniem Bogu za Jego Miłość, za dar życia, za rodzinę, przyjaciół i bliskich, za Zbawienie w Kościele, za powołanie oraz za naszą Matkę, Maryję. Tematem części dziękczynnej jest duchowość i zagrożenia, które ją niszczą, a także – obrona wiary. W kontemplowaniu Matki Bożej znalazło się także szczególne miejsce dla duchowości kobiecej.


Warto przejrzeć program i wybrać przynajmniej jeden dzień!


Aleksandra Pietkiewicz