Stosunkowo pobieżna wiedza Polaków o kryptowalutach nie jest efektem naszej narodowej ignorancji. Choć popularność wirtualnych monet w naszym kraju systematycznie rośnie, to wciąż są one traktowane raczej jako technologiczna ciekawostka. Tymczasem, waluty kryptograficzne mogą w najbliższym czasie zacząć odgrywać coraz ważniejszą rolę w naszym codziennym życiu. Nim się obejrzymy, będziemy korzystać z nich w takim samym stopniu jak z tradycyjnych pieniędzy. Warto więc odpowiednio wcześniej poznać je od podszewki i zrozumieć mechanizm ich działania. Czym są kryptowaluty? Do czego je wykorzystać? Czy na pewno są bezpieczne? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej?

Co to są kryptowaluty?

W największym uproszczeniu kryptowalutami określa się po prostu wirtualne monety, które w przeciwieństwie do swoich bardziej tradycyjnych odpowiedników, nie posiadają fizycznej formy. Bardziej zaawansowana definicja walut kryptograficznych określa je jako innowacyjny, rozproszony system księgowy, przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. W praktyce oznacza to, że posiadacz kryptowaluty przechowuje ją na komputerze lub smartfonie (za pomocą odpowiednio oprogramowania), wykorzystuje do dokonywania różnego rodzaju transakcji, a dostęp dopowiadanego wirtualnego kapitału ma tylko on sam. Wszystko odbywa się oczywiście drogą elektroniczną. Całość opiera się na zyskującej w ostatnich latach na popularności technologii blockchain, której zadaniem jest m.in. przechowywanie informacji o saldach i numerach kont użytkowników, a także weryfikowanie poprawności transakcji. Co ważne – każda jednostka „monetarna” ma swój unikalny kod, co oznacza, że nie może być ona powielona. Choć całość na pierwszy rzut oka brzmi i wygląda nieco przerażająco, to w praktyce użytkownicy korzystają z całego systemu niemal tak, jak z tradycyjnej bankowości internetowej.

Główne różnice między kryptowalutami a tradycyjnymi pieniędzmi

Podstawą różnicą między walutami kryptograficznymi a tradycyjnymi walutami będącymi obecnie w obiegu jest fakt, że wirtualne monety są całkowicie zdecentralizowane. Co to oznacza? Nie mają one nad sobą żadnej instytucji, która kontrolowałaby ich funkcjonowanie. Nie oznacza to jednak, że na rynku krypto panuje całkowita samowola. Idea walut kryptograficznych opiera się na tym, że od początku znana jest maksymalna liczba jednostek monetarnych, które trafią do obiegu. Kryptowaluty powstają przez tzw. kopanie. Jest to potoczne określenie procesu wykonywanego przez komputery, które wykonują skomplikowane obliczenia matematyczne, których wynikiem jest właśnie kolejna jednostka monetarna. Kopać może każdy, jednak nie jest to proces łatwy. Ograniczona podaż sprawia, że kryptowaluty są odporne na inflację. Oczywiście nie mają one fizycznej postaci, więc nie ma możliwości przechowywania ich w tradycyjnym portfelu. Co ważne – rynki kryptowalutowe są bardzo niestabilne, tzn. kurs poszczególnych walut ustalane są na zasadzie wolnorynkowej, a to sprawia, że nawet najmniejsza spekulacja jest w stanie mocno wpłynąć na cenę interesującego nas aktywu.

Jakie są rodzaje kryptowalut?

W obiegu funkcjonuje obecnie ponad kilkaset rodzajów kryptowalut. Bezapelacyjnie najpopularniejszą z nich jest Bitcoin stworzony w 2009 roku przez Satoshiego Nakamoto. To jednocześnie najdroższa i najcenniejsza wirtualna waluta – obecnie cena za jednego BTC oscyluje wokół kwoty 10 000 dolarów.

Poza Bitcoinem wyróżnić można kilka innych popularnych kryptowalut, np. Ethereum, które przez wielu ekspertów uznawane jest nawet za wygodniejszy od BTC środek płatniczy, a proces kopania (tworzenia) nowego bloku ETH wydaje się o wiele krótszy. Ma to też przełożenie na cenę kryptowaluty, która w porównaniu do Bitcoina jest o wiele niższa.

Poza tym, można wyróżnić również takie waluty kryptograficzne jak Litecoin czy Ripple.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Jeśli chce się mieć kryptowaluty na własność, można je zakupić np. na specjalnej giełdzie, gdzie także istnieje możliwość handlowania tymi instrumentami. Ponadto, istnieją kantory (zarówno internetowe jak i stacjonarne) umożliwiające wymianę tradycyjnych pieniędzy na kryptowaluty i odwrotnie. Można też nabyć walutę kryptograficzną bezpośrednio od osoby prywatnej, choć trzeba mieć świadomość, że jest to już proces nieco bardziej skomplikowany.

Chcąc inwestować w kryptowaluty, wcale nie trzeba od razu kupować ich na własność. Można bowiem dokonywać operacji na kontraktach różnicy kursowej, nazywanych też kontraktami CFD. Ich działanie w największym uproszczeniu można opisać następująco: są to umowy pomiędzy dwiema stronami transakcji, w których zakłada się, że sprzedający zapłaci kupującemu różnicę między aktualną wartością danego aktywu (w tym przypadku kryptowaluty), a jego ceną w dniu ustalania kontraktu. Trader nie staje się właścicielem waluty kryptograficznej. Próbuje jedynie przewidzieć, ile będzie wynosić jej cena w jasno określonym momencie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kryptowaluty są legalnym środkiem płatniczym, a korzystanie z nich jest bezpieczne, o ile pamięta się, by np. korzystać z zaufanych i sprawdzonych giełd czy platform inwestycyjnych oferujących operację tymi instrumentami finansowymi.

Kryptowaluty są też coraz częściej akceptowalnymi środkami płatniczymi. W USA można nimi uregulować np. rachunek w hotelu. W Polsce liczba firm decydujących się na płatności w BTC czy ETH także rośnie.

Kryptowaluty to także dobry pomysł na dokonanie inwestycji. Przy sporej wiedzy o funkcjonowaniu rynku, umiejętnościach analitycznych i odrobiny szczęścia, można dzięki nim zarobić naprawdę duże pieniądze.