"Nawet w rodzinie kochających się ludzi dochodzi do napięć, sporów, emocji i konfliktów " - powiedział Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej, charakteryzując tym samym konflikt w obozie Zjednoczonej Prawicy jako wewnętrzny i rozwiązywalny. 

Radio Maryja przekazało wiadomość o efektach spotkania Prezesa PiS-u z Ministrem Sprawiedliwości. Według doniesień, Jarosław Kaczyński ma zostać szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pytanie, jaka będzie pozycja Zbigniewa Ziobry, czy jego sprzeciw wobec bezprawia zostanie pozytywnie rozpatrzony?
Patrząc z boku, można się zastanowić nad sensem dyskutowania spraw, które zdają się bez znaczenia. Zdają się – bo dłuższy namysł ujawnia nie tylko wagę, ale i powiązania, w których trwa ta dyskusja. Co zwykłego Polaka obchodzi kwestia uboju rytualnego? Tymczasem, okazało się iż właśnie ten temat został rozdmuchany do granic możliwości. Komu zależy na tym, by polskie rolnictwo kojarzyło się z tym wątkiem, tak przecież marginalnym – jak podkreślił rzecznik rządu w Sygnałach Dnia. 
Bardziej prawdopodobne jest to, że chodzi o uprawnienia urzędników i służb, szczególnie Wojska i Policji – które usprawiedliwiają działania niezgodne z prawem – w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, a potocznie ujmując – wobec ryzyka zakażenia znanym wirusem. Dlaczego to takie istotne dla obywateli? Bo całe pokolenia pracowano nad tym, żeby nie było Wojska Polskiego, polskiej Policji, polskich służb – także medycznych. Aby ich praca, która ma być służbą, kojarzyła się z bezprawiem, nadużyciami, pogardą dla Polaków. Niepokojące są doniesienia o obecności w Policji wrogo nastawionych do Polski Ukraińców czy innych imigrantów. Czy Jarosław Kaczyński jako szef komitetu ds. bezpieczeństwa zajmie się repolonizacją służb? Wtedy byłaby to pewna nadzieja. W jaki sposób podejmowane teraz decyzje wpłyną na życie Polaków? 
Spotkania trwają, rozmowy są komentowane na bieżąco – górują w nich emocje, które póki co, są przedwczesne. Dla nas najważniejsze jest to, jakie decyzje zostaną podjęte wobec obywateli, wobec wiernych – szczególnie gdyby zaistniał drugi lock down – i dlatego interesujemy się poznaniem układu, który będzie działał w przyszłości. 

Aleksandra Pietkiewicz