W rozmowie z Polską Agencją Prasową oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska, po telefonie od policji mężczyzna podejrzany o zniszczenie furgonetki w środę zgłosił się na komisariat. "Trwa jego przesłuchanie" - powiedziała PAP Kamińska. O sprawie poinformowała we wtorek na swojej stronie internetowej Fundacja Pro - Prawo do Życia oraz portal tvp.info. Do zajścia doszło w sobotę około godz. 17.00, kiedy furgonetka "Stop Pedofilii" jechała aleją Grunwaldzką w kierunku centrum miasta. Z relacji wynika, że na wysokości ul. Opackiej w Gdańsku Oliwie z toyoty wysiadł mężczyzna, który zablokował działaczom pro-life przejazd, wybiegając przed furgonetkę.

- Najpierw podbiegł od strony kierowcy i wyłamał lewe lusterko. Po tym wyrywał tablicę rejestracyjną. Po jej oderwaniu zaczął odchodzić wzdłuż ulicy Opackiej w ślad za szarą Toyotą. Wjechaliśmy w ulicę Opacką za nim. Wtedy wrócił i wyłamał drugie lusterko, tablicą rejestracyjną bił w szybę pasażera, a później skopał i pogiął maskę pojazdu. Na koniec z dużą siłą uderzył na przednią szybę, która popękała, a w miejscu uderzenia pozostał krwawy ślad. Najwidoczniej miał dość, bo odszedł wzdłuż Opackiej, a następnie biegiem uciekł między bloki tamtejszego osiedla – czytamy we wpisie. Działacze fundacji wezwali na miejsce policję. 
- Policja przybyła dość szybko. Równie szybko pojawił się technik kryminalistyczny. Policjanci odebrali nasze zeznania. Technik zabezpieczył ślady, których było naprawdę sporo. Między innymi krew, ślad obuwia na masce oraz odcinki palców w różnych miejscach na zdemolowanym aucie – relacjonuje autor wpisu.

Wpis opatrzono filmikiem, na którym widać – z dwóch różnych perspektyw – jak wyglądał atak mężczyzny. Materiał zawiera wideo nagrane przez kierowcę furgonetki i świadka zdarzenia. Jak poinformowała dziennikarzy tvp.info rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, mundurowi ustalili już tożsamość sprawcy, który uszkodził samochód fundacji. Do zablokowania furgonetki "Stop pedofilii" na ulicach Gdańska, doszło również w piątek. Fundacja Pro - Prawo do Życia planuje w przyszłym tygodniu wznowienie swojej kampanii w Trójmieście.

WIDEO: https://youtu.be/mctrEKrkGcc

Wcześniej pojazd fundacji został zaatakowany również w Warszawie m.in. przez aktywistę LGBT Michała Sz., ps. Margot. Chodzi o zdarzenie z 27 czerwca tego roku, kiedy według prokuratury, "wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodził samochód marki renault master poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą". Aktywiście zarzucono również, że brutalnie zaatakował działacza fundacji pro-life Łukasza K. - przewrócił go na chodnik, czym spowodował u niego obrażenia pleców i lewego nadgarstka. 7 sierpnia sąd zastosował wobec "Margot" dwumiesięczny areszt. Trzy tygodnie później Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to postanowienie i zadecydował o zastosowaniu dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwocie 7 tys. zł i o przyjęciu poręczenia przez trzy osoby godne zaufania. W obronie chuligana stanęło bardzo wielu polityków, działaczy a nawet niektórzy z księży. Cała sprawa przedstawiana jest jako atak i prześladowania środowiska LGBT.

W ramach „solidarności” i protestu dotyczącego zatrzymania agresora LGBT, środowiska te przeprowadziły akcję dewastującą pomniki. Do najważniejszych pomników w całej Warszawie przyklejono kartki na których można było przeczytać: „To jest szturm! To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo jak będę się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza. Tak długo jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie ‘niestosowna’, tak długo uroczyście przyrzekamy – prowokować. To miasto jest nas wszystkich. J***cie się, ignoranci.” Pomniki zostały „przyozdobione” także w tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Taką chustkę zawiązano m.in. na twarzy Syrenki Warszawskiej. Na cokołach pomników widać także przyklejone kartki z treścią manifestu, w którym napisano m.in., że „to miasto jest dla nas wszystkich”. Ze zdjęć wynika, że sprawa dotyczy co najmniej kilku pomników, m.in. pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu oraz pomnika Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży.

DZ

Źródło: PAP, gość.pl