- Aborcja nie będzie dozwolona w przypadku zespołu Downa u dziecka, ale projekt ma zawierać szczegółową listę chorób i wad letalnych, kiedy aborcja będzie dopuszczalna - właśnie ze względu na znaczące uszkodzenie płodu - podaje RMF FM.

- Ta zmiana ma spowodować, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie interpretowane tak radykalnie i jednoznacznie - przekonuje stacja.

Projektem zajmie się Sejm prawdopodobnie podczas posiedzenia w przyszłym tygodniu. Jak przekonuje prezydent Duda, projekt ma "nieco uspokoić" bandy aborcjonistów atakujących ludzi i prywatne mienie.

- Nasz dziennikarz informuje, że prezydent pierwotnie wolał, żeby to posłowie przygotowali zmiany w prawie i poradzili sobie z narastającym kryzysem. Takie rozwiązanie proponowała też Kinga Duda, córka prezydenta i jego społeczna doradczyni. W partii rządzącej nie ma jednak jednomyślności w sprawie wyjścia z kryzysu - relacjonował nasz dziennikarz - Większość jednak wie, że bez zmiany prawa emocje społeczne nie opadną. Jednak jest też grupa, która sprzeciwia się jakiemukolwiek zawężaniu interpretacji wyroku Trybunału - czytamy na rmf24.pl.

- Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych - zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków - przekonuje prezydent Duda.