Blisko 3,5 mln szczepień MIESIĘCZNIE! Rząd bardzo zdeterminowany w kwestii szczepionek!

0
0
0
/ źródło: pixabay.com

Podczas rządowej konferencji minister zdrowia wraz z szefem Kancelarii Premiera opowiadali o szczegółach dotyczących planu szczepienia Polaków.

Jak oznajmił Adam Niedzielski, na początku zaszczepieni zostaną lekarze oraz cały personel medyczny. Sczepienia ma realizować 8319 zespołów.


- Szczepień nie zaczniemy w tych 8 tysiącach zespołów, tylko w szpitalach, bo w pierwszej grupie, tzw. etapem "0" jest zaszczepienie medyków, personelu administracyjnego, pomocniczego, który jest zatrudniony w szpitalach, przychodniach i gwarantuje nam bezpieczeństwo przechodzenia przez pandemię – tłumaczył minister zdrowia.


- Najważniejsze z punktu widzenia całego procesu szczepień są szpitale tzw. węzłowe. Jest ich dokładnie 508 i one mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od wszystkich podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić swój personel – zaznaczył Adam Niedzielski, dodając, że lista szpitali węzłowych pojawi się w poniedziałek.


Przygotowany system szczepień ma pozwolić na wykonanie 3,4 mln szczepień miesięcznie. Aktualnie rząd sprawdza, na ile równomiernie w skali kraju rozłożone są zespoły mające zajmować się szczepieniami. Docelowo punkt szczepień ma być dostępny w każdej gminie. Naturalnie w większych aglomeracjach będzie ich zdecydowanie więcej.


- 15 lub 16 grudnia przedstawimy mapę punktów szczepień. To też pewnie nie będzie jeszcze ostateczna mapa, bo będziemy ją pewnie modyfikować. Do tego czasu podejmiemy decyzje o włączeniu szpitali tymczasowych jako punktów szczepień masowych. Ustalimy, które z nich zostaną włączone jako punkty szczepień masowych – wyjaśnił Michał Dworczyk, szef KPRM.
W szpitalach węzłowych wykorzystywana ma być szczepionka firmy Pfizer. Polska w dalszym ciągu czeka na szczepionki pozostałych producentów, ponieważ wówczas będzie mógł ruszyć cały system punktów szczepień.


- Te 3,4 mln, które tutaj zaprezentowaliśmy, to jest suma zgłoszeń, które znajdowały się w deklaracjach, przy czym proszę pamiętać, że nasze oczekiwanie to było sformułowanie tzw. minimalnej, a nie maksymalnej wydolności, więc to też jest liczba, która powinna być interpretowana jako minimalna wydolność tego systemu – dodał minister zdrowia.


- 15 bądź 16 grudnia wystartuje dedykowana infolinia i dedykowana szczepieniom strona internetowa. W drugiej połowie grudnia ruszy duża kampania informacyjna i profrekwencyjna we wszystkich mediach - zarówno tych tradycyjnych, jak i społecznościowych – zapowiedział szef KPRM.


Na konferencji zapowiedziano również stworzenie kanałów informacyjnych, których celem będzie zachęcanie Polaków do przyjęcia szczepionki na koronawirusa.


Jak widać rząd w dalszym ciągu szykuje się do Narodowego Programu Szczepień. Mimo to nadal nie doczekaliśmy się rzetelnej debaty odnośnie szczepionek. Możemy więc założyć, że takowej po prostu nie będzie, a władza będzie poprzez „emocjonalną grę” zachęcała do przyjęcia szczepionki. O ewentualnym ryzyku z tym związanym nikt jednak nie wspomina.


Maciej Pawłowski

 

Źródło: Polsat News

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną