Studenci o Prymasie Polski! Duchowy Przywódca Narodu...

0
0
0
Autor: episkopat.pl/ Instytut Prymasowski
Autor: episkopat.pl/ Instytut Prymasowski / opoka, flickr.com/photos/episkopatnews

Żyjemy w czasach trudnych, gdy potrzeba jest silnego głosu Kościoła w sprawach, które nas nurtują, nieraz przytłaczając. Szczególnie potrzebują tego ludzie młodzi. Problem w tym, że brak współcześnie duchowego przywódcy Narodu, ale - jest Patron. Ze względu na ogłoszenie roku 2021 rokiem Stefana Kardynała Wyszyńskiego, studenci zorganizowali ciekawą konferencję online...

Konferencję współtworzą Fundacja Niezależnych Inicjatyw Studenckich im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytut Prymasowski, a tematem jest społeczne oddziaływanie Prymasa Tysiąclecia.

 

Dr Ewa Czaczkowska z UKSW opowiedziała krótko o biografii Prymasa Polski, podkreślając 4 czynniki, które formowały jego rozwój osobowy i duchowy. Dzieciństwo i młodość pod zaborami oraz walka o Niepodległość, śmierć matki i przeniesienie miłości na Matkę Bożą, święcenia kapłańskie i wybór miasta pełnego robotników oraz dziennikarstwo i działalność publicystyczna. Stwierdziła, że po nominacji na Prymasa Polski, Sługa Boży sformułował do Papieża list, w którym wyliczył cechy, jakie powinien mieć nominat. A były to cechy, którymi można opisać jego całe dzieło i posługę prymasowską. Dr Czaczkowska zaznaczyła, że doprowadzenie do oddania się Polaków w macierzyńską niewolę Maryi stało się początkiem naszego odzyskania wolności, najpierw wewnętrznej, potem zewnętrznej.

 

Prof. dr hab. Anna Fidelus krótko scharakteryzowała nauczanie Prymasa Tysiąclecia jako dążenie do uformowania pełni człowieczeństwa i całą jego myśl wychowawczą podporządkowaną temu zagadnieniu. Podkreśliła jego personalizm, odwołanie do godności osoby, ale skoncentrowała się na rozwoju duchowości, jako tym czynniku, bez którego nie można poczuć się w pełni człowiekiem, zrozumieć siebie ani innych. Wskazała na myśl Prymasa,według której tylko zwyciężając siebie, można się w pełni rozwinąć.

Ks. Jerzy Ławicki opowiedział o rodzinie jako miejscu wychowania do życia w społeczeństwie - na podstawie listów pasterskich Stefana Kardynała Wyszyńskiego, których są dwa tomy (244 teksty). Zaznaczył, że cechą Prymasa Polski było takie formułowanie rozważań teologicznych, by mogło ono owocować przemianą w życiu człowieka i społeczeństwa. Ks. Ławicki ukazał rodzinę jako miejsce kształtowania więzi naturalnych, które mają potem swoje odzwierciedlenie w życiu społecznym: braterstwo, ojcostwo, macierzyństwo, dziecięctwo. Mogliśmy się dowiedzieć, jak te więzi wpływają na nasze relacje z innymi, a nawet całymi Narodami. Ujawnił, że rodzina odzwierciedla życie Narodu i wskazał na zagrożenia, które - choć formułował je Stefan Kardynał Wyszyński w czasach PRL - pozostają aktualne do dziś. Są to rozbicie rodziny, grzechy przeciw prokreacji: aborcja i antykoncepcja oraz pornografia, a także alkoholizm.

 

Jakże odmienne to spojrzenie od egoistycznego życia według własnego widzimisię, domagania się praw z niwelowaniem obowiązków, głośnego krzyku zamiast wytrwałej pracy... Warto wpaść na tę konferencję, trwa jeszcze w formie online pod adresem: http://prymastysiaclecia.pl

Źródło: http://prymastysiaclecia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną