Wpływ pandemii COVID-19 na rynek handlu akcjami

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne /

Wiele osób znudzonych domową izolacją, skierowało swoje zainteresowanie w stronę giełdy i handlu akcjami – po prostu dla rozrywki i zysków. Jednak może to być tylko chwilowe „zauroczenie” spowodowane pandemią. Dlaczego? Ponieważ zdaniem ekspertów większość inwestorów nie ma ani czasu ani energii, żeby ponosić korzyści lub straty jakie może przynieść obrót akcjami.

Czym jest handel akcjami?

Handel akcjami polega na częstym kupowaniu i sprzedawaniu akcji wykorzystując dzienne wahania cen. Celem traderów giełdowych jest kapitalizacja wydarzeń rynkowych w celu sprzedaży akcji z zyskiem lub ich zakupu po niskich cenach. Do tego celu warto jest wybrać najlepszą witrynę maklerską. Niektóre z nich, proponują swoim użytkownikom rozmaite udogodnienia. Jednym z takich udogodnień może być darmowy handel akcjami, czy też zero prowizji. Co w praktyce oznacza nie ponoszenie żadnych dodatkowych kosztów jak, na przykład, opłaty transakcyjne.

Niemniej jednak, gdy pojawia się chęć inwestowania „w coś”, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Jakie są wady i zalety handlu akcjami? Ten podział wygląda następująco:

Zalety handlu akcjami:

· Wraz ze wzrostem gospodarczym rosną zyski przedsiębiorstw.

· Akcje mają średnio roczny zwrot w wysokości 10%.

· Kupowanie akcji spółek nie jest skomplikowane.

· W dowolnym momencie można sprzedać swoje akcje.

Wady handlu akcjami:

· Można stracić całą swoją inwestycję.

· Przed kupnem akcji należy zbadać każdą firmę, aby określić, jak zyskowna może być.

· Ceny akcji rosną i spadają z sekundy na sekundę.

· Jest dużo profesjonalnych inwestorów, którzy mają czas i wiedzę.

Niezależnie od tego, czy dany inwestor inwestuje po raz pierwszy, czy też od dawna się tym zajmuje, podejmując kolejny krok zawsze warto rozważyć potencjalne ryzyko oraz korzyści. Sam pomysł handlu akcjami może okazać się zachęcający, jednak należy wiedzieć jak to robić obserwując wzrost lub spadek akcji danej firmy.

Sposoby obrotu akcjami – dwie metody

Niektórzy inwestorzy giełdowi są inwestorami, którzy kupują i sprzedają akcję kilka razy w ciągu miesiąca. Natomiast niektórzy z nich robią to w ciągu jednego dnia. Tu pojawia się podział na dwa główne rodzaje handlu akcjami:

· Handel długoterminowy.

Ten rodzaj handlu składa się z 10 lub więcej transakcji miesięcznie. Zazwyczaj do tego celu używa się strategii, która w dużym stopniu opiera się na synchronizowaniu rynku, próbując wykorzystać wydarzenia w oparciu o wahania rynkowe, aby osiągnąć zysk w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

· Handel krótkoterminowy

Jest to strategia stosowana przez inwestorów, która polega na kupowaniu, sprzedawaniu i zamykaniu pozycji (co odnosi się do ilości posiadanych akcji lub funduszy) na tych samych akcjach w ciągu jednego dnia handlowego.

Inwestorzy stawiają na to, że mogą wiele zyskać w krótkim terminie: w ciągu następnej minuty, godziny, dnia lub miesiąca – co zdaje się być motywacją do działania. Obrót akcjami jest formą inwestowania, w której priorytetem są krótkoterminowe zyski nad długoterminowymi zyskami. Jednak zagłębianie się w handel akcjami bez odpowiedniej wiedzy może być ryzykowne.

Pandemia, a handel akcjami – co się zmieniło?

Nie jest tajemnicą, że czynności, które można wykonywać online (bez wychodzenia z domu) stały się bardzo popularne, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Według danych, aktywność na rynku handlu akcjami „dramatycznie wzrosła” w pierwszym kwartale 2020 roku w porównaniu z rokiem 2019. Liczba odwiedzin na niektórych popularnych stronach zawierających instrukcje dotyczące handlu akcjami wzrosła prawie czterokrotnie od dnia ogłoszenia stanu epidemiologicznego. Tymczasem, typowe aplikacje maklerskie odnotowują gwałtowną poprawę swojej pozycji w biznesie. Na przykład, jedna z popularnych witryn do handlu akcjami pod koniec 2020 roku osiągnęła rekordowe 1,8 miliona dziennych transakcji, co stanowi wzrost zainteresowania o ponad 50% w porównaniu z rokiem 2019. Sami inwestorzy zauważyli ogromny wzrost na początku marca 2020 roku, gdy pandemią COVID-19 był dotknięty już cały świat, a prawie każdy biznes zdecydował przejść na tryb online.

Natomiast z badań wynika, że zmiany wywołane COVID-19 spowodowały gwałtowny wzrost handlu detalicznego, który obecnie obejmuje 20% zamówień na akcje w samych Stanach Zjednoczonych − wzrost o 5 punktów procentowych na rynku o wartości 42 bilionów dolarów w ciągu zaledwie roku.

Przedstawione (pozytywne) zmiany na rynku handlu akcjami są spowodowane wzrostem zainteresowania ze strony inwestorów, a to z kolei jest skutkiem rozprzestrzeniającego się wirusa SARS-CoV-2. Ekonomiczne konsekwencje wielu epidemii i pandemii różnią się w zależności od lokalizacji i epoki. Wiele z nich miało ograniczone skutki finansowe, głównie dlatego, że były lokalnymi epidemiami, które trwały kilka miesięcy, a nie pandemiami, które dotknęły całą planetę – jak w przypadku koronawirusa.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną