Z zagranicy

Węgry ukarane za niepoprawność polityczną

Kiedy Viktor Orbàn wstępował do EPP, liczył na to, iż ze względu na swoją przynależność frakcyjną Unia Europejska będzie patrzyła jeżeli nie przychylnym okiem, to przynajmniej z pobłażaniem na wprowadzane na Węgrzech reformy. Nic takiego się jednak nie stało.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej podczas wtorkowego posiedzenia ECOFIN podjęli decyzję o częściowym zamrożeniu unijnych funduszy przeznaczonych dla Węgier na politykę spójności na 2013 rok.

Wszystko w ramach kary za nadmierny deficyt finansów publicznych – 495 mln euro należnych temu krajowi nie zostanie wypłaconych, jeżeli do 1 stycznia 2013 r. Budapeszt nie obniży deficytu do wymaganych w kryteriach z Maastricht 3 proc. PKB, co w warunkach węgierskich jest w zasadzie nie do wykonania.

Zobacz ZDJĘCIA jak Polacy uczcili w Budapeszcie Święto Narodowe Węgier! >>>

Należy w tym miejscu podkreślić, że Węgry nie należą do unii walutowej i tym samym nie są zobowiązane do implementacji zapisów traktatu z Maastricht.

Tych ostatnich, na co warto zwrócić uwagę, nie przestrzega większość państw eurozony i jakoś żadnemu z unijnych oficjeli nie przyszło do głowy, aby grozić im zamrożeniem wypłat należności.

Przykładem może być chociażby Hiszpania, której deficyt osiągnie w tym roku poziom 5,8 proc. PKB. Władze eurogrupy wprawdzie zaapelowały do rządu w Madrycie, aby ten deficyt był o pół punktu procentowego niższy, jednakże nie zapowiedziały żadnych sankcji.

Interesujące, że kiedy rządzone jeszcze przez socjalistów Węgry notorycznie przekraczały 3-procentowy limit deficytu, ze strony UE nie było żadnej reakcji.

Nałożoną na Węgry karę należy postrzegać zatem jako polityczną zemstę za próbę prowadzenia własnej, niezależnej od Brukseli polityki, na dodatek uderzającej w komunizm.

Tego było już za wiele dla europejskich socjalistów i pokazali Węgrom, kto tu naprawdę rządzi. Pokazali też światu, czym jest Unia Europejska – już nie wspólnotą, ale socjalistyczną dyktaturą.
 
Anna Wiejak
fot. Agata Bruchwald

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra