Dlaczego Gates prywatyzuje służbę zdrowia i edukację na świecie?

0
0
0
/ Bill Gates

Fundacja Melindy i Billa Gatesów wszędzie gdzie działa, naciska na prywatyzację usług zdrowotnych i edukacyjnych. Wpływ sektora prywatnego na zdrowie i edukację wzrósł na świecie wykładniczo w ostatnich latach, zwłaszcza wraz ze wzrostem roli dużych fundacji prywatnych i partnerstw publiczno-prywatnych. Fundacja Gatesa stała się jednym z czołowych światowych sponsorów sprywatyzowanej opieki zdrowotnej na południu świata. Powstaje pytanie w czyim interesie jest to działanie, bo z pewnością nie najbiedniejszych. Piszą o tym autorzy strony www.globaljustice.org.uk. Na stronie tej został opublikowany raport: „Rozwój według Gatesa. Czy Fundacja Gatesa zawsze jest siłą wykorzystywaną do dobra?” (Gated Development. Is the Gates Foundation always a force for good?).

Zwiększenie roli sektora prywatnego w podstawowych usługach jest wysoce kontrowersyjne, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Chociaż prywatne usługi zdrowotne i edukacyjne istnieją w prawie wszystkich krajach i mogą przynosić korzyści niektórym ludziom, nie są one głównym celem, którego potrzebują kraje rozwijające się. Zapewniana publicznie, powszechnie dostępna, wysokiej jakości edukacja i opieka zdrowotna powinny stanowić podstawę społeczeństwa promującego lepsze życie swoich obywateli.

 

W krajach rozwijających się państwa muszą być w stanie świadczyć takie usługi dla wszystkich. Z drugiej strony prywatne świadczenie usług zamienia podstawowe potrzeby w towary kontrolowane przez rynek. Dostęp do takich usług będą prawdopodobnie miały głównie osoby bogate.

 

Istnieją liczne dowody na to, że promowanie rynków opieki zdrowotnej prowadzi do wzrostu nierówności zdrowotnych i nieefektywności. Jednak pomimo takich dowodów prywatyzacja sektora zdrowia jest energicznie promowana przez niektórych wpływowych darczyńców i korporacje i jest wynikiem silnego wpływu sektora prywatnego na kształtowanie polityki zdrowotnej.

 

Głównymi beneficjentami takiego podejścia będą korporacje świadczące takie usługi. Wraz z brytyjskim Departamentem Rozwoju Międzynarodowego (DFID), Gates Foundation jest największym fundatorem wykorzystującym niepaństwowe podmioty działające na rzecz lepszego zdrowia dla ubogich, znanym jako HANSHEP. HANSHEP, który jest zarządzany z Wielkiej Brytanii, to grupa agencji dążąca do poprawy wyników „sektora niepaństwowego w zapewnianiu lepszej opieki zdrowotnej”. HANSHEP odnosi się do „niedoskonałości rządu i / lub rynku, które uniemożliwiają podmiotom niepaństwowym wykorzystanie ich potencjału w systemach opieki zdrowotnej”.

 

HANSHEP prowadzi różne programy promujące rolę sektora prywatnego w zdrowiu. Jednym z nich jest partnerstwo African Health Markets for Equity, które jest inwestycją o wartości 60 milionów dolarów. Jej celem jest „poprawa dostępu ubogich do wysokiej jakości opieki prywatnej”. Działający w Nigerii, Kenii i Ghanie, pięcioletni program ma na celu „zwiększenie skali i zakresu franczyzowej opieki zdrowotnej”, poszerzając usługi o planowanie rodziny oraz zdrowie seksualne i reprodukcyjne, aby zająć się również malarią, ostrymi infekcjami dróg oddechowych, biegunką, odżywianiem, HIV itd.

 

Co ciekawe, Fundacja Gatesa wspiera Międzynarodową Korporację Finansową (IFC), która jest ramieniem sektora prywatnego Banku Światowego, promującym rozwój sektora prywatnego w krajach rozwijających się. Już teraz dysponuje ogromnymi zasobami, z finansami w wysokości 16 miliardów dolarów w 2014 r. Mimo to Gates ich wspiera, promując w ten sposób interesy korporacyjne, zwłaszcza firm górniczych i agrobiznesu, w efekcie subsydiując i rozszerzając ich działalność w krajach rozwijających się. Fundacja Gatesa przyznała IFC 11 dotacji o wartości ponad 40 milionów dolarów, aby „zapewnić pomoc techniczną rządom w zakresie najlepszych sposobów interakcji z sektorem prywatnym”.

 

Według autorów wspomnianego raportu Fundacja Billa i Melindy Gatesów powinna być przedmiotem niezależnego międzynarodowego przeglądu i oceny. Według angielskich autorów raportu, Brytyjska komisja ds. Rozwoju międzynarodowego powinna przeprowadzić dochodzenie w sprawie relacji Departamentu Rozwoju Międzynarodowego z Fundacją Billa i Melindy Gatesów, aby ocenić wpływ i skuteczność wszelkich wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania ubóstwu i nierównościom. Twierdzą oni też, że Fundacja Billa i Melindy Gatesów musi zakończyć swoje wsparcie dla kontrolowanych przez korporacje systemów rolniczych, które zachęcają do powszechnego stosowania syntetycznych środków, które sprawiają, że rolnicy stają się zależni od kupowania drogich produktów co sezon.

 

Z informacji tych wynika, że pieniądze Fundacji Gatesa służą umacnianiu władzy wielkich korporacji na świecie, gdzie dostęp do usług medycznych i edukacyjnych mają wybrani ludzi. Pod płaszczem filantropii osłabia się państwa, odbiera ich prerogatywy i robi się gigantyczny biznes na kontrolowanym dostępie do dóbr, do których każdy powinien mieć dostęp.

Źródło: redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną