Posiadając takie zaświaczenie o szczepieniu lub „cyfrowy zielony certyfikat”, jak to nazywa KE, osoba, która została zaszczepiona w jednym państwie członkowskim UE, byłaby uznawana za zaszczepioną również w innym państwie członkowskim. Umożliwiłoby to wznowienie podróży, w tym turystyki, między krajami UE.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział niemieckiemu dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że certyfikaty szczepień powinny być dostępne za kilka miesięcy.

„Certyfikat powinien być gotowy do użytku na początku lata, a lato zaczyna się 1 czerwca” –  powiedział Schinas.

Mimo że KE twierdzi, że taki dokument byłby certyfikatem szczepień, a nie paszportem szczepień, niemniej jednak ma on na celu zachęcenie do podróżowania między krajami UE, a nawet poza Wspólnotą.

Certyfikat ma zawierać informację o tym, czy dana osoba otrzymała negatywny wynik testu na obecność COVID-19, niedawno wyleczyła się z choroby lub została zaszczepiona przeciwko niej.

Na razie nie wiadomo, czy ogół społeczeństwa będzie mógł skorzystać z paszportu szczepień. Kraje UE i Parlament Europejski nie uzgodniły jeszcze tej propozycji.

Niektóre kraje wyraziły wątpliwości co do takich planów. Na przykład minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes zapewniła, że jej kraj nie ograniczy przemieszczania się mieszkańców w zależności od tego, czy zostali oni zaszczepieni przeciwko COVID-19, ponieważ dyskryminowałoby to większość populacji, która nie została jeszcze zaszczepiona.

Na podst. ELTA