Koło zębate budowa

Koła zębate stosowane są w układach, gdzie jakiś mechanizm zostaje wprawiony w ruch, dzięki przekazywanej sile zamieniają ruch obrotowy w ruch posuwisty.

Budowa koła zębatego jest stosunkowo prosta, składa się ono z:

- piasty,

- wieńca zębatego,

- łącznika, łączącego piastę z wieńcem.

Często w mniejszych kołach łącznik nie występuje, a wieniec pełni funkcję piasty. Noszą one nazwę zębników, zazwyczaj są nacięte wprost na wale i są z nim spójne. Między zębami są przestrzenie, które nazywają się wrębami, natomiast wieniec zębaty posiada wystające z niego zęby.

Koło zębate może być zamocowane na wale na kilka sposobów połączeń:

- wielowypustowy,

- wpustowy,

- klinowy.

Koła zębate kupisz w sklepie techniczno-narzędziowym Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/278-mechanika/listwy-i-kola-zebate/kola-zebate

Koło zębate posiada mnóstwo parametrów, dzięki którym można je naprawdę precyzyjnie dopasować, są to między innymi: liczba zębów, średnica wierzchołkowa, współczynnik wysokości zęba, podziałka obwodowa, moduł zęba itd. Jeśli koło zębate nie zostanie odpowiednio zharmonizowane, urządzenie nie będzie właściwie pracować. Materiał, z którego są produkowane, zależy od rodzaju ich zastosowania, w urządzeniach potrzebujących dużej wytrzymałości wykonywane są z bardzo twardych stopów metali, natomiast do bardziej delikatnych mechanizmów stosuje się koła zębate wykonane nawet z tworzyw sztucznych. Surowiec, z którego są wykonywane, to także stopy miedzi, żeliwo, aluminium.

Koła zębate zastosowanie

Trudno wyobrazić sobie obecnie gałąź przemysłu, w której nie stosowano by kół zębatych. Znajdują zastosowanie w tradycyjnych zegarkach, samochodach, ale także w wielkich turbinach, samolotach. Koła zębate, będące częścią przekładni można znaleźć w urządzeniach rolniczych, kolejowych, górniczych, ale także w rowerach i silnikach. Mechanizm na bazie koła nie jest tak prosto zastąpić innymi alternatywami, jako że posiada wiele walorów, charakteryzuje się prostotą obsługi, równomiernością pracy, doskonałą wydolnością oraz możnością przenoszenia dużych sił. Odpowiedni dobór kół zębatych najlepiej zlecić specjalistom, ponieważ trzeba wykonać bardzo precyzyjne obliczenia, aby dostosować rozwiązanie do różnych wymogów.

Projektowane współcześnie koło zębate to przykład prawie doskonałego mechanizmu. Miniaturyzacja tych elementów sprawia, że można je zastosować w jakichkolwiek maszynach lub nawet urządzeniach elektrycznych. Jest to rzadki przykład rozwiązania stosowanego od stuleci.