„EMA poinformuje o wynikach swojej oceny, która jest spodziewana w czerwcu, chyba że potrzebne będą dodatkowe informacje” – podała agencja w oświadczeniu.

„Pfizer” i „BioNTech” poinformowały w piątek, że złożyły odpowiedni wniosek do Urzędu Nadzoru Farmaceutycznego Unii Europejskiej. Podobną prośbę skierowano do władz USA w kwietniu.

Szef „BioNTech”, Ugur Sahin, powiedział w czwartek, że dzieci w tej grupie wiekowej prawdopodobnie mogą być szczepione preparatem firmy już od czerwca.

„Ocena danych badania trwa średnio od czterech do sześciu tygodni” – dodał.

Szczepienie dzieci jest uważane za najważniejszy, kolejny krok w kierunku uzyskania zbiorowej odporności i zakończenia pandemii.

Możliwość zaszczepienia starszych dzieci przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego zmniejszyłaby również napięcie rodziców zmuszonych do łączenia opieki nad dziećmi uczącymi się na odległość z własną pracą.

„BioNTech” i „Pfizer” ogłosiły pod koniec marca, że ​​trzecia faza badań klinicznych u dzieci w wieku od 12 do 15 lat wykazała, że szczepionka zapewniała u nich 100-procentową ochronę przed zakażeniem się koronawirusem.

Obie firmy pracują również nad uzyskaniem pozwolenia na jak najszybsze szczepienie dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy.

„Pierwsze wyniki dla osób w wieku 5-12 lat mają być dostępne w lipcu, a dla młodszych dzieci we wrześniu” – powiedział Sahin.