Zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali o godzinie 18.20 czasu lokalnego. Zabudowa w Nowej Białej jest bardzo zwarta, przez co ogień z łatwością przenosił się na kolejne budynki.

Z ogniem walczyło 100 zastępów PSP i OSP z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego. To łącznie około 400 strażaków.

Gaszenie pożaru dodatkowo utrudniała wysoka temperatura, wiejący wiatr oraz drewniana zabudowa. Jak podał portal nowytarg24.tv, dym był widoczny nawet w oddalonym w linii prostej o około 10 kilometrów Nowym Targu.

– Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych, będziemy robić wszystko, by na dniach trafiła tutaj pomoc bezpośrednia dla rodzin i pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych–- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier uczestniczył w niedzielę rano w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Nowej Białej, gdzie w sobotę doszło do pożaru kilkudziesięciu budynków. Na konferencji prasowej po spotkaniu szef rządu zapewnił mieszkańców o wsparciu.

– Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej, którzy ucierpieli: nie tylko nie zostawimy państwa samych, ale będziemy robić wszystko, żeby ta pomoc trafiła tutaj na dniach, pomoc bezpośrednia dla mieszkańców, dla rodzin, ale także pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych – powiedział premier. Podkreślił, że „od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność”. – My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy – zapewnił.

– Będziemy w maksymalnie szybkim czasie przywracać prąd, przywracać budynki gospodarcze, budynki mieszkalne do takiego stanu, by rodziny mogły tutaj z powrotem żyć i mieszkać – dodał szef rządu. Podziękował też mieszkańcom Nowej Białej, którzy okazali swoją solidarność wobec tragicznie poszkodowanych współmieszkańców.

„Społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia” – napisał z kolei w mediach społecznościowych ks. abp Marek Jędraszewski. W swoim słowie do wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku żywiołu, metropolita krakowski zapewnił o solidarności i modlitwie.

„W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc” – napisał ks. abp Marek Jędraszewski.

Arcybiskup zarządził, aby – „dla okazania Chrystusowej miłości wobec potrzebujących” – w niedzielę, 27 czerwca, w każdej parafii archidiecezji krakowskiej włączono tę intencję do modlitwy powszechnej, a przed kościołami zorganizowano zbiórkę ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej.