„Urodziłem się w moim domu rodzinnym pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i to w sobotę, żeby we wszystkich planach Bożych był ład i porządek. Całe moje życie tak wyglądało” – powiedział Prymas Stefan Wyszyński na Jasnej Górze 7 sierpnia 1974 roku.

 

Był człowiekiem wielkiej odwagi i nadziei, przewodnikiem i Ojcem dla Polski pogrążonej w komunistycznej niewoli. Zdaniem wielu historyków, nie byłoby dziś tak silnego autorytetu Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, gdyby nie determinacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W Zuzeli na Mazowszu, miejscu urodzin Prymasa, Msza św. upamiętniająca rocznicę przyjścia na świat Sługi Bożego została odprawiona 1 sierpnia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Transmisję uroczystości przeprowadziła TVP Polonia.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przygotowało z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego piknik urodzinowy dla najmłodszych przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia. 3 sierpnia odbywać się tam będą warsztaty edukacyjne, zaplanowany jest teatrzyk dla dzieci. Natomiast o godz. 18 spod pomnika Prymasa Tysiąclecia wyruszy edukacyjny spacer „Warszawa Prymasa”.

W przygotowaniu do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, która będzie miała miejsce 12 września br., Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało także wystawę plenerową na Krakowskim Przedmieściu nt. najważniejszych słów Prymasa z kolejnych dekad jego życia. Wystawę można oglądać do 16 sierpnia.

Z kolei 6 sierpnia rozpoczynają się 33-dniowe Rekolekcje „Beatyfikacja33”, przygotowane przez wydział duszpasterstwa archidiecezji warszawskiej we współpracy z Fundacją Tota Tua, które potrwają do 8 września. Można będzie w nich uczestniczyć w parafiach lub w formie online. Są jedną z form przygotowania duchowego do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej.

W związku ze 120. rocznicą urodzin oraz z 40. rocznicą śmierci Prymasa, Sejm i Senat ustanowił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Prymas Tysiąclecia jest przede wszystkim wzorem szacunku dla każdego człowieka. Jego przykład jest nam potrzebny na dzisiejsze czasy” – napisali parlamentarzyści.

***

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela na Mazowszu. Uczył się w Seminarium Duchownym we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych, uzyskując stopień doktora.

Podczas II wojny światowej ukrywał się, bo jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. W czasie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy „Kampinos” AK.

W 1946 r. został biskupem, a po upływie dwóch lat mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych. W 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. W tymże roku został aresztowany i internowany. Podczas internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.

Zmarł 28 maja 1981 r. po długiej chorobie. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi. Była to wielka manifestacja wiary Polaków i przywiązania do Kościoła w szczególnie trudnych czasach zniewolenia komunistycznego.

W 1989 r. papież Jan Paweł II rozpoczął proces beatyfikacyjny Prymasa Wyszyńskiego.