Nowy wariant, nazwany B.1.1529, zawiera niezwykle dużą liczbę mutacji, powiedział Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki UCL, w oświadczeniu opublikowanym przez Science Media Center. Powiedział, że wariant prawdopodobnie rozwinął się podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością, prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS.

 Trudno przewidzieć, jak bardzo może być przenoszony na tym etapie – powiedział Balloux. – Na razie powinno to być ściśle monitorowane i analizowane, ale nie ma powodu do nadmiernego zaniepokojenia, chyba że w najbliższej przyszłości liczba zakażeń zacznie rosnąć – dodał.

Wariant B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem Nu, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

Eksperci, choć wyrażają wysokie zaniepokojenie potencjałem nowego szczepu do przechodzenia kolejnych mutacji, zaznaczają, że "trudno przewidzieć, na ile B.1.1529 będzie zdolny do transmisji". "Może to być na tyle nietypowy w wewnętrznej konstrukcji twór, że okaże się niezbyt przenośny" - komentuje dr Peacock, który równocześnie na Twitterze zaznacza, że "ten wariant wirusa powinien być monitorowany z wyjątkową uwagą".

Brytyjska Agencja Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że wariant, określony jako B.1.1.529, charakteryzuje się poważnymi zmianami w obrębie białka tzw. kolca, czyli tej części cząsteczki wirusa, za pomocą której łączy się on z organizmem zakażonej osoby. Może to oznaczać, że obecnie dostępne szczepionki przeciw COVID-19 będą zapewniać mniej skuteczną ochronę przed tym wariantem.

Unia Europejska (UE) zaproponuje wprowadzić zakaz lotów z Republiki Południowej Afryki (RPA) po tym, gdy wykryto tam nową mutację koronawirusa – powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen.

„KE, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi bloku, zaproponuje wprowadzenie „hamulca bezpieczeństwa” i zaprzestanie lotów z regionu Afryki Południowej ze względu na niepokojący wariant B.1.1.529” – napisała von der Leyen na Twitterze.

Inwestorzy obawiają się, że prawdopodobnie bardziej zakaźny od Delty wariant B.1.1.529 doprowadzi ona do kolejnych lockdownów, co zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu. Indeksy największych europejskich giełd spadły o ponad 3 proc. w piątek rano po informacjach o wykryciu nowej mutacji.