Zostawili dzieci i uciekli z 20 mln dolarów na pomoc w pandemii

0
0
0
fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com /

Policja poszukuje małżeństwa z Kalifornii, które skradło ponad 20 mln dolarów przeznaczonych na wsparcie małych biznesów, które ucierpiały z powodu Covid-19. Para zbiegła zostawiając trójkę dzieci - poinformowały w piątek media.

„43-letni Richard Ayvazyan i jego 37-letnia żona Marietta Terabelian, najwyraźniej odcięli swoje bransoletki używane w systemie dozoru elektronicznego pod koniec sierpnia i uciekli z domu. Pozostawili list dla trójki dzieci w wieku 13, 15 i 16 lat. Napisali w nim: +Pewnego dnia znów będziemy razem. To nie jest pożegnanie, ale dzieląca nas krótka przerwa+" – powiedział lokalnej telewizji WKRC prawnik Ayvazyana. W czerwcu oboje małżonkowie zostali skazani za udział w masowym oszustwie wykorzystując nielegalnie fundusze pomocowe przeznaczone dla małych firm. Skradli ponad 20 mln dolarów. Wraz z bratem męża, 41-letnim Arturem Ayvazyanem, zostali uznani za winnych spisku w celu popełnienia oszustwa bankowego i prania brudnych pieniędzy. Braci oskarżono też o kradzież danych osobowych.

„Richard Ayvazyan został skazany na 17 lat więzienia, Artur Ayvazyan na pięć, a Terabelian na sześć. Jeden z prokuratorów federalnych powiedział, że ich sprawa była pierwszą tego typu w kraju, która trafiła do sądu” – zauważyła WKRC. Według dokumentów sądowych oszuści, użyli fałszywych lub skradzionych danych, aby złożyć wnioski o około 150 federalnych pożyczek na pomoc w dobie pandemii dla fikcyjnych firm w San Fernando Valley. Przedłożyli też formularze z fikcyjnymi zeznaniami podatkowymi i dokumentacją płacową pożyczkodawcom oraz władzom urzędu ds. małego biznesu (SBA). Cała trójka, jak i pięciu ich wspólników zakupiła za nielegalnie uzyskane pieniądze rezydencje, złote monety, diamenty, meble, luksusowe zegarki i motocykle Harley-Davidson. "Kiedy nasz naród był najbardziej zagrożony, ci osobnicy myśleli tylko o tym, aby napełnić własne kieszenie. (…) Wyroki odzwierciedlają powagę tych przestępstw" – ocenił Ryan L. Korner, agent z Biura Dochodzeń Kryminalnych Urzędu Podatkowego (IRS). Miejsce pobytu małżonków jest nieznane. FBI oferuje nagrodę w wysokości 20 000 dol. za informacje prowadzące do ich aresztowania. Ashwin J. Ram, jeden z adwokatów Richarda Ayvazyana zwrócił uwagę, że według rodzin poszukiwanych mogli oni zostać porwani przez współspiskowców. "Został on oskarżony o spiskowanie z dziesiątkami osób, a tylko kilku postawiono zarzuty. Jeśli rzeczywiście jest prowodyrem, ktoś może chcieć go uciszyć" – sugerował prawnik.

Pewne jest, że uciekinierzy nie udadzą się do Afryki. - Poczynając od poniedziałku 29 bm.Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz przekraczania swojej granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich w związku z wykryciem w Afryce Południowej bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa, nazwanego Omikron - oświadczył w piątek prezydent Joe Biden. Zakaz dotyczy osób przybywających z RPA, Botswany, Zimbabwe, Namibii, Lesoto, Eswatini (dawniej Suazi), Mozambiku i Malawi. Osoby, które nie są obywatelami USA i przebywały w tych krajach na 14 dni przed podróżą, nie będą mogły przekroczyć granicy amerykańskiej.

Według źródeł w administracji, lista może być rozszerzona.

Prezydent poinformował, że zakaz nie dotyczy samych lotów z tych krajów ani obywateli USA i osób posiadających prawo do stałego pobytu w USA. Reuter zauważa, że nowy wariant koronawirusa to kolejne wyzwanie dla Bidena, który ma na swym koncie niewielkie sukcesy w przekonywaniu Amerykanów do szczepień. Biden jest również krytykowany za to, że USA nie wysłały, mimo zapowiedzi, większej ilości szczepionek na Covid-19 do biedniejszych krajów. Stowarzyszenie amerykańskich linii lotniczych Airlines for America wyraziły pewne zaskoczenie decyzją prezydenta i podkreśliły w opublikowanym oświadczeniu, że "jest wiele pytań bez odpowiedzi" oraz, że "szczegóły decyzji pozostają nieznane". Linie lotnicze zwróciły uwagę, że "wszelkie decyzje dotyczące restrykcji międzynarodowych podróży powinny mieć podstawy naukowe".

 

WO

Źródło: PAP

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną