Jak donosi Reuters o sytuacji w USA, braki metali, tworzyw sztucznych, drewna, a nawet alkoholi są teraz normą. Wraz z niedoborami pojawiają się znaczne podwyżki cen, które podsycają obawy przed falą utrzymującej się inflacji.

Niedobory dotykają wszystkiego, od buldożerów po bourbon. Producent ciężkiego sprzętu Caterpillar oświadczył w lipcu, że jego zyski ucierpią w bieżącym kwartale, częściowo z powodu rosnących cen trudno dostępnych komponentów. Firma poinformowała m.in., że szuka sposobów na pozyskanie dostaw z nietradycyjnych źródeł, aby poradzić sobie z niedoborami żywicy z tworzyw sztucznych i półprzewodników.

Lawson Whiting, dyrektor generalny producenta napojów spirytusowych Brown-Forman Corp, powiedział inwestorom na początku tego miesiąca, że niedobory „kluczowych materiałów opakowaniowych, w szczególności szkła” nadal stwarzają problemy dla producenta, takich marek jak Jack Daniel's i Woodford.

Niedobory drewna, stali i innych materiałów sieją spustoszenie w ogromnym australijskim przemyśle budowlanym, a budowlańcy nie mogą nadążyć za popytem.

W obliczu utrzymującego się niedoboru chipów komputerowych Toyota ogłosiła, że zmniejszy globalną produkcję samochodów o 40 procent. Fabryki na całym świecie ograniczają działalność — pomimo dużego popytu na ich wyroby — ponieważ nie mogą kupować części metalowych, tworzyw sztucznych i surowców. Firmy budowlane płacą więcej za farbę, drewno i sprzęt, czekając tygodniami, a czasem miesiącami na to, czego potrzebują.

W Wielkiej Brytanii National Health Service poinformowała niedawno, że musi opóźnić niektóre badania krwi z powodu braku potrzebnego sprzętu. Niedawne badanie przeprowadzone przez Konfederację Przemysłu Brytyjskiego wykazało największe niedobory części w historii indeksu, która rozpoczęła się w 1977 roku.

Wielkie zakłócenie łańcucha dostaw jest centralnym elementem niezwykłej niepewności, która nadal kształtuje perspektywy gospodarcze na całym świecie. Jeśli niedobory utrzymają się przez długi czas w przyszłym roku, może to przyspieszyć wzrost cen szeregu towarów. Kiedy banki centralne od Stanów Zjednoczonych po Australię dyskutują o odpowiednim poziomie zaniepokojenia inflacją, muszą rozważyć pytanie, na które nikt nie może odpowiedzieć z pełnym przekonaniem: czy niedobory i opóźnienia są jedynie tymczasowymi wpadkami towarzyszącymi wznowieniu działalności po lockdownach, czy jest to coś może bardziej podstępnego, co może trwać latami?

W marcu, gdy globalne ceny przesyłek wzrosły i wielu towarów zaczęło brakować, powszechnie uważano, że problem był w dużej mierze wynikiem nadwyżki zamówień odzwierciedlającej nadzwyczajne zmiany w popycie. Konsumenci w Stanach Zjednoczonych i innych bogatych krajach podjęli pandemiczne blokady jako bodziec do kupienia m.in. konsol do gier i rowerów treningowych do swoich domów, zalewając branżę żeglugową ładunkami i wyczerpując zapasy wielu komponentów. Wielu zakładało, że po kilku miesiącach fabryki nadrobią zaległości.

Tak się nie stało. Zamieszanie w handlu międzynarodowym trwa dłużej niż wielu się spodziewało, ponieważ braki i opóźnienia w niektórych produktach uniemożliwiają produkcję innych. Na całym świecie może dochodzić do niedoborów metali i leków. W Republice Południowej Afryki, przez lockdown zamknięto największe kopalnie platyny i palladu na świecie. W Indiach, które dostarczają 40 procent amerykańskiej podaży leków generycznych, a także wiele aktywnych składników farmaceutycznych używanych do produkcji leków, eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że zamówienia zagraniczne mogą zostać wstrzymane.

Już teraz, nawet w Polsce, na niektóre modele samochodów czeka się miesiącami, brakuje niektórych leków, firmy nie mogą normalnie pracować z powodu braku dostaw. Dotyka to wielu branż. Sam tego doświadczyłem, kiedy wydawca moich książek musiał zakupić papier, i to z dużym wyprzedzeniem, bo drukarnie nie mają na czym drukować.

 

 

 

Najnowsza książka autora pt. „Wyprane mózgi. Jak przez kontrolę umysłów niszczy się naszą cywilizację i zniewala ludzi” do nabycia na stronie: https://capitalbook.com.pl/pl/p/Wyprane-mozgi.-Jak-przez-kontrole-umyslow-niszczy-sie-nasza-cywilizacje-i-zniewala-ludzi-Chris-Klinsky/4689