Kryptowaluty: od czego zacząć

Najpierw zdefiniujmy, czym w ogóle jest kryptowaluta. Pomoże Ci to zrozumieć, z czym będziesz miał do czynienia - podobnie jak w innych branżach, udany handel wymaga pewnej wiedzy z danej dziedziny. Oficjalna witryna Pattern Trader, dzięki stworzonemu programowi do handlu automatycznego znacznie ułatwia podejmowanie decyzji transakcyjnych poprzez wynajdywanie kluczowych momentów zwrotnych na rynku kryptowalut.

W 2022 roku raczej nie będzie już ludzi (przynajmniej w krajach rozwiniętych), którzy nigdy nie słyszeli o bitcoinie. Kryptowaluta, która zaczęła podbijać świat w 2009 roku, obchodzi już swoje dziesięciolecie. W rzeczywistości, na początku jego istnienia, mało kto wyobrażał sobie, że bitcoin stanie się tak popularny.

Bitcoin, jak każda inna kryptowaluta, jest plikiem, który jest przechowywany w cyfrowym portfelu. Każda transakcja z użyciem tokena jest zapisywana w otwartej bazie danych, blockchain. Ochrona kryptograficzna zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, więc ta sama moneta nie może być wydana dwa razy lub skopiowana.

Zwolennicy kryptowalut przekonują, że są one bezpieczne i w pełni przejrzyste. Z drugiej strony, przeciwnicy podnoszą obawy, że pieniądz cyfrowy może być wykorzystywany przez przestępców do anonimowego przekazywania środków. Stopniowo jednak kryptowaluty, a zwłaszcza bitcoin, zaczynają być akceptowane przez coraz więcej legalnych firm.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Skoro już jesteśmy przy temacie bezpieczeństwa, to jest to dobry moment, aby przypomnieć o tym, jak ważne jest bezpieczne przechowywanie danych online. Istnieją ogólne zasady w handlu kryptowalutami:

  • Używaj długich i skomplikowanych haseł;

  • Okresowo zmieniaj swoje hasła;

  • Nie używaj tego samego hasła na różnych stronach internetowych;

  • Nie korzystaj z podejrzanych linków;

  • Nie zostawiaj danych osobowych na stronach, do których nie masz zaufania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na klucz prywatny, który jest generowany podczas tworzenia portfela bitcoin. Twój klucz prywatny to szyfr, za pomocą którego zawsze masz dostęp do swoich bitcoinów. W związku z tym, jeśli ktoś inny wejdzie w jej posiadanie, monety staną się jego własnością.

Utrata szyfru może być równie katastrofalna w skutkach dla Twoich finansów. Potrzebujesz go, aby odzyskać dostęp do portfela bitcoin, jeśli stracisz swój klucz prywatny.

Handel kryptowalutami dla początkujących

Podstawy kryptowalut i bezpieczeństwa informacji są uporządkowane. Teraz przejdźmy do bardziej praktycznej części - handlu kryptowalutami dla początkujących. Będziesz potrzebował portfela kryptowalutowego (który jest bezpieczniejszy niż przechowywanie wirtualnych monet na giełdzie), a także rejestracji i zweryfikowanego profilu na giełdzie kryptowalutowej.

Jak zdobyć portfel kryptowalutowy

Nieco powyżej, już mówiliśmy o bezpieczeństwie danych portfela bitcoin. Istnieje kilka rodzajów, z których każdy ma swoje wady i zalety. Przeanalizujmy wszystkie rodzaje:

Portfel offline

Portfel offline jest to jeden z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kryptowalut. Taki portfel można stworzyć za pomocą usług offline - aplikacji, które generują klucze do portfela bez udziału sieci.

Ponieważ portfel offline nie jest podłączony do Internetu, prawdopodobieństwo kradzieży Twoich monet w wyniku ataku hakerów jest minimalne - o ile oczywiście nie zachowasz zdjęcia arkusza danych w swoim telefonie.

Jednocześnie portfel offline, jako medium fizyczne, jest wystawiony na działanie świata zewnętrznego. Może zamoknąć w czasie powodzi, spłonąć w pożarze lub tekst na nim może wyblaknąć od słońca. Dlatego najlepiej jest przechowywać ten dokument w ciemnym miejscu, odpornym na ogień i wodę. Najlepiej również w sejfie, aby nie można było go ukraść.

Portfel sprzętowy

Ta metoda jest bardzo bezpieczna - Twoje klucze będą przechowywane na małym urządzeniu, które zazwyczaj jest dobrze chronione przed fizycznymi uderzeniami. I nie jest podłączony do Internetu.

Portfel sprzętowy, podobnie jak portfel papierowy, nadaje się do długoterminowego przechowywania - możesz zmieniać dziesiątki smartfonów i komputerów, a klucze będą w międzyczasie przechowywane oddzielnie od nich. Główną wadą takiego portfela jest jego cena - dobre urządzenia mogą kosztować ponad sto dolarów. Ponadto, zgubienie lub kradzież portfela sprzętowego może grozić utratą kryptowaluty.