Kominek to także wspaniałe miejsce do artystycznego wyeksponowania tego serca domu. Niezależnie od tego, czy płonie w nim ogień, czy jest pełni on wyłącznie funkcję dekoracyjną, istnieje wiele sposobów na to, aby stanowił on przyjemność dla oczu.

Pięknie wyróżnione serce domu

Okolice kominka to doskonałe miejsce na wyeksponowanie ulubionych dzieł sztuki. Niezależnie od tego, czy są to obrazy religijne, czy portrety, umieszczenie do w centralnym miejscu domu, w pięknej ramie i w otoczeniu świeczników, stworzy unikalny klimat przyciągający wzrok wszystkich gości.

W jaki sposób powiesić obrazy nad kominkiem, aby zostały jak najlepiej wyeksponowane? Każdy dom jest inny, dlatego rozwieszenie ulubionych dzieł sztuki jest często oparte na próbach i błędach. Jeśli w pomieszczeniu z kominkiem spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej - na przykład pełni on funkcję jadalni lub salonu, oceń, jak wysoko powinien wisieć obraz siedząc na fotelu lub krześle. Dzięki temu upewnisz się, że obraz wisi na tyle nisko, aby można było cieszyć nim oczy siedząc w fotelu lub na kanapie.

Jeśli wieszasz kilka obrazów obok siebie, rozłóż je na podłodze w takiej konfiguracji, jaką chcesz zobaczyć nad swoim kominkiem. Wyobrazić sobie, że przez środek biegnie pionowa linia i upewnij się, że obrazy po obu stronach wyglądają równo.

Przestrzeń nad kominkiem można zagospodarować także w nieco innych sposób, wykorzystując do tego doskonałej jakości porcelanę. Nie musi pochodzić z jednej kolekcji - talerze odziedziczone po babci, znaleziska z wyprzedaży staroci oraz prezenty otrzymywane przez lata, mogą zyskać nowe życie ozdabiając przestrzeń nad kominkiem.

Doskonałą ozdobą przestrzeni przy kominku są świeże lub sztuczne kwiaty w ozdobnych dzbanach. Wniosą one świeżość i delikatność, ożywiając tym samym ceglany lub żeliwny kominek. Z kolei duże lustro umieszczone nad kominkiem pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni, a świetnie wypełni ją otoczenie złożone ze stylowych dodatków.

Dopasuj wygląd kominka do stylu swojego domu

Kominek można doskonale dopasować do stylu całego domu. Jeśli dominuje w nim styl elegancki i nieco minimalistyczny, kominek, jak i jego otoczenie powinno być przede wszystkim jasne i funkcjonalne. Powieszenie ulubionego obrazu w neutralnych barwach lub lustra, doskonale dopełni całości.

Przytulne wnętrze, w którym dominują ciepłe kolory, tkaniny i wiele dodatków, można doskonale wypełnić kominkiem otoczonym zdjęciami rodzinnymi, kolorowymi obrazkami, roślinami doniczkowymi i świecznikami.

Kamienne i ceglane kominki dopełniają stylu rustykalnego, z którym doskonale współgrają retro dodatki oraz elementy wykonane z drewna. W nieco bardziej nowoczesnym wnętrzu kominki często są przemalowywane na neutralne kolory.

A co na cieplejsze dni?

Wiosną i latem, gdy kominek pełni funkcję dekoracyjną, można zmienić jego otoczenie w przytulne miejsce do odpoczynku i czytania. Wystarczy umieścić na nim wazon ze świeżymi kwiatami lub zielone rośliny doniczkowe, a obok postawić wygodny fotel.

Wyjątkowo oryginalnie wyglądają także gałęzie w wielu wazonach, w otoczeniu luster i ramek. Czy półka nad ozdobnym kominkiem nie jest doskonałym miejscem na książki? Jeśli kominek pełni wyłącznie funkcję ozdobną, można pokusić się o wypełnienie całej przestrzeni ulubionymi woluminami.