Z kraju

Kornel Morawiecki – kolejny fałszywy idol środowisk katolickich

Kornel Morawiecki to doskonały przykład tego jak katolickie środowiska ulegają obiegowym opiniom, które nie koniecznie muszą być prawdzie.

 

Przez lata w środowiskach katolickich panował bezrefleksyjny pogląd, że Kornel Morawiecki jest katolikom bliski. Wynikało to z założenia, że jeżeli legendarny przywódca opozycji antykomunistycznej nie znalazł się przy korycie w III RP to zapewne jest to bliski katolikom człowiek. Zapewne dalej żyliby katolicy w takim błędnym przeświadczeniu gdyby nie to, że Kornel Morawiecki zaczął udzielać wywiadów na temat swoich poglądów.

 

Trzeciego grudnia na stronach internetowych „Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad Tomasza Kwaśniewskiego z Kornelem Morawickim. Z wywiadu z legendarnym opozycjonistą wynika, że teologiczne nauczanie Kościoła katolickiego i katolickie praktyki religijne bynajmniej nie są mu bliskie.

 

Pytanie dziennikarza „To jest pan katolikiem czy pan nim nie jest?” jest dla Kornela Morawickiego „dziecinne” i „niepoważne”. Duchowość, „postreligijna” jak to sam określa poseł, wykracza poza katolicyzm, który jego zdaniem ogranicza.

 

Zdaniem Kornela Morawieckiego „coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych” chce czegoś więcej niż to, co daje wiara katolicka „bo w zderzeniu z nauką” wiara katolicka „wydaje się dziecinna” i dlatego „trzeba znaleźć inną perspektywę, ale nie niszcząc Kościoła”.

 

Duchowość Kornela Morawieckiego ukształtowały pisma Simone Weil (nie ochrzczonej Żydówki z Francji, żyjącej w pierwszej połowie XX wieku, która w czasie wojny domowej w Hiszpanii walczyła z siłami katolickimi i narodowymi w bandach anarchistycznych). W młodości Kornel Morawiecki uczęszczał „na wolnomyślicielskie spotkania i dyskusje w kamienicy na rogu Świętokrzyskiej i Nowego Światu”.

 

Matka Kornela Morawieckiego była zwolenniczką powstania „Stanów Zjednoczonych Europy”. Podobne poglądy ma Kornel Morawiecki, który jest zwolennikiem dalszej integracji Unii Europejskiej. Poseł opowiada się by powoli, ewolucyjnie, dążyć do tego by był wspólny europejski rząd, budżet, policja, armia.

 

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Kornel Morawiecki zadeklarował, jest za przyjmowaniem uchodźców z Syrii bo „dla 38-milionowego narodu kilka tysięcy ludzi to nie jest problem. Tak samo jak kilka milionów dla całej Europy”.

 

W wywiadzie dla „Wyborczej” Kornel Morawiecki poparł idee wielokulturowości stwierdzając, że „monokulturowa Polska jest niemożliwa”. Zdaniem posła, gdyby Polska zamknęła się imigrantów i idee wielokulturowości „to by była klęska. Regres”.

 

Kornel Morawiecki odrzucił też idee odcięcia się Polski od procesu globalizacji. Zdaniem posła „myślenie, że z tego się wyłączymy i będziemy budować własną potęgę, to nieporozumienie. Dziś żaden z tradycyjnych narodów Europy nie jest w stanie w pojedynkę sprostać światowej konkurencji”.

 

Równie oryginalne jak poglądy Kornel Morawiecki ma życie osobiste. Na stronie internetowej Super Expressu ukazał się artykuł w którym 74 letni Kornel Morawiecki ujawnił, że żyje od lat z konkubiną z którą ma 22-letniego syna. W artykule poseł deklaruje, że prócz konkubiny kocha żonę, z którą już nie mieszka (z żoną ma syna Mateusza, wiceministra w rządzie PiS), i trzecią panią, z którą zakładał Solidarność Walczącą. Co najciekawsze Kornel Morawicki z każdą z pań spędzi zbliżająca się Wigilię.

 

Jakiś czas temu Kornel Morawiecki w programie radiowym „Gosc Radia Zet” w rozmowie z Moniką Olejnik gwarantował polskość Adama Michnika, i stwierdził, że nie można wyrzucać z Polski Adama Michnika, który czuje się Polakiem.

 

Odpowiadając na pytania Moniki Olejnik Kornel Morawiecki stwierdził, że Generał Kiszczak, choć zniszczył nadzieje Solidarności, to ma prawo do godnego prywatnego (a nie publicznego) pogrzebu.

 

Zdaniem posła Marsz Niepodległość powinien wszystkich łączyć, też polityków Platformy Obywatelskiej, a Ruch Narodowy nie może zawłaszczać pojęcia niepodległości. Poseł Morawiecki nie polemizował z Moniką Olejnik, która oskarżała Ruch Narodowy, a szczególnie posła Roberta Winnickiego, o ksenofobię, antysemityzm i związki z nazizmem.

 

Zdaniem Kornela Morawieckiego w Smoleńsku miała miejsce zwykła katastrofa lotnicza a nie zamach, natomiast kłótnie o Smoleńsk są w cudzym interesie. Według Morawieckiego w dniu katastrofy wszyscy chcieli dobrze, w tym i Lech Kaczyński, który za wszelką cenę chciał wylądować, i Rosjanie. A do „tego była mgła i stały się jakieś nieuwagi”.

 

Zdaniem posła Morawieckiego rządy Platformy Obywatelskiej nie szkodziły Polsce, a Polska nie jest w ruinie. W złej kondycji zdaniem posła Morawieckiego są stosunki społeczne. Posła martwi też to że, za mało słucha się Polaków.

 

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku. Młodość spędził w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Po doktoracie pracował na tej uczelni i Politechnice Wrocławskiej. Jest ojcem Mateusza Morawieckiego, prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK SA. Był uczestnikiem strajków studenckich w marcu 1968. Od 1979 związany był z konspiracyjnym pismem „Biuletyn Dolnośląski”. Uczestniczył w strajkach 1980. Działał w Solidarności. Od 13 grudnia 1981 w konspiracji. Po 6 latach konspiracyjnej działalności został zatrzymany w listopadzie 1987. W kwietniu 1988 wyemigrował z Polski, w sierpniu nielegalnie powrócił do kraju.

 

W III RP Kornel Morawicki nie zdołał zebrać w 1990 roku podpisów potrzebnych do startu w wyborach, w tym samym roku nie udało mu się zostać posłem z list założonej przez siebie Partii Wolności. Podobnym niepowodzeniem zakończył się start Kornela Morawickiego w 1997 roku z list ROP, w 2007 roku do senatu z PiS, na prezydenta w 2010 (zdobył 0,13% poparcia i 21.596 głosów w skali całego kraju), w wyborach samorządowych w 2010, do senatu w 2011. W ostaniach wyborach prezydenckich nie zdołał zarejestrować swojej kandydatury.

 

W czasie debaty kandydatów na kandydatów w wyborach prezydenckich legendarny przywódca zadeklarował, że w planach ma likwidację bezrobocia, płacenie młodzieży za dalszą naukę, nowy globalny ustrój gospodarczy, nową ordynację wyborczą, upowszechnienie referendów, transfery od bogatych do biednych, wyższe podatki dla bogatych.

Kornel Morawicki zadeklarował, że chce Polski solidarnej, sprawiedliwej, wolnej od indywidualizmu, uznaje system wolnorynkowy i indywidualistyczny za zło. Zdaniem Kornela Morawieckiego obecny system polityczny i gospodarczy się zużył, a rewolucja techniczna zniewala ludzi, powodem bezrobocia jest zaś postęp techniczny. Legendarny lider Solidarności Walczącej wystąpił przeciw broni jądrowej, uznał, że PO by zyskać poparcie dla Komorowskiego nakręca antyrosyjską psychozę wojenną, a obrona terytorialna to mit.

 

Podczas debaty przed wyborami prezydenckimi Kornel Morawiecki zadeklarował także, że jest otwarty na współpracę z PiS, i za swój cel uważa zjednoczenie Polaków z PiS i PO. Niemniej od Komorowskiego woli Dudę. Morawiecki sprzeciwił się też likwidacji Unii Europejskiej i uznał, że na Ukrainie jest wojna domowa, a nie wojna Ukrainy z Rosją.

Kornel Morawiecki stwierdził też podczas debaty, że GMO jest czymś naturalnym, poparł in vitro, kompromis aborcyjny i sprzeciwił się posiadaniu prawa do broni palonej

 

Jan Bodakowski

 

Fot. Wikipedia

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

49 komentarzy

49 Komentarzy

 1. ajwajj

  10 grudnia 2017 at 16:48

  Szydłowa była dobra dla PIS, ponieważ dość dobrze prezentowała sie w oczach takich prostych, dobrych polaków, dała większe miskę, by ten elektorat siedział cicho by JK mógł realizowac narzucone mu obowiązki wynikające z polityki.
  Teraz te wszystkie zmiany mają nabrać przyspieszenia, chodzi o to aby jak najwięcej i jak najszybciej powiązać finanse polskie, gospodarkę z potężnymi korporacjami globalnymi, polską złotówkę uzależnić od światowych mafii finansowych, tak by w sprawach ekonomii i gospodarki lokalny Rząd w Polsce nie miał nic do powiedzenia czyli realizacja wyprowadzania Polski z Polski na rzecz światowej mafii.
  Wystarczy posłuchać nagrań u Sowy gdzie Morawiecki i Jagiełło są uzależnieni od ich mocodawcy Fogelmana. teraz Morawiecki ma anioła stróża Danielsa. To są efekty działań słupa Kaczynskiego, czyli wyprowadzania Polski z Polski.

 2. Zbyszek

  11 grudnia 2017 at 10:29

  Strasznie słaby tekst z błędami pokroju przedszkola. Nie potraficie pisać w tym PRAWY.PL. Poza Jego życiem osobistym to nie jest głupi, ale skompromitował się przez posłankę Zwiercan z głosowaniem na dwie ręce.

 3. Pingback: Kornel Morawiecki – kolejny fałszywy idol? – W y s z p e r a n e

 4. półmózg

  14 grudnia 2017 at 01:45

  A może mi ktoś przetłumaczyć z literackiego na uliczny?

  Bo jest tu ciekawy fikołek myślowy:

  > Po 6 latach konspiracyjnej działalności został zatrzymany w listopadzie 1987.
  > W kwietniu 1988 wyemigrował z Polski, w sierpniu nielegalnie powrócił do kraju.

  a). ukrywał się przed władzą czerwoną
  b). w końcu go złapali, posiedział, podpisał coś, a może obiecał
  c). wypuścili, ale żeby nie mącił dali paszport i wyp****laj
  d). po 4 miesiącach kosztowania wolności na zachodzie wrócił do je***nego PRL

  z tęsknoty?

  Na mój chamski prosty r*j to się kupy nie trzyma – śmierdzi umoczeniem na kilometr

 5. z prowincji

  15 grudnia 2017 at 22:05

  Linki do źròdeł?

 6. Piotr

  26 stycznia 2018 at 10:07

  Stary Morawiecki był zwolennikiem rewolucji zbrojnej robotników, stąd „Solidarność Walcząca”. Marzyła mu się rewolucja na miarę rosyjskiej, czy francuskiej. W każdym bądź razie był w swoich poglądach tak skrajnie komunistyczny, że za to w Polsce zamknęli go nawet… komuniści. Jego synek pojechał na doktorat do Niemiec, gdzie się skompromitował, bo nie znał języka. Ojczulek swoimi znajomościami załatwił mu pracę w Deutche Banku i tak zaczęła się wielka kariera złotego dziecka (komunizmu). Morawiecki zniszczy Polskę, zapamiętajcie te słowa.

 7. C7/1005

  2 marca 2018 at 00:48

  Morawiecki był zwolennikiem rewolucji , ale nie zbrojnej, owszem robotników, pracowników (a Ty jestes kapitalistą?), a nazwa „Solidarność Walcząca” nie ma z tym zadnego związku co tu popisałeś głuptasku. Marzyła mu się rewolucja, ale nie na miarę rosyjskiej, czy francuskiej. Przeciwnie, na miare wojtyłowskiej, Solidarności. Stad nazwa Solidarnośc Walcząca. Był w swoich poglądach tak skrajnie komunistyczny, jak Chrystus był skrajnie komunistyczny, i podobnie w Polsce zamknęli Chrystusa go nawet… komuniści.

 8. bsnappoke

  28 kwietnia 2018 at 15:11

  cash advance on 8 mile https://nofaxnoteletrackpaydayloans.us/ payday loan business for sale california [url=https://nofaxnoteletrackpaydayloans.us/#]payday loans[/url]

 9. bhrErugh

  1 maja 2018 at 21:32

  viagra oral jelly viagra buy how to buy viagra [url=http://viagraazmhj.com/#]online viagra[/url]

 10. RaymondBrapy

  26 września 2018 at 21:15

  Hi! accutane no prescription pharmacy beneficial internet site

 11. Richardweaxy

  2 października 2018 at 00:07

 12. Normanlax

  28 października 2018 at 16:25

  Hi there! online pharmacy us excellent site.

 13. RobertJat

  29 października 2018 at 00:39

  Hi there! buy cialis with no prescription excellent internet site.

 14. MartinInjut

  11 listopada 2018 at 23:24

  Howdy! no prior prescription required pharmacy very good internet site.

 15. Gregorylex

  12 listopada 2018 at 23:45

  Hello! cialis canada pharmacy online excellent site.

 16. JamesOpelL

  5 lutego 2019 at 09:23

  Hello there! norco online pharmacy excellent website.

 17. JamesOpelL

  5 lutego 2019 at 13:32

  Howdy! online pharmacy mexico excellent site.

 18. JamesOpelL

  5 lutego 2019 at 17:46

  Hello there! canada pharmacy no prescription great web page.

 19. JamesOpelL

  5 lutego 2019 at 21:48

  Howdy! retin a online pharmacy good site.

 20. JamesOpelL

  6 lutego 2019 at 06:06

  Hi there! live pharmacy ce online very good internet site.

 21. JamesOpelL

  6 lutego 2019 at 13:04

  Hi! usa online pharmacy great internet site.

 22. JamesOpelL

  6 lutego 2019 at 20:19

  Hi! oxycodone online pharmacy very good internet site.

 23. JamesOpelL

  7 lutego 2019 at 00:49

  Hello there! vyvanse online pharmacy good internet site.

 24. JamesOpelL

  7 lutego 2019 at 04:53

  Hello there! xanax online pharmacy overnight beneficial web page.

 25. JamesOpelL

  7 lutego 2019 at 13:12

  Hello there! phentermine online pharmacy excellent site.

 26. JamesOpelL

  7 lutego 2019 at 17:12

  Hi there! retin a online pharmacy great site.

 27. JamesOpelL

  7 lutego 2019 at 21:14

  Hello! buy cialis medication excellent site.

 28. JamesOpelL

  9 lutego 2019 at 08:47

  Hello! buy tadalafil online very good internet site.

 29. DanielLok

  21 lutego 2019 at 04:08

  Hello there! buy cialis no prescription good internet site.

 30. DanielLok

  22 lutego 2019 at 17:30

  Hi! buy cialis good site.

 31. DanielLok

  23 lutego 2019 at 17:05

  Hi! buy tadalafil pills great internet site.

 32. AllenClelm

  6 marca 2019 at 02:07

  Hi there! safe online pharmacy reviews great web page.

 33. AllenClelm

  6 marca 2019 at 10:29

  Hi! french pharmacy online good site.

 34. Robertlouck

  10 marca 2019 at 03:02

  Hello! proper dosage for propecia beneficial site.

 35. Robertlouck

  10 marca 2019 at 11:12

  Hi there! propecia propak great site.

 36. Robertlouck

  10 marca 2019 at 19:33

  Hi there! buy propecia no prescription beneficial website.

 37. Robertlouck

  11 marca 2019 at 03:36

  Howdy! propecia finasteride1mg beneficial site.

 38. Robertlouck

  11 marca 2019 at 10:34

  Hi there! propecia acquisto excellent site.

 39. Robertlouck

  11 marca 2019 at 18:02

  Hi there! propecia costco very good internet site.

 40. Robertlouck

  12 marca 2019 at 01:41

  Hi there! generic link propecia user viagra good website.

 41. JerryBug

  21 marca 2019 at 12:25

  Hello! online pharmacies good web site.

 42. JerryBug

  21 marca 2019 at 16:48

  Hi there! online pharmacies good website.

 43. Jessetax

  12 września 2019 at 23:09

  [url=http://onlinepharmacycanadaus.com/]check my blog[/url] my company i loved this

 44. amy

  30 września 2019 at 20:31

  Co to jest broń palona? Dlaczego w tekście są błędy ortograficzne?

 45. Grzesiek

  30 września 2019 at 21:56

  Może usuńcie ten spam w komentarzach. Chyba że nad www nie panujecie

 46. MatthewSesqz

  15 stycznia 2020 at 07:31

  Hi there! http://erectiledysfunctionpills-365.com – ed pills online excellent internet site

 47. MichaelBaw

  15 stycznia 2020 at 13:04

  Hello! http://erectionpills365.com – erectile disfunction excellent internet site

 48. MiguelSesmz

  15 stycznia 2020 at 20:42

  Hello there! http://onlinegenepharmacy.com – best online oharmacy no prescription great website

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra