PILNE! Będą reaktory atomowe w Polsce!

0
0
0
/ YT

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w Waszyngtonie, że powstanie w Polsce małych reaktorów atomowych ma nie tylko znaczenie gospodarcze, ale też historyczne. W Waszyngtonie KGHM podpisał umowę z amerykańskim NuScale Power dotyczącą budowy sześciu małych reaktorów atomowych. Sześć takich reaktorów zbuduje na potrzeby KGHM amerykańska firma NuScale Power. Pierwsze urządzenie ma zostać oddane do użytku w 2029 roku.

Podczas ceremonii podpisania umowy pomiędzy firmami w amerykańskiej stolicy, minister Sasin podkreślił, że Polska podjęła trudne wyzwanie transformacji energetycznej. "Większość polskiej energetyki jest dziś oparta na węglu. Naszym głównym zadaniem jest stworzenie energetyki opierającej się na bezemisyjnych źródłach energii" - mówił Jacek Sasin.

 

Wicepremier powiedział, że budowa reaktorów atomowych w Polsce sprawi, że nasza gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna. Jacek Sasin podkreślił, że inwestycja da Polakom poczucie bezpieczeństwa. "Zdecydowaliśmy, że najlepszym paliwem w naszym miksie energetycznym, które wprowadzi bezpieczeństwo i uzupełni paliwa pochodzące z odnawialnych źródeł energii, będzie energia jądrowa" - powiedział Jacek Sasin.

 

Stany Zjednoczone będą strategicznym partnerem we wdrażaniu technologii jądrowej w Polsce - zapowiedział wicepremier. "Od 2018 roku połączyliśmy się porozumieniem z rządem Stanów Zjednoczonych, które wskazuje że USA są naszym strategicznym partnerem w budowie konwencjonalnej energetyki jądrowej" - powiedział Jacek Sasin.

 

Wicepremier i minister aktywów państwowych mówił, że dla Polski transformacja energetyczna to wyścig z czasem i konieczność z uwagi na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. "Dzięki tej umowie będziemy mogli wypełnić ambitne plany klimatyczne, jakie postawiła przed nami unijna polityka energetyczna" - podkreślił wicepremier.

 

Jacek Sasin określił to wydarzenie mianem historycznego. "Wiemy, jak ważna jest ochrona klimatu, ochrona naszej planety. Podjęliśmy ten wysiłek również po to, aby budować konkurencyjną gospodarkę" - zaznaczył Jacek Sasin.

 

Prezes firmy NuScale John Hopkins po podpisaniu umowy z koncernem KGHM powiedział, że reaktory pomogą Polsce w przeprowadzeniu transformacji energetycznej. "Poprzez partnerstwo z KGHM koncern NuScale wykorzystuje niezwykły rozmach poprzedniego roku i przybliża nas o kolejny krok do zapobieżenia zmianom klimatycznym. Wspólnie zademonstrujemy, że nasza czysta i bezpieczna technologia przynosi wielorakie korzyści ekonomiczne i środowiskowe takim krajom jak Polska, które poszukują innowacyjnych rozwiązań, dążą do osiągnięcia celów klimatycznych i przyspieszenia transformacji na rzecz czystszych źródeł energii” - mówił John Hopkins.

 

Ceremonia odbyła się w Izbie Handlowej Stanów Zjednoczonych. Polsko-amerykańskie porozumienie dotyczy przygotowania technicznego, ekonomicznego i lokalizacyjnego projektu, którego realizacja przewidziana jest do 2030 roku. Wartość kontraktu nie została ujawniona.

 

To jeden z elementów polityki energetycznej Polski. Prezydent Andrzej Duda gościł w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka; rozmowa dotyczyła inwestycji energetycznych, współpracy międzynarodowej i perspektyw rozwoju koncernu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

 

"Prezydent Andrzej Duda gościł dziś w Pałacu Prezydenckim prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Rozmowa dotyczyła inwestycji energetycznych, współpracy międzynarodowej i perspektyw rozwoju koncernu" - czytamy w komunikacie po spotkaniu opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii.

 

Jak przekazano, w spotkaniu uczestniczyli także m.in. prezydencka minister Małgorzata Paprocka, doradca prezydenta Błażej Spychalski oraz wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński.

 

WO

 

 

Źródło: IAR

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną