Rosyjska Duma wezwała prezydenta. Chcą, by Putin w końcu TO zrobił! „To udaremni porozumienia pokojowe”

0
0
0
/ Kremlin.ru/CC BY 4.0/Wiki

Rosyjska Duma wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do niezwłocznego uznania niepodległości separatystycznych rządów Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowych. Jak podkreśla Reuters, taki akt „może udaremnić mińskie porozumienie pokojowe, do których przestrzegania Rosja się zobowiązała”.

Rosyjska Duma Państwowa wezwała prezydenta Putina do uznania niepodległości dwóch separatystycznych regionów na Ukrainie – Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej. Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy powiedział, że „dokument zostanie niezwłocznie przesłany do Władimira Putina”.

 

Dziś Duma – niższa izba parlamentu Rosji – przegłosowała podczas posiedzenia plenarnego projekt uchwały o uznaniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

 

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 351 deputowanych (78 proc.). Przeciwko było 16 (3,6 proc.) Jedna osoba się wstrzymała od głosowania.

 

Uznanie niepodległości tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej może udaremnić mińskie porozumienie pokojowe, do których przestrzegania Rosja się zobowiązała – podaje agencja Reuters.

Posłowie uważają, że uznanie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej stworzy podstawy do zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa i ochrony mieszkańców republik przed zagrożeniami zewnętrznymi, a także do wzmocnienia pokoju międzynarodowego i stabilności regionalnej – przekonywał Wiaczesław Wołodin.

 

Jak dodał, „Waszyngton eskaluje napięcie, dostarcza broń na Ukrainę wraz z krajami europejskimi, Kijów nadal nie przestrzega porozumień mińskich”.

 

Wszystko to stwarza zagrożenie i ryzyko dla życia obywateli i rodaków rosyjskich mieszkających w republikach – ocenia z kolei rosyjska „Ria Novosti”.

 

Przewodniczący Dumy twierdzi, że sytuacja na Ukrainie „jest alarmująca”, zaś przyjęcie jakiegokolwiek z projektów odwołujących się do prezydenta w kwestii uznania separatystycznych republik będzie „krokiem naprzód”.

 

Kwestia uznania separatystycznych republik w Rosji pojawiła się w zeszłym miesiącu. 19 stycznia parlamentarzyści Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej przedstawili projekt apelu do prezydenta Rosji o uznanie republik Donbasu i Ługańska za niepodległe państwa oraz niezwłoczne rozmowy z ich kierownictwem, by stworzyć podstawy prawne dla stosunków międzypaństwowych oraz uregulowania wszystkich aspektów współpracy i wzajemnej pomocy.

 

Republiki Ludowe Doniecka i Ługańska to teoretycznie dwa rządy dwóch nieuznawanych przez praktycznie nikogo państw. Doniecka RL uznawana jest przez Ługańską RL i wzajemnie. Niepodległość tych państw uznają niektóre nieznaczące i również nieuznawane powszechnie za niepodległe państwa, jak np. Osetia Południowa, która w praktyce jest ściśle związana z Rosją.

 

Ługańska RL została ustanowiona 27 kwietnia 2014 roku, zaś 11 maja tego samego roku zorganizowano referendum, na mocy którego następnego dnia ogłoszono deklarację niepodległości. Doniecka RL również dzień po referendum ogłosiła swoją niepodległość tego samego dnia.

 

Republiki Ludowe Doniecka i Ługańska zajmują obszar odpowiednio ługańskiego i donieckiego obwodu we wschodniej Ukrainie. Większość świata uznaje rządy Republik Ludowych za nielegalne. Te z kolei uznają za nielegalny rząd w Kijowie.

 

Doniecka i Ługańska RL tworzyły też razem – również nieuznawane przez zdecydowaną część rządów świata – Noworosję, czy też formalnie Federacyjną Republikę Noworosji. Jest to konfederacja obu rządów. Partia Noworosji powstała dzień po ogłoszeniu niepodległości przez obie republiki, 13 maja 2014 roku. 24 maja w donieckim hotelu „Szachtar Płaza” powołano Federacyjną Republikę Noworosji. Za stolicę uznano Donieck z językiem urzędowym rosyjskim oraz Rosyjskim Kościołem Prawosławnym jako religią państwową.

 

Ługańska RL szybko zaczęła się jednak odcinać od idei Noworosji. 20 maja 2015 roku projekt zawieszono.

 

Dominik Cwikła
 

Autor jest dziennikarzem i publicystą, założycielem portalu kontrrewolucja.net. Profile autora w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter, YouTube

 

 

Źródło: polsatnews.pl / prawy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną