Kultura i historia

Błogosławiony ks. Józef Pawłowski – patron diecezji kieleckiej

jozefpawlowskiDziś wspominamy ks. prof. Józefa Pawłowskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Zasłynął pomocą charytatywną niesioną podczas niemieckiej okupacji. Aresztowany za działalność konspiracyjną, został zesłany do obozów zagłady, najpierw w Oświęcimiu, a następnie w Dachau, gdzie 9 stycznia 1942 r. zginął śmiercią męczeńską.

 

Urodził się 9 sierpnia 1890 r. w miasteczku Proszowice pod Krakowem, w wielodzietnej rodzinie mieszczańskiej. Uczył się w szkole elementarnej w rodzinnym mieście, a później w Państwowym Progimnazjum w Pińczowie. W 1906 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W latach 1911-1915 studiował w Katolickim Uniwersytecie w Innsbrucku.

 

Świecenia kapłańskie otrzymał w lipcu 1913 r., po czym przez kolejne trzy lata przebywał w Austrii, pełniąc posługę duszpasterską w Linzu i Wiedniu. Po powrocie do kraju otrzymał stanowisko profesora Seminarium Duchownego w Kiel­cach, gdzie wykładał archeologię, introdukcję do Pisma Świętego oraz egzegezę Nowego Testamentu. W 1918 r. objął funkcje wicerektora seminarium, pełniąc ją przez osiemnaście lat, po czym w 1936 r. został rektorem.

 

W 1921 r. nawiązał współpracę z Polskim Towarzystwem Misyjnym. Z jego inicjatywy na terenie diecezji kieleckiej powstały liczne stowarzyszenia misyjne, m.in. Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Kleryckie Koło Misyjne czy Liga Dzieci dla Afryki. W 1936 r. został członkiem Rady Krajowej Związku Misyjnego Duchowieństwa. Dzięki jego zaangażowaniu chęć pracy w związku zgłosiło 95% księży diecezji kieleckiej.

 

Zabiegał o pomoc materialną dla biednych kleryków. Szczególną troską otaczał chorych, z własnych środków zapewniał im lekarstwa oraz w razie potrzeby pobyt w uzdrowiskach. Opiekował się domem starców, który miał siedzibę w dawnym szpitalu Świętej Trójcy. Zajmował się pracą duszpasterską z młodzieżą ze szkół średnich, był także kapelanem kieleckich harcerzy.

 

Był autorem kilkudziesięciu artykułów, recenzji i not bibliograficznych. Jego publikacje dotyczyły tematyki biblijnej, misyjnej, duszpasterskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. W uznaniu dla rozlicznych zasług w 1924 r. został odznaczony godnością szambelana papieskiego, w 1926 r. został kanonikiem honorowym, a w 1933 r. kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Kielcach.

 

Po wybuchu II wojny światowej, 6 listopada 1939 r., został mianowany proboszczem parafii katedralnej w Kielcach. W trudnym czasie niemieckiej okupacji prowadził ofiarną działalność charytatywną. Jako kapelan Polskiego Czerwonego Krzyża uzyskał prawo wstępu do obozów jenieckich i kieleckiego więzienia.

 

Dostar­czał więźniom cywilne ubrania, przyjmował od nich listy i przekazywał rodzinom, udzielał ducho­wej pociechy. Czasami nawet ułatwiał im ucieczkę. Organizował jadłodajnie przez parafialną Caritas i Radę Główną Opiekuńczą. Pomagał też Żydom, członkom polskiego podziemia zbrojnego oraz osobom przesiedlanym z terenów włączonych do III Rzeszy.

 

Z czasem jego działalność zwróciła uwagę Niemców, w efekcie 10 lutego 1941 r. został aresztowany i umieszczony w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym. W połowie kwietnia wywieziono go do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a miesiąc później Dachau, gdzie 9 stycznia 1942 r. został stracony. Ciało spalono w obozowym krematorium.

 

13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II beatyfikował księdza Józefa Pawłowskiego w gronie 108 męczenników II wojny światowej. W 2008 r., w rodzinnych Proszowicach odsłonięto pomnik błogosławionego kapłana, powstały staraniem miejscowej wspólnoty parafialnej.

 

Paweł Brojek

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

102 komentarze

102 Komentarzy

  1. reverse phone directory

    12 listopada 2017 at 06:35

    Highly descriptive blog, I liked that a lot. Will there be a part 2?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra