Branża medyczna szybko wykorzystała tę okazję do sprzedaży leków i żywności w celu zmniejszenia spożycia tłuszczu. Badanie Diet-Heart Study, które rozpoczęto w 1954 roku, wykazało, że dieta nie ma nic wspólnego z chorobami serca, o ile się nie przejada. Ten raport został zbagatelizowany, ponieważ przemysł już wymyślił prymitywne leki, takie jak cholestyramina, w celu zmniejszenia zawartości tłuszczów we krwi w diecie.

W 1957 roku w Nowym Jorku rozpoczęto jedno z pierwszych badań sprawdzających pomysł zastąpienia w diecie tłuszczów wielonienasyconych tłuszczami nasyconymi, które obniżyłyby poziom cholesterolu i chroniły przed zawałem serca. To był początek wielu takich oszukańczych badań. Nowe oszustwo medyczne i naukowe zostało dokonane na ludzkości w celu sprzedaży większej ilości statyn w celu zmniejszenia zawartości tłuszczów we krwi przez American Guidelines'Committee.

Jak doszło do pierwszego oszustwa medycznego i naukowego? Badanie z 1957 roku przeprowadzono (na 1100 osobach), aby wykazać, że zastąpienie tłuszczów nasyconych w diecie wielonasyconymi tłuszczami nasyconymi obniży poziom tłuszczu we krwi. Badanie to wykazało, ale wykazało również, że wysiłek ten zwiększa śmiertelność na koniec dnia. Druga święta prawda jest tłumiona nawet do dnia dzisiejszego. Było wiele takich badań, jak również badania obniżania poziomu cholesterolu za pomocą leków chemicznych w ciągu ostatnich sześciu dekad i wszystkie z nich wykazały, że całkowita śmiertelność wzrastała za każdym razem, gdy podjęto próbę sztucznego obniżenia poziomu cholesterolu lub zastąpienia tłuszczów nasyconych tłuszczami wielonienasyconymi!

Punktem kulminacyjnym było bardzo kosztowne badanie, które trwało 25 lat, zwane MRFIT (Multiple Risk Factor Interventional Trial). Wyniki pokazały, że chociaż nasze interwencje mogły zmniejszyć czynniki ryzyka, ryzyko przedrocznej śmierci znacząco wzrosło. W badaniu MRFIT nie stwierdzono czynników ryzyka. W tym badaniu badano cukier, tłuszcze, ciśnienie krwi itp. Wszystkie korzyści wynikające z obniżenia tych parametrów zwanych czynnikami ryzyka nie zmniejszyły ryzyka przedwczesnej śmierci.

Dr Norman Jollife, dyrektor Departamentu Zdrowia miasta Nowy Jork, był przekonany, że duże spożycie tłuszczów nasyconych, powszechne w tamtych czasach, było jedną z sił napędowych rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Zwerbował około 1100 mężczyzn do grupy, którą nazwał „Klubem Przeciwko Wieńcowi”. Badani stosowali „rozsądną dietę” przez kilka lat, a poziom cholesterolu spadł dość wyraźnie.

Można zobaczyć, w jaki sposób wyniki tego badania Prudent Diet zostały ujednolicone i opublikowane, aby pokazać ogromne korzyści w następujący sposób. Poziom cholesterolu gwałtownie spadł u tych, którzy stosowali dietę bogatą w tłuszcze wielonienasycone. Po drodze naukowcy opublikowali tymczasowe wyniki, które przykuły uwagę prasy. The New York Times opublikował artykuł na temat badania w 1962 r., a drugi w 1964 r. Oba przedstawiły badania jako wykazujące znaczną poprawę stanu zdrowia w grupie interwencyjnej po diecie rozważnej. Wyniki zostały ostatecznie opublikowane w JAMA. Sztuką handlu było pokazanie drastycznego obniżenia poziomu tłuszczu we krwi u badanych, a także marginalny spadek liczby zawałów serca niezakończonych zgonem, ale milczano na temat zwiększonej całkowitej liczby zgonów w tej grupie.
Kiedy czyta się treść artykułu, jest jasne, że znacznie wyższy odsetek osób zmarł w tej grupie w porównaniu z grupą kontrolną! Według Proteinpower.com: „Podczas badania zmarło 26 osób, podczas gdy z grupy kontrolnej zmarło tylko 6 osób. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, gdy spojrzymy na choroby serca, dokładnie ten problem, któremu ta dieta miała zapobiegać”. Jak widać, po raz kolejny pieniądz zwyciężył w branży medycznej ze zdrowym rozsądkiem.

Chris Klinsky

Źródło: moneylife