Szokująca decyzja! Oto, co planują

0
0
0
/

Ten kraj planuje wprowadzić ograniczenia dla właścicieli samochodów elektrycznych w związku z kryzysem energetycznym.

Samochody elektryczne stały się popularne w ciągu ostatnich kilku lat, ale pojazdy elektryczne mogą okazać się gwoździem do trumny gospodarek zagrożonych blackoutami. Według raportu opublikowanego w Telegraph, kraj rozważa środki nadzwyczajne na wypadek braku dostaw energii elektrycznej tej zimy.

Szwajcaria – najlepszy kraj na świecie według niedawnej analizy US News & World Report – mogłaby skrócić godziny otwarcia sklepów, obniżyć temperaturę w budynkach i ograniczyć prywatne korzystanie z samochodów elektrycznych do „absolutnie niezbędnych przejazdów”.

Te proponowane środki nie zostały jeszcze uchwalone. Ale służą one jako przypomnienie, że elektryczność nie pojawia się magicznie w każdym gniazdku ściennym – a pojazdy elektryczne nie działają na czarodziejskim pyle.

„Rozporządzenie w sprawie ograniczeń i zakazów korzystania z energii elektrycznej” jest obecnie tylko projektem, który Szwajcarska Rada Federalna przygotowuje się do przyjęcia na wypadek niedoboru energii w kraju. Jeśli kraj będzie przeżywał kryzys energetyczny, wdroży cztery etapy ograniczeń. Dopiero na trzecim poziomie eskalacji zaczynają obowiązywać ograniczenia dotyczące elektromobilności.

Inwazja Rosji na Ukrainę, głównego eksportera ropy i gazu, doprowadziła do niedoboru energii i zmusiła narody europejskie, które były silnie uzależnione od rosyjskich dostaw, do dywersyfikacji dostaw. Tym samym Szwajcaria przygotowuje się na możliwy blackout.

Szwajcaria w dużym stopniu polega na energii wodnej, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne, ponieważ stanowi ona około 60% energii kraju. Zimą produkcja spowalnia. Co więcej, kraj czerpie energię elektryczną z pobliskiej Francji i Niemiec, które podobnie jak reszta Europy przeżywają obecnie kryzys energetyczny w wyniku wojny ukraińsko-rosyjskiej.

Ze względu na rekordową liczbę awarii reaktorów jądrowych w 2022 r. produkcja energii elektrycznej przez francuskie przedsiębiorstwo energetyczne EDF spadła do najniższego poziomu od 30 lat. Teraz firma walczy o to, aby jej flota mogła działać z pełną wydajnością w miesiącach zimowych. Ze względu na niską dostępność energii jądrowej i popyt szczególnie wrażliwy na temperaturę Francja jest bardziej niż inne kraje europejskie narażona na kryzys energetyczny. 

Projekt mówi: „Prywatne korzystanie z samochodów elektrycznych jest dozwolone tylko w przypadku absolutnie niezbędnych podróży (np. wykonywanie zawodu, zakupy, wizyta u lekarza, udział w wydarzeniach religijnych, udział w rozprawach sądowych)”. Ponieważ rozporządzenie ma na celu uregulowanie „ograniczeń i zakazów korzystania z energii elektrycznej w celu zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej kraju”, prawdopodobne jest, że całkowity zakaz pojazdów elektrycznych zostanie zastąpiony częściowym zakazem.

Szwajcarski rząd może ograniczyć temperaturę budynków użyteczności publicznej do nie więcej niż 20 stopni Celsjusza na podstawie innych przepisów. Może również poprosić ludzi o ograniczenie w użytkowaniu pralek i korzystanie tylko z programów do 40 stopni Celsjusza. W Szwajcarii firmy zostaną poproszone o zamknięcie się dwie godzin wcześniej, jeśli sytuacja się pogorszy. 

W ramach propozycji naród zamierza ograniczyć zużycie energii, a nawet może zakazać koncertów, przedstawień teatralnych i imprez wiosennych. Kraj planuje ograniczyć korzystanie z pojazdów elektrycznych tylko do niezbędnych podróży, jeśli sytuacja się pogorszy. Szwajcarski plan energetyczny obejmuje również takie środki, jak wyłączenie schodów ruchomych i zakaz wydobywania kryptowalut.

 

 

Ukazała się właśnie nowa książka autora pt. „Wielka grabież. Zielony Ład, czyli jak nas okradają pod przykrywką ochrony środowiska”. Dostępna bezpośrednio u wydawcy: Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu (tel. 601 519 847) lub w księgarniach, m.in. 3dom (https://3dom.pro/19344-wielka-grabiez-zielony-lad-czyli-jak-nas-okradaja-pod-przykrywka-ochrony-srodowiska-chris-klinsky.html)

Chris Klinsky

Źródło: The Telegraph

Źródło: Chris Klinsky

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną