Bardzo NIEBEZPIECZNE napoje! Masz je domu?

0
0
0
/

Obawy dotyczące negatywnego wpływu napojów energetycznych pojawiły się w ostatnich latach zarówno w środowisku naukowym, jak i wśród opinii publicznej. Zagrożenia dla zdrowia związane ze spożywaniem są związane przede wszystkim z wysoką zawartością kofeiny, ale nie tylko. Energetyki okazały się szczególnie popularne wśród dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, a agresywny marketing doprowadził do olbrzymiego wzrostu sprzedaży.

Nie ma standardowej definicji „napojów energetycznych”. Są charakteryzowane jako wysoce słodzone, zawierające kofeinę i bezalkoholowe. Napoje te działają stymulująco, ponieważ zawierają bardzo wysoki poziom kofeiny – który zwykle może wynosić około 80 mg na porcję.

Są nie tylko dobre w smaku, ale są znane z tego, że zwiększają poziom energii i wydajność. Ich spożywanie wiąże się z ryzykiem zatrucia kofeiną. Oprócz kofeiny, zazwyczaj zawierają wysoce aktywne składniki tauryny, guarany, żeń-szenia, L-karnityny i glukuronolaktonu oraz substancje słodzące. Działają również jako symulatory nastroju po zmieszaniu z alkoholem.

Popyt na energetyki i konsumpcja znacznie wzrosły w ostatnich latach i zaowocowały olbrzymim rynkiem międzynarodowym. Najpopularniejsze marki to Red Bull, Monster, Rockstar. Na rynku międzynarodowym istnieje około 300 odmian ED.

Rynkiem docelowym napojów energetycznych są osoby w każdym wieku, z wyłączeniem osób poniżej 16. roku życia, na przykład w Wielkiej Brytanii. Napoje te były promowane na rynku zdrowia i kierowane do określonych grup, takich jak sportowcy i studenci. Mimo to napoje nie zapewniają wystarczającego poziomu nawodnienia lub przywrócenia elektrolitów w stosunku do aktywności sportowej, chociaż dodają energii.

Pod tym względem nie są napojami dla sportowców, chociaż często są tak przedstawiane. Dla studentów uniwersytetów atrakcyjność tych napojów polega na poprawie wydajności, koncentracji i wytrzymałości. Często stosuje się je w celu uniemożliwienia snu w okresach intensywnej nauki, na przykład w ramach przygotowań do sprawdzianów i egzaminów.

Ten stosunkowo nowy rodzaj napoju został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w Japonii w 1960 r., w Europie w 1987 r., a w USA w 1997 r. Energetyki okazały się popularne na rynku indyjskim, gdzie są sprzedawane jako zastrzyki energii i suplementy diety, a także jako zwykły napój.

Stają się coraz bardziej popularne wśród nastolatków, po części w wyniku marketingu skierowanego do młodzieży. Kampanie reklamowe obejmują sponsorowanie wydarzeń atrakcyjnych dla tej grupy wiekowej oraz lokowanie produktu w grach wideo i mediach społecznościowych.

Ich sukces polega na składzie. Zawierają takie substancje jak kofeina – alkaloid, a także środek pobudzający zapewnia przyjemny smak; tauryna – pobudza ośrodkowy układ nerwowy, guarana – południowoafrykańskie zioło zawiera teobrominę, teofilinę, saponiny, flawonoidy, garbniki i może pochwalić się dwukrotnie większym stężeniem kofeiny w porównaniu do ziaren kawy. Służy do zwiększania poziomu energii i powoduje wzrost neuroprzekaźników poprawiających nastrój, takich jak dopamina, Żeń-szeń - poprawia pamięć, L-karnityna - jest czasami stosowana również w celu zwiększenia energii i przyspieszenia tempa przemiany materii, glukuronolakton jest naturalnie występującym metabolitem wytwarzanym z glukozy i czasami jest dodawany w celu złagodzenia zmęczenia i poprawy dobrego samopoczucia, cukier lub słodziki, takie jak aspartam i acesulfam potasowy.

Przyjmowanie energetyków w miarę upływu czasu może prowadzić do negatywnych skutków, na przykład zmian behawioralnych. Niektóre składniki należy spożywać z umiarem, jak kofeinę i żeń-szeń.

Wysoka zawartość kofeiny w energetykach ma działanie moczopędne na organizm, co prowadzi do utraty płynów w postaci moczu. Zatrucie kofeiną powoduje nudności, wymioty, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie krwi, drgawki i psychozy, które w pewnych okolicznościach mogą okazać się śmiertelne. Liczne studia przypadków potwierdzają niekorzystne skutki zdrowotne powodowane przez energetyki, w tym rzeczywiste zarejestrowane przypadki śmiertelności.

Chris Klinsky

 

Źródło: news-medical.net

Źródło: Chris Klinsky

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną