Z zagranicy

Sąd skaże dwóch byłych esesmanów. Prokurator: Ich wiek nie ma znaczenia

W tym miesiącu rozpocznie się proces dwóch byłych esesmanów odpowiedzialnych za zamordowanie tysięcy ludzi w Auschwitz. Obydwaj mają ponad 90 lat, ale jak twierdzi prokurator, „ich wiek nie ma znaczenia” – zostaną osądzeni i skazani.

 

Pierwszy z oskarżonych, Reinhold Hanning, lat 93, były strażnik w obozie w okupowanej przez Niemców Polsce, będzie sądzony w mieście Detmold. Proces rusza w czwartek i obejmuje zarzuty udziału w zabójstwie co najmniej 170 000 ludzi.

 

Drugi, Hubert Zafke, lat 95, odpowie za zabicie co najmniej 3,681 osób w mieście Neubrandenburg. Proces rusza 29 lutego.

 

Zafke odbywał służbę w zespole medycznym w tym czasiem kiedy 14 pociągów z więźniami – w tym słynną autorką pamiętnika Anne Frank – przyjechało do Auschwitz-Birkenau. Wielu z tych więźniów zostało zamordowanych w komorach gazowych.

 

Andreas Brendel, który przewodniczy zespołowi prokuratorów występujących z oskarżeniem Henninga, oświadczył, że Niemcy „są winne swoim ofiarom i ich krewnym” za zbrodnie III Rzeszy.

 

– Wiek nie ma dla mnie znaczenia – zadeklarował. W sprawie wypowiedział się również Ronald Lauder, stojący na czele Światowego Kongresu Żydów. – Jeżeli ktokolwiek jest podejrzany za współudział w Holokauście a nadal jest zdolny do stawienia się przed wymiarem sprawiedliwości, powinien zostać osądzony – powiedział w rozmowie z AFP. – Tak długo, jak jest możliwe przyprowadzanie ich przed wymiar sprawiedliwości, należy to uczynić. Nie może być żadnej taryfy ulgowej w stosunku do odpowiedzialnych za masowe zbrodnie – oświadczył.

 

Inny były strażnik w Auschwitz, 93-letni Ernst Remmel, ma stanąć przed sądem w kwietniu.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zbrodniarzy komunistycznych w Polsce, którzy masowo mordowali polskich patriotów, kwiat polskiej inteligencji, a okaleczali wielu innych, nigdy nie stanęło przed sądem ze względu na zaawansowany wiek i stan zdrowia.

 

Anna Wiejak

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra