Francja dołącza do Polski w sprawie ograniczenia ukraińskiego importu
Dążenie do ograniczenia importu produktów rolnych może kosztować Ukrainę 1,2 mld euro utraconych przychodów.
Francja dołączyła do Polski, wzywając do dalszego ograniczenia importu ukraińskich produktów rolnych, grożąc wykolejeniem negocjacji w sprawie przedłużenia dostępu Kijowa do wolnego handlu z UE na kolejny rok, poinformowało POLITICO trzech europejskich dyplomatów.
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Polski Donald Tusk spotkali się w piątek podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie, gdzie wezwali do wsparcia Ukrainy w jej dwuletniej wojnie z Rosją.
Dyplomaci stwierdzili, że obaj przywódcy zawarli również porozumienie w celu dostosowania Paryża i Warszawy przed kluczowymi negocjacjami we wtorek wieczorem, które będą miały na celu zamknięcie rozłamu, który otworzył się w ostatniej chwili między krajami UE a Parlamentem Europejskim w sprawie handlu z Ukrainą.
Zmiana ta kosztowałaby Ukrainę 1,2 miliarda euro w przychodach z handlu, zgodnie z szacunkami Komisji cytowanymi przez dwóch dyplomatów, którym przyznano anonimowość w celu omówienia rozmów za zamkniętymi drzwiami.
"To ogromne cięcie dla kraju, który potrzebuje wszelkiej możliwej pomocy" - powiedział jeden z dyplomatów.
"Państwa członkowskie, które robią największy pokaz swojego wsparcia dla Ukrainy, wyrządzają również największe szkody temu krajowi".
Kłótnia, jeśli nie zostanie szybko rozwiązana, może przyćmić szczyt przywódców UE w Brukseli w najbliższy czwartek - i ujawnić, że deklaracje solidarności przywódców z Ukrainą są puste, ponieważ uginają się pod presją rolników, którzy twierdzą, że nie mogą konkurować z tanim importem, ponieważ są związani biurokracją UE.
Europejscy prawodawcy zagłosowali niedawno za nałożeniem kilku ograniczeń na propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przedłużenia bezcłowego importu dla Ukrainy o rok. Poprawki te spowodowały, że trzy organy UE - Rada, Parlament i Komisja - powróciły do stołu negocjacyjnego w celu znalezienia kompromisu. Ambasadorowie UE mieli spotkać się w poniedziałek wieczorem, aby sfinalizować stanowisko Rady, przed rundą rozmów międzyinstytucjonalnych we wtorek wieczorem.
Źródło: POLITICO