Irlandia zezwala na wspomaganą śmierć

0
0
3
Szpital
Szpital / Pixabay

Komisja zaleciła wspomaganą śmierć osobom cierpiącym na nieuleczalną chorobę, którym pozostało zaledwie sześć miesięcy życia lub 12 miesięcy, jeśli cierpią na chorobę neurodegeneracyjną.

Jeden z najbardziej katolickich krajów w Europie zrobił pierwszy krok w kierunku legalizacji wspomaganej śmierci, dodając do rosnącej fali poparcia dla tego podejścia w całym regionie.

Irlandzcy parlamentarzyści zarekomendowali w środę, by rząd zezwolił na wspomaganą śmierć osobom cierpiącym na nieuleczalne choroby, którym pozostało zaledwie sześć miesięcy życia, lub tym, którym pozostało 12 miesięcy życia, jeśli cierpią na chorobę neurodegeneracyjną.

Jest to najnowszy krok w stronę cywilizacji śmierci w kraju, w którym 69% ludności uważa się za katolików, po referendach w sprawie legalizacji małżeństw osób tej samej płci i aborcji odpowiednio w 2015 i 2018 roku. Jednak droga do legalizacji wspomaganego umierania może nie być jeszcze jasna - między innymi ze względu na rezygnację centrowego premiera Leo Varadkara w środę oraz podziały w ponadpartyjnej komisji powołanej do zajęcia się tym tematem.

Komisja spędziła ostatni rok słuchając zwolenników i przeciwników tej kwestii, ale nie udało jej się osiągnąć konsensusu. Jej przewodniczący, niezależny parlamentarzysta Michael Healy-Rae, nie poparł jej wniosków i wraz z kilkoma innymi członkami izby niższej przedstawi raport mniejszości.

Niemniej jednak wśród tych, którzy go popierają, jest nadzieja, że pojawią się nowe przepisy.

Gino Kelly, lewicowy parlamentarzysta, który jako pierwszy zaproponował ustawę o "godnym umieraniu" w Irlandii w 2020 r., powiedział POLITICO przed rekomendacją komisji, że wspomagane umieranie jest "fundamentalnym" prawem dla osób nieuleczalnie chorych.

"Wierzę, że ludzie w pewnych okolicznościach mają prawo powiedzieć, jak umierają" - powiedział w styczniu.

Źródło: POLITICO

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną