USA przedstawiają propozycję złagodzenia ograniczeń w tej kwestii

0
0
4
Joe Biden
Joe Biden / Internet

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przedstawił w czwartek historyczną propozycję złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany. Zasada, której wprowadzenie w życie umożliwi również dalsze badania nad jej korzyściami leczniczymi.

Propozycja, ogłoszona po raz pierwszy w kwietniu, przewidywałaby przeklasyfikowanie konopi indyjskich z tak zwanego narkotyku z wykazu pierwszego do wykazu trzeciego. Narkotyki z grupy pierwszej, takie jak heroina, są uważane za silnie uzależniające i pozbawione korzyści medycznych, podczas gdy narkotyki z grupy trzeciej uważa się za mające umiarkowany lub niski potencjał uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków stwierdziła, że ​​znalazła „pewne wiarygodne dowody naukowe dotyczące stosowania marihuany w leczeniu przewlekłego bólu, anoreksji związanej ze stanem chorobowym oraz nudności i wymiotów”.

„Ponadto w przeglądzie FDA nie stwierdzono żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa, które wskazywałyby, że medyczne zastosowanie marihuany stwarza niedopuszczalnie wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa” – czytamy we wniosku.

Prezydent Joe Biden, Demokrata ubiegający się o reelekcję w listopadzie, zainicjował przegląd klasyfikacji narkotyku w 2022 r., realizując obietnicę wyborczą, która była ważna dla lewicowych członków jego zaplecza politycznego.

Obecnie narkotyk należy do klasy DEA, która obejmuje heroinę i LSD. Zostałby przeniesiony do grupy zawierającej ketaminę i Tylenol z kodeiną.

Ponowna klasyfikacja marihuany stanowi pierwszy krok w kierunku zmniejszenia przepaści pomiędzy stanowymi i federalnymi przepisami dotyczącymi konopi indyjskich. Narkotyk jest legalny w jakiejś formie w prawie 40 stanach.

Chociaż zmiana harmonogramu wprowadzenia leku nie czyni go legalnym, otworzyłaby drzwi do większej liczby badań i zastosowań medycznych, pomogłaby w potencjalnie złagodzeniu kar karnych i zwiększyła inwestycje w sektorze konopi indyjskich.

W nowej opinii prawnej, która została opublikowana w czwartek, Biuro Radcy Prawnego Departamentu Sprawiedliwości skrytykowało przyjęte od dawna podejście DEA do sposobu ustalania, czy lek ma akceptowalne zastosowanie medyczne, nazywając je „niedopuszczalnie wąskim”.

W opinii stwierdzono również, że DEA powinna „okazywać znaczny szacunek” naukowym i medycznym ustaleniom Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z propozycją zastępca sekretarza ds. zdrowia HHS zalecił DEA umieszczenie marihuany w trzecim harmonogramie już w sierpniu 2023 r.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną