IPN podał pierwsze nazwiska ofiar z Kwatery na Łączce

0
0
0
/

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował o pierwszych wynikach prac identyfikacyjnych dotyczących ofiar terroru komunistycznego prowadzonych na warszawskich Powązkach w Kwaterze na Łączce.

 

Dzisiaj o godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki odbyła się konferencja prasowa Prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. Wraz z Prezesem IPN wzięli w niej udział: Andrzej Kunert – sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Krzysztof Szwagrzyk – pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Łukasz Szleszkowski oraz Agata Thannhaeuser z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

Konferencja była poświęcona pierwszym wynikom prac identyfikacyjnych dotyczących ofiar terroru komunistycznego, prowadzonych przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. W jej trakcie podane zostały nazwiska trzech osób pochowanych w Kwaterze na Łączce, które udało się zidentyfikować. Są to:  

- por. Edmund Bukowski, członek zakonspirowanego sztabu Ośrodka Mobilizacyjnego Okręgu Wileńskiego AK, dowodzonego przez ppłk. Antoniego Olechnowicza „Pohoreckiego”, stracony 13 kwietnia 1950 r.

- kpt. Stanisław Łukasik, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN, jeden z grupy straconych 7 marca 1949 r. wraz z mjr. Hieronimem Dekutowskim „Zaporą”.

- Eugeniusz Smoliński, chemik, specjalista od produkcji materiałów wybuchowych, służył w referacie materiałów wybuchowych w Komendzie Głównej AK, stracony na skutek sfingowanego pokazowego procesu 9 kwietnia 1949 r.

Ekshumacje w kwaterze na Łączce odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”, realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Podczas ekshumacji, które miały miejsce w lipcu i sierpniu tego roku, wydobyto łącznie szczątki 117 osób. Kolejny etap badań zaplanowano na marzec 2013 r.


Paweł Brojek

Źródło: prawy.pl

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną