Pozwolą na bankructwo Cypru?

0
0
0
/

Eksperci z Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozważają konsekwencje ewentualnego nie udzielenia Cyprowi pomocy w formie pożyczki – poinformował w sobotę niemiecki dziennik „Bild”.- Eksperci „trojki” kalkulują, w szczególności pod naciskiem ze strony Berlina, finansowe konsekwencje bankructwa Cypru – poinformowała gazeta, nie informując jednakże, z jakiego źródła pochodzi wspomniana informacja.

Krajem, który najbardziej ucierpi na upadku finansowym państwa cypryjskiego oraz głównych banków w tym kraju będzie posiadająca z nim szerokie powiązania Grecja. W cypryjskich bankach znajduje się bowiem około 10 proc. oszczędności Greków. W sposób minimalny ucierpiały by na tym również inne kraje strefy euro.

Cypr poprosił o europejską pomoc w czerwcu, po tym jak dwa główne, dotknięte kryzysem w Grecji banki, zaapelowały o rządową interwencję. W poniedziałek w Brukseli spotkali się ministrowie finansów strefy euro i odłożyli decyzję w sprawie przydziału środków do czasu wyborów prezydenckich na Cyprze.

Według wstępnych szacunków Cyprowi potrzeba łącznie ponad 17 mld euro. Na żądanie „trojki” kraj ten wprowadził zmiany w budżecie w postaci ograniczenia wydatków. Niemniej jednak udzielenie pomocy cypryjskim bankom stoi pod znakiem zapytania ze względu na ich zaangażowanie w pranie brudnych pieniędzy oraz posiadanie związków z rosyjską mafią.

Anna Wiejak
Źródło: Eubusiness
fot. sxc.hu

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną