Polskość

Komisji Europejskiej nie podoba się ani podatek bankowy ani od supermarketów

images_nowe_stories_media_felietonisci_kuzmiuk_zbigniew1Komisja Europejska zainteresowała się konstrukcją tzw. podatku bankowego tuż po jego wprowadzeniu, a w sprawie tzw. podatku od supermarketów zaprotestowała już na etapie prac nad tym podatkiem.

W tym tygodniu wpłynęła do ministra finansów prośba ze strony KE o przedstawienie wyjaśnień dotyczących wysokości aktywów instytucji finansowych zwolnionych z podatku bankowego, a także wyłączenia z obciążenia tym podatkiem Banku Gospodarstwa Krajowego, którego 100% właścicielem jest Skarb Państwa.

KE zastanawia się czy podatek bankowy nie dyskryminuje któregoś z rodzajów banków, a także czy wyłączenia aktywów do pewnej wysokości nie są ukrytą formą pomocy publicznej?

Ta „troska” komisji wygląda na wyraźnie inspirowaną przez zagraniczne instytucje finansowe, które do tej pory miały w Polsce eldorado, a już od 1 lutego tego roku muszą składać się na potrzeby naszego budżetu.

Przypomnijmy tylko, że tzw. podatek bankowy dotyczy nie tylko sektora bankowego ale szerzej całego sektora finansowanego w tym także instytucji ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a także firm pożyczkowych, które w ostatnich latach powstawały jak grzyby po deszczu.

Podatek jest pobierany w każdym miesiącu roku gospodarczego według stawki 0,0366% (0,44% rocznie) od aktywów bankowych i według stawki 0,05% od instytucji ubezpieczeniowych i nie będzie mógł być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów (czyli musi być płacony z wypracowanego zysku) i w związku z tym nie powinien zmniejszyć kwoty podatku dochodowego wpłacanej do tej pory do budżetu przez sektor finansowy (banki wpłacają około 3,5-4 mld zł podatku dochodowego rocznie).

Z opodatkowania zwolniono sumy bilansowe banków nie przekraczające 4 mld zł, (dla firm ubezpieczeniowych nie przekraczające 2 mld zł, a dla pożyczkowych nie przekraczające 200 mln zł), a także podmiotowo Bank Gospodarstwa Krajowego i ewentualnie inne banki państwowe, które mogłyby powstać w przyszłości.

Podatek ma przynieść w wymiarze rocznym według szacunków ministerstwa finansów od 6,5-7 mld zł dodatkowych dochodów budżetowych i w konsekwencji pomniejszy on zysk netto sektora bankowego, który od kilku lat oscyluje w granicach 16-17 mld zł rocznie.

Komisji Europejskiej nie podoba się także tzw. podatek od supermarketów, choć jak wiadomo prace nad jego ostatecznym kształtem ciągle trwają po kolejnej rundzie spotkań z przedstawicielami organizacji handlowych.

KE szczególnie zaniepokoiła wcześniejsza propozycja ministerstwa finansów aby stawka tzw. podatku od supermarketów była progresywna w zależności od wielkości obrotów (rosnąca wraz z wielkością sprzedaży).

Przypomnijmy tylko, że według projektu ustawy, który powstał po pierwszych konsultacjach z handlowcami podatnikami nowego podatku miały być wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni, których obroty netto (bez podatku VAT) przekraczają 1,5 mln zł miesięcznie (przedsiębiorcy mający mniejsze obroty, nie będą objęci tym podatkiem i w związku z tym nie będą składali także deklaracji podatkowych).

Podstawowa stawka tego podatku to 0,7% wartości obrotów netto obowiązująca od kwoty powyżej 1,5 mln zł do 300 mln zł miesięcznie, obroty powyżej tej kwoty miały być opodatkowane stawką 1,3%, a sprzedaż sklepów sprzedających także w soboty, niedziele i święta, stawką 1,9%.

Jak można się domyślać stawka 1,3% o do obrotów netto dotyczyłaby wszystkich zagranicznych sieci handlowych w Polsce i stąd niepokój Komisji, z sugestią, że taka wyższa stawka będzie dyskryminująca.

Po tych interwencjach dotyczących konstrukcji dwóch dodatkowych podatków sektorowych w Polsce wyraźnie widać, że Komisja jest inspirowana przez duże podmioty zagraniczne prowadzące w Polsce działalność wysokodochodową.

Do tej pory rządzący obchodzili się z nimi jak z przysłowiowym jajkiem, rząd Prawa i Sprawiedliwości z żelazną konsekwencją wdraża rozwiązania podatkowe według których każdy podmiot realizujący w naszym kraju zyski powinien także u nas płacić podatki.

Komisja Europejska jak widać jest tym zaniepokojona.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra