Z kraju

Sierpc – tu zatrzymał się czas

sierpcJednym z niezwykłych miejsc na Mazowszu jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (należące do Samorządu Województwa Mazowieckiego).

Skansen to zespół z zabytkowymi wiejskimi budynkami, dworkami szlacheckimi, kościołami, karczmami, który tętni życiem. W każdym obejściu zachwycają nie tylko wyposażone domy (które niestety można oglądać tylko przez szklane drzwi – brak strażników z racji kosztów płac jest zrozumiały)), ale także żywe zwierzęta gospodarskie w każdym obejściu i uprawy wokół zabudowań.

Początki skansenu sięgają 1975 roku. Skansen nie tylko reaktywował zabytkowe translokowane z innych miejsc budynki, ale także cały układ przestrzenny wraz ze specyficznymi dla danych miejsc drzewami. W skansenie odtworzone są mikro-pejzaże wsi mazowieckiej. Wyposażenie domów zmienia się cyklicznie wraz z rokiem liturgicznym.

Jak można przeczytać na stronie skansenu „dotychczas na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odtworzona została typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa, w skład której wchodzi wiatrak.

W Muzeum znajduje się również kilka samodzielnych zespołów architektonicznych, doskonale uzupełniających odtworzoną wieś rzędową. Są to:

– Zespół karczemny z karczmą z Sochocina – jedynym tego typu obiektem zachowanym na obszarze Mazowsza północno-zachodniego, kuźnią z Żuromina i chałupą z Drwał.

– Zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu, z pięknymi wnętrzami, przygotowanymi z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność historyczną. W skład zespołu dworskiego wchodzi również oryginalna siedemnastowieczna kaplica z miejscowości Dębsk.

– Kościół wraz z dzwonnicą. Jest to osiemnastowieczna świątynia przeniesiona z miejscowości Drążdżewo położonej niedaleko Przasnysza”.

Zabytkowym budynkom towarzyszą też nowo wybudowane budynki „utrzymane w konwencji folwarku dworskiego z okresu przełomu XIX i XX” i tworzące „zaplecze administracyjno – gospodarcze”. W budynkach tych są „sale szkoleniowe i konferencyjne, pracownie muzealne, magazyny zbiorów, kasy”, oraz sale wystawiennicze, gdzie można zobaczyć wystawy stałe (rzeźby ludowej, powozów szlacheckich i wnętrz dworskich).

Odwiedzający skansen mogą skorzystać z 15-minutowej przejażdżki bryczką lub wozem konnym, a zimą – saniami. Zimą organizowane są też na terenie skansenu kuligi. Na terenie skansenu organizowane są też indywidualne 5-minutowe przejażdżki konne „pod kierunkiem doświadczonego instruktora i w odpowiednio przystosowanym padoku. Ze względów bezpieczeństwa koń prowadzony jest na lonży przez instruktora”.

Skansen mieści się w Sierpcu przy ulicy ul. Narutowicza 64. Jest czynny codziennie. Od wtorku do niedzieli od 10:00 do 17:00. Zwiedzanie trwa około dwóch godzin. W poniedziałki skansen jest czynny od 10:00 do14:00.

Muzeum czynne jest taż w takie dni świąteczne jak: Trzech Króli 6 stycznia, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, świętego Józefa 1 maja, rocznice uchwalenia konstytucji 3 maja, Boże Ciało, cud na Wisłą 15 sierpnia, 11 listopada i w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Skansen jest nieczynny w Wielką Sobotę, w Niedzielę Wielkanocną, wszystkich świętych 1 listopada, Wigilie i pierwszy dzień Bożego Narodzenia, Sylwester i Nowy rok.

Osobom posiadającym Kartę Dużej Rodziny przysługuje 50% ulgi na bilety.

sierpc1 sierpc2 sierpc3 sierpc4 sierpc5 sierpc6 sierpc7 sierpc8 sierpc9 sierpc10 sierpc11 sierpc12 sierpc13 sierpc14 sierpc15 sierpc16 sierpc17 sierpc18 sierpc19 sierpc20 sierpc21 sierpc22 sierpc23 sierpc24 sierpc25 sierpc26

 

Fot. Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

100 komentarzy

100 Komentarzy

  1. lonas para piscinas desmontables

    23 grudnia 2017 at 16:45

    Im grateful for the blog. Much obliged.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra