Z zagranicy

Wielki powrót debaty na temat kary śmierci

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że grupy zajmujące się ochroną „praw człowieka” oraz europejskie organizacje i instytucje doprowadziły do sytuacji, w której kara śmierci pozostanie już jedynie reliktem przeszłości. Jednak po zimnym prysznicu w postaci norweskiej masakry, coraz częściej pojawiają się postulaty jej przywrócenia.

W Wielkiej Brytanii debatę nad zasadnością przywrócenia najwyższego wymiaru kary zapoczątkował konserwatywny deputowany Izby Gmin, Andrew Turner. Jego zdaniem powinna ona być przewidziana dla osób, które dopuściły się morderstw na dzieciach bądź policjantach.
 
Co ciekawe, poparcie dla propozycji parlamentarzysty związanego z rządzącą Wielką Brytanią partią, przyszło również od członków opozycyjnej Partii Pracy. Należący do niej Barbara Potter i Sundip Meghani są zdania, że dla przestępców popełniających najstraszniejsze zbrodnie, powinna być przewidziana kara śmierci przez powieszenie, krzesło elektryczne lub zastrzyk z trucizną. Ponadto wszyscy oni podkreślają, że jej wprowadzeniu na pewno sprzyja większość społeczeństwa.

Aby zmusić parlament do zajęcia się tą sprawą, Andrew Turner zapowiada wykorzystanie nowej możliwości zebrania 100 tysięcy podpisów, za pośrednictwem internetu. Tego typu obywatelskie projekty są poddawane pod obrady i dyskutowane przez polityków, co zdaniem inicjatora całej akcji, już będzie sporym sukcesem. Ponadto konserwatysta chce aby dokonano przeglądu wszystkich zobowiązań międzynarodowych, które zakazują Wielkiej Brytanii wprowadzenia kary śmierci.

Jednocześnie wszyscy inicjatorzy akcji uważają, że powinno się na nią skazywać osoby, których wina została stwierdzona "ponad wszelką wątpliwość".

Propozycję skrytykowało już Amnesty International, nazywając karę śmierci "okrutnym reliktem przeszłości", co nie jest prawdą, bo jest ona wykonywana nadal w również rozwiniętych państwach, jak np. USA, Izrael, Japonia, Malezja, Singapur, Tajwan czy Korea Południowa.

W Wielkiej Brytanii ostatni wyrok wykonano w 1964 roku, a w 1965 wycofano się z kary śmierci. Ostatni raz nad jej przywróceniem głosowano w 1997 roku, jednak propozycja ta została odrzucona.

Kuba Klimkowicz
Źródło: BBC, AFP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

135 komentarzy

135 Komentarzy

  1. Agenwin

    15 listopada 2017 at 06:53

    some energy bars are just too sweet for my own taste. is there a sugar free energy bar?`

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra