Petycja w obronie praw przedsiębiorców złożona w Ministerstwie Sprawiedliwości

0
0
0
/

prawy.pl_images_nowe_rozne_a_z_o_ordoiuris19 grudnia br. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wraz z innymi organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi przedsiębiorców, przekazał do Ministerstwa Sprawiedliwości apel o zmianę przepisów funkcjonujących w poprzednim ustroju, dziś godzących w prawa i wolności przedsiębiorców. Pod apelem zebrano ponad 15 tysięcy podpisów.

W polskim systemie prawa nadal funkcjonują zapisy wywodzące się z poprzedniego ustroju, nieprzystające zupełnie do obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Wykorzystywane są dziś do wywierania ideologicznej presji na przedsiębiorców oraz do podważania ich konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności.

Po głośnych wydarzeniach wokół tzw. sprawy łódzkiego drukarza, który stał się ofiarą ideologicznej presji godzącej w gwarantowaną konstytucyjnie swobodę gospodarczą, Instytut Ordo Iuris wraz z Towarzystwem Biznesowym, Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców, Akademią Patriotów, Fundacją „Wiara w Biznesie", Fundacją „Dzieła Chrześcijańskiego Biznesu" oraz Stowarzyszeniem KoLiber, przygotowały apel do polskich władz postulujący usunięcie zapisów, wywodzących się jeszcze z poprzedniego ustroju, ograniczających wolności przedsiębiorców.

Apel zawiera wezwanie do zagwarantowania przedsiębiorcom swobody prowadzenia działalności gospodarczej wolnej od jakiegokolwiek przymusu. Jest to szczególnie istotne, gdyż wadliwe zapisy wykorzystywane są dziś przez organizacje, które realizują ideologiczne cele, niemające nic wspólnego z gospodarką wolnorynkową, czy celami biznesowymi przedsiębiorców. Wykorzystywane są przepisy, które w czasach PRL-u chroniły cele gospodarki centralnie planowanej przez zakazy tzw. sprzedaży spod lady, ukrywania towaru czy działania spekulantów. Z uwagi na wolnorynkowe reformy, które zniosły w Polsce najważniejsze ograniczenia dla przedsiębiorczości oraz gwarantowaną konstytucyjnie wolność prowadzenia działalności gospodarczej, nie ma żadnego uzasadnienia, aby wciąż były podstawą orzekania dla polskich sądów.

Proponowane zmiany dotyczą wykreślenia art. 135 i 138 z Kodeksu wykroczeń:

Art. 135. Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Art. 138. Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny.

Według dr. Tymoteusza Zycha, Dyrektora Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu Ordo Iuris, podjęta inicjatywa wynika z przekonania, że prawo nie może zwalczać wolnego rynku. Powinno ono być dostosowane do standardów wyznaczonych przez zasady demokratycznego państwa prawnego i wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

„Prawo musi służyć obywatelowi, w żadnym wypadku nie powinno stać się narzędziem do bezprawnych działań władzy w celu ochrony grup interesu. O tym jak ważne są proponowane przez nas zmiany świadczy duża liczba podpisów pod petycją zebrana w bardzo krótkim czasie, jak i ogromne zainteresowanie tematem polskich przedsiębiorców– powiedział dr Zych.

Pod apelem dotyczącym proponowanych zmian zebrano ponad 15 tysięcy podpisów, w znacznej części przedsiębiorców. Petycja z podpisami została dziś przekazana Ministrowi Łukaszowi Piebiakowi z Ministerstwa Sprawiedliwości. Wręczyli ją: dr Tymoteusz Zych, Dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych i Członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris, Tomasz Sztreker, Prezes Fundacji "Wiara w Biznesie", Mikołaj Pisarski, Prezes Stowarzyszenia KoLiber, Tomasz Jędrzejewski, przedsiębiorca, właściciel Ośrodka Wypoczynkowego „Anapausis" i Zakładów Produkcji Drzewnej.

Ordo Iuris

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną