Z kraju

Ukraińcy i polski rynek pracy

Na polskim rynku pracy jest od miliona do dwóch milionów Ukraińców. To niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji dla wszystkich pracujących Polaków. I nie są to efekty pozytywne. Ponieważ to co jest dobre dla części polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki jako całości wcale nie jest dobre dla większości polskich pracowników i obywateli. Szczególnie tych, którzy pracują w najmniej płatnych zawodach.

 

Skala zjawiska

W Polsce przebywa od miliona do dwóch milionów obywateli Ukrainy. Zaledwie część z nich ma prawo do pracy na polskim rynku pracy. Co więcej nawet pobieżna kontrola zezwoleń wystawionych dla Ukraińców na podstawie oświadczeń o chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy wskazuje, że wcale nie pracują oni tam, gdzie rzekomo pracują. Na tej podstawie tylko w jednej akcji Straż Graniczna wydaliła 17 obywateli Ukrainy. A to tylko czubek góry lodowej. I o ile takich oświadczeń o chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy w 2015 roku było niecałe 800 tys. to już w okresie styczeń – październik 2016 roku było 1 mln 100 tys. To pokazuje lawinowy wzrost liczby ukraińskich pracowników.

Jakie branże

Są cztery obszary gospodarki, które już są zdominowane przez pracowników z Ukrainy, których Polacy pracować nie chcą za obecne stawki. To jest rolnictwo – większość tych pozwoleń jest wydawanych na pomocnika robotnika rolnego. Drugi taki obszar zatrudnienia to jest budownictwo. Trzeci to są usługi domowe, czyli opieka nad osobami starszymi, sprzątanie i opieka nad dziećmi. Czwarty- mała produkcja. Lawinowo wzrasta liczba Ukraińców w innych sektorach gospodarki – w hotelarstwie i gastronomii, handlu hurtowym i detalicznym, a nawet w modelingu i wśród hostess. Co szokujące – wielkie zagraniczne zakłady ze specjalnych stref ekonomicznych (na które pośrednio składają się wszyscy polscy podatnicy) też zaczęły na produkcji masowo zatrudniać Ukraińców! To jest prawdziwy skandal, który powinien zakończyć byt takich specjalnych stref ekonomicznych ponieważ tak naprawdę niczego one do polskiej gospodarki nie wnoszą. – Zatrudnienie znajdują głównie w gospodarstwach domowych, budownictwie, usługach remontowo-wykończeniowych i rolnictwie. Pracują przeciętnie 54 godziny w tygodniu, a ich średnie miesięczne zarobki netto wynoszą około 2,1 tys. zł – podaje raport Narodowego Banku Polskiego.

Zachwyt pracodawców i urzędasów

– Jeżeli w Polsce nie zacznie rodzić się więcej dzieci i zmieni się sytuacja demograficzna, to aby utrzymać dotychczasowy poziom usług publicznych (emerytury, opieka zdrowotna, jakość straży pożarnej, policji etc.), należy sprowadzić 5 milionów imigrantów. Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy do roku 2050 przyjąć 5 mln emigrantów. W odróżnieniu od innych krajów mamy wyjątkowe zasoby w tym zakresie – naszych sąsiadów Ukraińców. Nie musimy ich uczyć polskiego, fundować mieszkań, świadczeń, utrzymywać ich – sami doskonale sobie radzą. Proponujemy legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce. Dotyczy to około 1 mln osób – piał z zachwytu Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Musimy zrekompensować straty na rynku pracy. Będę się starał, aby do Polski przyjechało kilkaset tysięcy pracowników z Ukrainy, – powiedział wicepremier i minister infrastruktury Mateusz Morawiecki podczas XXVI Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Krynicy. Co charakterystyczne nie wszyscy ekonomiści są tym pomysłem zachwyceni – Budżet nie ukazuje nakierowania na innowacyjność, przyśpieszenie procesu konwergencji i wzrostu dochodów ludności. Zakłada że zamiast wykorzystania zapaści demograficznej w celu umożliwienia skokowego podwyższenia wynagrodzeń hamujących emigrację i skłaniającego do powrotów emigrantów, zatrudni się setki tysięcy Ukraińców w celu zamrożenia poziomu wynagrodzeń i polepszenia wyników opartych na taniej sile roboczej przedsiębiorców. Zamiast poprzez wzrost wynagrodzeń zmusić wszystkich pracodawców do innowacyjności. – mówi otwarcie były wiceminister finansów dr Cezary Mech.

Straty polskich pracowników

Polscy pracownicy szczególnie ci niewykwalifikowani muszą konkurować z tańszymi Ukraińcami, których zatrudnianie wspierają jeszcze polskie urzędy. I przegrywają. Przykładem jak to wygląda mogą być ostrołęckie szklarnie. – Wraz z końcem marca firma PGO zwolniła około 100 pracowników. Na miejsce tych osób zatrudnić ma pracowników z Ukrainy, którym już szykuje noclegi w dotychczasowych szatniach pracowniczych. Mało tego, zarząd na jednego pracownika dostanie podobno z Powiatowego Urzędu Pracy 20 tys. zł. – pisała oburzona zwolniona na forum Moja Ostrołęka. Takie przykłady można mnożyć. – Przykład Chłodni i Limito w Grudziądzu, włoskich zakładów Pini w Kutnie i setek innych. W Pini zwolniono Polaka za to, że pokłócił się z Ukraińcem o… Wołyń, UPA i Banderę! Inna znana firma mająca poważny udział w rynku lodów w Polsce – praca jest sezonowa pracownicy z Ukrainy zostali zatrudnieni na 8 miesięcy, z czego spora część poza sezonem, kiedy nawet dla stałych pracowników jest ciężko zorganizować pracę. Polski pracownik sezonowy może tylko pomarzyć o tak długim zatrudnieniu. Do tego Ukraińcy otrzymują wyżywienie i zamieszkanie, Polak musi sobie to sam, za własne pieniądze zorganizować. Bez dotacji nie wyobrażam sobie, by było to w jakikolwiek sposób opłacalne dla zakładu, a jest opłacalne, w końcu kierują się maksymalizacją zysku. Chodzi po prostu o nierówne traktowanie. We własnym kraju jesteśmy traktowani gorzej, niż osoby nie będące jego obywatelami. – żalą się zatrudnieni tam Polacy. Nawet jeżeli polski pracownik ma jeszcze pracę to dzięki Ukraińcom można mu wypowiedzieć umowę o pracę i zastąpić ją śmieciówką, czy obniżyć pensję. Tak jak kiedyś się mówiło – „Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest dziesięciu”, to teraz się mówi – „Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest Ukrainiec, co weźmie tę robotę z pocałowaniem w rękę”.

Ściema z ZUS-em

Tajemnicą poliszynela jest to, że trwa handel kwitami na legalną pracę Ukraińców w Polsce. Tak samo jak masowo handluje się kartą Polaka. (I często zamiast Polaka dostają ją Ukrainiec z poglądów zaciekły banderowiec) Stąd może śmieszyć twierdzenia pseudoekonomistów – „Ukraińcy ratują ZUS”, Kiedy to rzekomo „opłacane przez imigrantów składki pomagają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych przetrwać obniżkę wieku emerytalnego”. Ciekawe w jaki sposób? Tylko 172 tys. Ukraińców zatrudnionych w Polsce płaciło we wrześniu składkę na ZUS, podczas gdy oświadczeń i zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy zarejestrowano do września 2016 roku 938 tysięcy. Państwo corocznie wspiera z budżetu ZUS kwotą ponad 50 mld zł. W 2021 może to być aż 91 mld zł. Jednym z desperackim decyzji jest pomysł oskładkowania pracy uczniów i studentów. Dziś uczniowie i studenci do 26. roku życia, którzy pracują na umowie-zleceniu, składek płacić nie muszą. Państwo może zyskać na oskładkowaniu tych umów 500-700 mln zł rocznie. Pracy na czarno 1,5 milionowej masy Ukraińców państwo nie zauważa.  W 2015 roku łącznie legalnie (a więc płacących ze swoich umów składki na ubezpieczenia społeczne) było zatrudnionych w polskiej gospodarce według statystyki GUS 14 mln 850 tys., a według statystyki BAEL 16 mln 182 tys. osób. Czym przy tym jest 172 tys. Ukraińców? Od 0,7 (w 2015 r) do 1 proc. (w 2016 r.) osób ubezpieczonych. O ile Ukraińcy stanowią już od 10 do 12 proc. pracowników to składki płaci zaledwie do dziesiąty, dwunasty z nich. I są to składki albo od najniższej pensji, niepełnego etatu, albo umów cywilno-prawnych. To może być nawet kilkanaście mld zł rocznie, które wpływając do ZUS-u zmniejszyłyby dotację państwa. Tak więc wbrew opiniom pseudoekspertów Ukraińcy wcale nie ratują ZUS-u tylko do spółki z dziadowskimi pracodawcami go wspólnie okradają. Przy biernej postawie państwa polskiego.

Kary lekko półśmieszne

Kiedy w kwietniu zeszłego roku Straż Graniczna na budowie pod Bochnią zatrzymała sześciu nielegalnie pracujących Ukraińców i wydała nakaz wyjazdu to szef firmy, która ich zatrudniła, zapłaci zawrotną kwotę grzywnę… 3 tys. zł. Nic dziwnego, że ta lekko półśmieszna kara go nie odstraszyła, bo następnego dnia Straż Graniczna na tej samej budowie zatrzymała kolejnych siedmiu Ukraińców i odesłała ich na wschód. Gdyby kary za nielegalne zatrudnienie obcokrajowców były takie jak w Niemczech, czy Francji to na tak bezczelny proceder by sobie nie pozwolił, bo po pierwszym mandacie musiałby zaciągnąć kredyt, żeby go spłacić. W Francji jest od 22 tys. euro wzwyż za każdego nielegalnie zatrudnionego pracownika. Konfiskata mienia wyprodukowanego przez nielegalnie zatrudnionego, zajęcie nieruchomości, w której miał miejsce proceder oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Związki zawodowe nic nie widzą

Co ciekawe powołane rzekomo do obrony praw pracowniczych związki zawodowe mają to wszystko głęboko gdzieś nawet przyłączając się do działań szkodliwych dla polskich pracowników. I tak Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) w maju zeszłego roku zapowiedział powołanie Związku Zawodowego Ukraińców pracujących w Polsce. – W Polsce pracują setki tysięcy Ukraińców, większość z nich w szarej strefie; obcokrajowcy ci są często wyzyskiwani, nie znają swoich praw – tłumaczył wówczas przewodniczący Guz. Z kolei NSZZ Solidarność stara się przez ostatnie kilka lat nie dostrzegać setek tysięcy ukraińskich pracowników demolujących nasz rynek pracy. Przez 4,5 roku w podległym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność „Tygodniku Solidarność” nikt nie zajął się tematyką psucia polskiego rynku pracy przez Ukraińców. Co znamienne także powyższa opinia dr Mecha jako jedyna spośród kilku komentarzy o przyszłorocznym budżecie na łamach „TS” nie poszła.

Ukraińcy obniżają wynagrodzenia pracownikom polskim i tak naprawdę też wymuszają emigrację polskiej młodzieży za granicę. To jest absurd, że sprowadzamy sobie imigrantów po to, żeby nasza młodzież jeszcze szybciej emigrowała. Nie mówiąc już o tym, że w kwestii osiągnięcia celu, tj. dogonienia krajów wysoko rozwiniętych pod względem efektywności pracy i wysokości płac, tak naprawdę strzelamy sobie w stopę. Ponieważ cały czas w interesie grup biznesu, które chcą mieć tanich pracowników, utrzymujemy zaniżone stawki płacowe dla własnych obywateli. Tak więc to co jest dobre dla biznesmenów nie jest dobre ani dla polskich pracowników, ani podatników. I wcale nie jest dobre dla Polski.

Michał Miłosz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

398 komentarzy

398 Komentarzy

 1. Mabelle

  5 listopada 2017 at 00:14

  thx for the info

 2. mehr hier

  6 listopada 2017 at 09:58

  These are some of the most important issues we’ll face over the next few decades.

 3. Adam Corbett

  11 listopada 2017 at 00:33

  These stories are so important.

 4. sciatica pain solutions

  15 listopada 2017 at 03:44

  Very neat post. Fantastic.

 5. rattan furniture Indonesia

  4 grudnia 2017 at 08:08

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 6. best online clothing stores

  21 grudnia 2017 at 06:10

  Keep functioning ,terrific job!

 7. Pingback: خدمات دوربين مدار بسته

 8. Pingback: دوربين مدار بسته

 9. Pingback: فروش دوربين مدار بسته

 10. Pingback: خريد دوربين مداربسته

 11. Pingback: نمايندگي دوربين مدار بسته پاناسونيك

 12. Pingback: دوربين مداربسته پاناسونيك

 13. Pingback: خرید vpn

 14. Pingback: خرید vpn

 15. Pingback: نصاب دوربين مداربسته

 16. Pingback: نصب دوربين

 17. Pingback: دوربين مداربسته لامپي

 18. Pingback: دوربين مداربسته مخفي

 19. Pingback: دوربين مداربسته IP

 20. Pingback: دوربين مدار بسته اي پي

 21. Pingback: دوربين مراقبت از نوزاد

 22. Pingback: دوربين اتاق كودك

 23. Pingback: عوض كردن ايميل اپل ايدي

 24. Pingback: ساخت اپل ایدی

 25. Pingback: قيمت دوربين مداربسته

 26. Pingback: قيمت دوربين مداربسته

 27. Pingback: خرید vpn

 28. Pingback: طراحی سایت

 29. Pingback: طراحی سایت

 30. Pingback: خرید vpn

 31. Pingback: پکیج دوربین مداربسته ahd

 32. Pingback: خرید vpn

 33. Pingback: مقاله دوربين مدار بسته

 34. Pingback: دوربين مداربسته چيست ؟

 35. Pingback: دوربين مدار بسته

 36. Pingback: سئو سایت

 37. Pingback: دوربين مداربسته

 38. Pingback: خرید کریو مک

 39. Pingback: خرید vpn

 40. Pingback: تولید محتوا

 41. Pingback: خرید کریو ویندوز

 42. Pingback: نصب آنتن

 43. Pingback: نصاب ماهواره

 44. Pingback: دانلود رایگان فیلتر شکن kerio برای کامپیوتر

 45. Pingback: خرید اکانت vpn

 46. Pingback: بهترین سایت وی پی ان

 47. Pingback: كاربردهاي دوربين مدار بسته

 48. Pingback: انواع دوربين مداربسته

 49. Pingback: دي وي ار چيست ؟

 50. Pingback: اموزش نصب DVR

 51. Pingback: اموزش نصب DVR

 52. Pingback: خرید اکانت vpn

 53. Pingback: خرید کریو پرسرعت

 54. Pingback: خرید vpn پرسرعت

 55. Pingback: خرید کولر صنعتی

 56. Pingback: خرید vpn

 57. Pingback: تبلیغات در گوگل

 58. Pingback: کولر صنعتی

 59. Pingback: دوربین وای فای گردان

 60. Pingback: تبلیغات در گوگل

 61. Pingback: خرید کریو وی پی

 62. Pingback: تبلیغات در گوگل

 63. Pingback: تبلیغات در گوگل

 64. Pingback: تبلیغات در گوگل

 65. Pingback: خرید vpn

 66. Pingback: کولر صنعتی اصفهان

 67. Pingback: تعمير ماهواره

 68. Pingback: کولر صنعتی

 69. Pingback: خرید وی پی ان

 70. Pingback: خرید اکانت vpn

 71. Pingback: خرید وی پی ان

 72. Pingback: تعميركار انتن

 73. Pingback: فیلتر شکن قوی رایگان

 74. Pingback: تبلیغ گوگل

 75. Pingback: دوربين مدار بسته اچ دي

 76. Pingback: خرید اکانت vpn

 77. Pingback: دوربين مداربسته HD

 78. Pingback: کولر صنعتی سلولزی

 79. Pingback: تبلیغ گوگل

 80. Pingback: وی پی ان سیسکو

 81. Pingback: قیمت کولر صنعتی

 82. Pingback: خرید اکانت vpn

 83. Pingback: خرید vpn برای آیفون

 84. Pingback: تبلیغ گوگل

 85. Pingback: هك دوربين مدار بسته

 86. Pingback: هك تصاوير دوربين مداربسته

 87. Pingback: خرید vpn آیفون

 88. Pingback: تبلیغ گوگل

 89. Pingback: دزدگير اماكن

 90. Pingback: خوداموز اموزش نصب دزدگير

 91. Pingback: کولر صنعتی

 92. Pingback: گوگل adwords

 93. Pingback: رفع ارور 1009

 94. Pingback: خرید vpn

 95. Pingback: دوربين مداربسته

 96. Pingback: رفع ارور 1009

 97. Pingback: رفع ارور 1009

 98. Pingback: خرید vpn پرسرعت برای کامپیوتر

 99. Pingback: قیمت کولر آبی 25000

 100. Pingback: خرید vpn

 101. Pingback: دوربين مدار بسته

 102. Pingback: گوگل adwords

 103. Pingback: گوگل adwords

 104. Pingback: vpn

 105. Pingback: دوربين مداربسته

 106. Pingback: دوربين مدار بسته

 107. Pingback: گوگل adwords

 108. Pingback: کولر کارگاهی

 109. Pingback: رفع ارور 1009

 110. Pingback: گوگل adwords

 111. Pingback: دوربين مداربسته واي فاي

 112. Pingback: دوربين مداربسته بيسيم

 113. Pingback: دانلود hotspot shield برای ویندوز 7

 114. Pingback: تبلیغ در گوگل ادوردز

 115. Pingback: شرکت نوین مارکتینگ

 116. Pingback: دوربین مدار بسته

 117. Pingback: Closed-circuit television

 118. Pingback: کولر صنعتی مشهد

 119. Pingback: سیستم حفاظتی

 120. Pingback: خرید کولر صنعتی

 121. Pingback: سیستم حفاظتی

 122. Pingback: خرید فیلتر شکن اندروید

 123. Pingback: دوربين مدار بسته كيفيت خوب

 124. Pingback: گوگل adwords

 125. Pingback: خرید vpn وی پی ان

 126. Pingback: تستر دوربین مداربسته ahd

 127. Pingback: سیستم حفاظتی

 128. Pingback: کولر صنعتی

 129. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 130. Pingback: خرید vpn

 131. Pingback: بهترين دوربين مداربسته

 132. Pingback: خرید vpn

 133. Pingback: سیستم cctv

 134. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 135. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 136. Pingback: کولر صنعتی

 137. Pingback: خرید vpn

 138. Pingback: خرید طلا

 139. Pingback: فروش طلا

 140. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 141. Pingback: کولر صنعتی

 142. Pingback: دانلود رایگان قالب جوملا

 143. Pingback: سیستم cctv

 144. Pingback: تعمیر صندلی

 145. Pingback: نمايندگي دوربين سيماران در تهران

 146. Pingback: دوربين مداربسته سيماران

 147. Pingback: دوربین مداربسته

 148. Pingback: کولر صنعتی

 149. Pingback: کولر صنعتی

 150. Pingback: خرید vpn

 151. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 152. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 153. Pingback: رفع ارور 1009

 154. Pingback: کولر صنعتی

 155. Pingback: سیستم cctv

 156. Pingback: کولر سالن ورزشی

 157. Pingback: خرید vpn

 158. Pingback: خرید طلا

 159. Pingback: خرید vpn

 160. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 161. Pingback: آموزش تصویری رفع ارور 1009

 162. Pingback: خرید vpn

 163. Pingback: قیمت کولر آبی 13000

 164. Pingback: سیستم cctv

 165. Pingback: دوربين مداربسته

 166. Pingback: دوربين مدار بسته

 167. Pingback: فروش دوربين مدار بسته

 168. Pingback: خريد دوربين مداربسته

 169. Pingback: نصب دوربين مدار بسته

 170. Pingback: نتلفن نصاب دوربين مداربسته

 171. Pingback: فروش دوربين مدار بسته

 172. Pingback: فروش دوربين مداربسته

 173. Pingback: خريد دوربين مدار بسته

 174. Pingback: خريد دوربين مدار بسته

 175. Pingback: فروش دوربين مدار بسته

 176. Pingback: خريد دوربين مداربسته

 177. Pingback: قيمت دوربين مداربسته

 178. Pingback: دانلود ليست قيمت دوربين مدار بسته

 179. Pingback: نصب دوربين مداربسته

 180. Pingback: بهترين دوربين مدار بسته

 181. Pingback: مشاوره رايگان دوربين مداربسته

 182. Pingback: دوربين مداربسته سوني داهوا هايک ويژن

 183. Pingback: پخش دوربين مدار بسته مرکز عمده فروشي

 184. Pingback: دوربين مدار بسته وايرلس

 185. Pingback: دوربين مداربسته بيسيم

 186. Pingback: خدمات دوربين مداربسته

 187. Pingback: خدمات دوربين مداربسته

 188. Pingback: تعميرات دوربين مدار بسته

 189. Pingback: دوربين مداربسته مخفي

 190. Pingback: دوربين مدار بسته لامپي

 191. Pingback: دوربين مداربسته مخفي

 192. Pingback: دوربين مدار بسته لامپي

 193. Pingback: دوربين مداربسته مخفي

 194. Pingback: دوربين مداربسته مخفي

 195. Adu ayam

  28 marca 2018 at 01:51

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & help other customers like its aided me. Great job.

 196. Pingback: دوربين مدار بسته لامپي

 197. Pingback: دوربين مداربسته خوب

 198. Pingback: دوربين مدار بسته چشمي در

 199. clique aqui

  29 marca 2018 at 12:36

  Reading this post I realized that this is a problem that is repeated in several countries what changes is the nationalitya acon, that to mitigate this situation. I loved this site. Very good.

 200. Pingback: دوربين مدار بسته چشمي در

 201. Pingback: دوربين مداربسته خوب

 202. Pingback: دوربين مدار بسته چشمي در

 203. Sabung ayam

  31 marca 2018 at 02:15

  Certainly like your web-site but you need to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the reality however I will definitely come again again.

 204. Pingback: دوربين مدار بسته چشمي در

 205. Pingback: دوربين مداربسته خوب

 206. Pingback: دوربين مداربسته خوب

 207. Pingback: دوربين مداربسته مرکز

 208. Pingback: دوربين مدار بسته واردات

 209. Pingback: پک ارزان دوربين مداربسته

 210. Pingback: بهترين مارک دوربين مدار بسته

 211. Pingback: پک کامل دوربين مداربسته

 212. Pingback: قيمت دوربين مدار بسته HD

 213. S128

  8 kwietnia 2018 at 02:59

  Hello There. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 214. Poker online uang asli

  8 kwietnia 2018 at 20:38

  If you desire to take a good deal from this paragraph then you have to
  apply such methods to your won weblog.

 215. Pingback: خرید vpn

 216. Pingback: قيمت دوربين مدار بسته

 217. Pingback: پک کامل دوربين مداربسته

 218. Pingback: قيمت دوربين مدار بسته

 219. como fazer brigadeiros gourmet

  24 kwietnia 2018 at 10:56

  Reading this article it seems that I am named country where there is the same problem with foreigners.is a pity.

 220. Pingback: Iphone cases for 5$

 221. Pingback: nihal seneviratne sunday times

 222. Pingback: سكس

 223. Pingback: how to use a buttplug

 224. Pingback: سكس

 225. Pingback: see through thong

 226. Pingback: Dr Garo Kassabian

 227. Pingback: Social media marketing

 228. Pingback: defamation lawyer

 229. Pingback: whatsapp

 230. Pingback: rabbit vibrator

 231. Pingback: strap ons for lesbians

 232. Pingback: lesbian vibrators

 233. Pingback: mp3 songs

 234. Pingback: aflampornhd

 235. Pingback: adult tube websites

 236. Pingback: best sex toys

 237. Pingback: vibrating tongue rings

 238. Pingback: remote butterfly vibrator

 239. Pingback: how to masturbate

 240. Pingback: hip hop dj

 241. Pingback: Smartphone repair

 242. Pingback: دوربین مدار بسته

 243. Pingback: Butt Plug

 244. Pingback: Anal Dildo Review

 245. Pingback: Vibrating Anal Power Beads

 246. Pingback: Penis Ring

 247. Pingback: Personal Massager

 248. Pingback: 16 Function Rabbit Vibrator

 249. Pingback: nipple tweezers

 250. Pingback: thrusting jack rabbit

 251. Pingback: poker88

 252. Pingback: how does a vibrator work

 253. Pingback: masturbation sleeve

 254. Pingback: best vibrators for women

 255. Pingback: سرور مجازی

 256. Pingback: php user management script

 257. Pingback: Simeon-Yahweh

 258. Pingback: silicone g spot vibrator

 259. Pingback: tabletki

 260. Pingback: iPhone 7 Charger

 261. Pingback: Marketing

 262. Pingback: تعمیر کولر گازی

 263. Pingback: فیلتر شکن تلگرام

 264. Pingback: پیچ و مهره

 265. Pingback: free download for windows 7

 266. Pingback: free download for pc windows

 267. Pingback: triple blowjob

 268. Pingback: free apps download for windows 10

 269. Pingback: app download for pc

 270. Pingback: مه پاش

 271. Pingback: مه پاش ایتالیایی

 272. Pingback: free download for pc

 273. Pingback: sex toys for submissive

 274. Pingback: delux sex toys

 275. Pingback: prazdnik

 276. Pingback: what are bullet blaster sex toys

 277. Pingback: pc app free download

 278. Pingback: boston amazon

 279. Pingback: japanese fukui datumou

 280. Pingback: سئو سایت

 281. Pingback: rabbit vibrator reviews

 282. Pingback: happy hummer sex toy

 283. Pingback: sex toy unboxing

 284. Pingback: breaking news headline

 285. Pingback: دریافت دعا

 286. Pingback: مه پاش گاوداری

 287. Pingback: interracial porn

 288. Pingback: campervans campervans

 289. S128

  14 czerwca 2018 at 23:33

  This is article is very nice, amazing and good.
  You have given me an idea for my blog. I am very grateful to you.
  Adu ayam

 290. Pingback: Portland Private School

 291. Pingback: strapon youtube

 292. Pingback: Anal Plug

 293. Pingback: Kinky Bondage

 294. Pingback: Giant Dildos

 295. Pingback: mp3 music download

 296. Pingback: penis extenders toy

 297. Pingback: huge dildo

 298. le kamagra liquide

  28 czerwca 2018 at 14:53

  Hier, alors que je travaillais, ma cousine a volé mon iPadd et testé pour voir si ellle peut survivre à
  un quarante pied goutte, juste our qu’elle
  puisse être unne sensation youtube. Mon Apple iPaad est maintenant détruit et elle a 83
  vues. Je sais que cela est complètement entièrement hors sujet
  mais je devais le partager avec quelqu’un!

 299. Pingback: butterfly kiss adam n eve

 300. Pingback: bazooka sour straws eliquid

 301. Pingback: Ear Reshaping Surgery

 302. Pingback: cancun airport luxury transportation

 303. Pingback: bondsman

 304. Pingback: کنسول جستجوی گوگل

 305. Pingback: we buy junk cars

 306. S128

  2 lipca 2018 at 20:09

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers

 307. Pingback: free download for windows 8

 308. Pingback: Reptiles

 309. Pingback: محامي في جدة مكة المكرمة

 310. Pingback: استيراد المعدات المعامل المصانع

 311. Pingback: double ended dildo

 312. Pingback: pc games free download for windows 8

 313. Pingback: free download for windows 7

 314. Pingback: خرید اکانت vpn

 315. Pingback: app download for pc

 316. Pingback: hovershoes

 317. Pingback: seo service

 318. Pingback: hummer hoverboard

 319. Pingback: Allegiance Consulting Services

 320. Pingback: christian dogma

 321. Pingback: Speelgoed prijs

 322. Pingback: قیمت گردنبند طلا ظریف

 323. Pingback: denver limo

 324. Pingback: ارتقای سئو توسط تبلیغات در گوگل

 325. Pingback: MILF Porn Online

 326. Pingback: تبلیغات در گوگل Adwords

 327. Pingback: Stack

 328. Pingback: digital music

 329. Pingback: Malaysian peruvian indian remy Brazilian Hair wigs extensions wholesale quick delivery discount price

 330. Pingback: Managed Services

 331. Pingback: mp3

 332. Pingback: پروکسی تلگرام

 333. Pingback: Prazdniki s 23 dekabrya po 19 aprelya

 334. Pingback: النگو ظریف

 335. Pingback: تبلیغ در گوگل ادوردز

 336. Pingback: rottweiler puppies

 337. Pingback: خرید اکانت کریو

 338. Pingback: Free project management app

 339. Pingback: Dancing

 340. Pingback: بهترین اسکوتر برقی

 341. Pingback: دوربین مدار بسته

 342. Pingback: کولر 13000

 343. Pingback: handbags

 344. Pingback: la resistenza fisica

 345. Pingback: hair academy mumbai

 346. Pingback: گردنبند دوتایی

 347. Pingback: windows xp games

 348. Pingback: سكس

 349. Pingback: https://saham.news/berita/sektor-industri/agrikultur

 350. Pingback: pc games for windows xp

 351. Pingback: 3 point prostate massager

 352. Pingback: Stella Mccartney

 353. Pingback: دستبند ظریف

 354. Pingback: xxxmaduras

 355. Pingback: دوربین مدار بسته

 356. Pingback: خرید لارجر باکس

 357. Pingback: مه پاش معدن

 358. Pingback: دوربین مدار بسته

 359. Pingback: گوشواره سنگ رنگی

 360. Pingback: Interracial Porn

 361. Pingback: cat drawing

 362. Pingback: دوربین مداربسته

 363. Pingback: دوربین مداربسته

 364. Pingback: free download for windows 8

 365. Pingback: free download apk for pc

 366. Pingback: massage website design

 367. Pingback: دوربین مداربسته

 368. Pingback: هپاش

 369. Pingback: sla

 370. Pingback: اسکوتر برقی

 371. Pingback: jobs for img with ecfmg certificate

 372. Pingback: freshamateurs426 abdu23na4534 abdu23na50

 373. آموزش خیاطی

  21 sierpnia 2018 at 09:07

  hi tanks

 374. Pingback: خرید vpn

 375. Pingback: خرید vpn

 376. joker123

  13 września 2018 at 19:50

  My brother recommended I might like this blog.
  He used to be totally right. This publish truly made my day.
  You can not imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thanks

 377. agen s128

  16 września 2018 at 18:52

  I have been reading out some of your stories and i can claim clever stuff. I will surely bookmark your blog.

  s128

 378. Pingback: خرید وی پی ان

 379. Pingback: خرید وی پی ان

 380. Pingback: خرید next vpn

 381. Pingback: وی پی ان پر سرعت

 382. Pingback: اکانت وی پی ان

 383. Sky S128

  26 września 2018 at 00:45

  Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can’t wait to read lots of your posts. I hope my site is loaded as fast as you can Sky S128 {www.skys128.com}

 384. Pingback: خرید vpn

 385. Pingback: خرید vpn ایفون

 386. Pingback: خرید وی پی ان

 387. Pingback: ارور 1009

 388. Pingback: vpnmakers

 389. Pingback: نصب فیلتر شکن برای موبایل اندروید

 390. Pingback: خرید vpn برای آیفون

 391. Pingback: وی پی ان پر سرعت

 392. Pingback: خرید اپل ایدی

 393. Pingback: خرید vpn اندروید

 394. بورسیه تحصیلی

  13 października 2018 at 00:06

  بورسیه تحصیلی

 395. Slot Joker123

  7 kwietnia 2020 at 18:56

 396. Pingback: Cialis 10 mg united states

 397. Pingback: aricept 10mg no prescription

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra