Kultura i historia

85. rocznica śmierci Antoniego Banaszaka – działacza narodowego z Wielkopolski

Prawnik, działacz narodowy i polonijny pod zaborem pruskim. Był zasłużonym obrońcą Polaków w procesach politycznych przed sądami niemieckimi. Oskarżony o zdradę i szpiegostwo, został w ramach represji wcielony do armii pruskiej.

Antoni Banaszak urodził się 9 stycznia 1881 r. we wsi Pięczkowo w Wielkopolsce, w rodzinie rolniczej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w rodzinnej miejscowości kontynuował edukację w Gimnazjum im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Należał wówczas do tajnego koła samokształceniowego Towarzystwa Tomasza Zana.

Po maturze w 1902 r. studiował prawo, ekonomię oraz historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, Monachium i Berlinie. Działał w akademickich organizacjach zrzeszających polską młodzież. Egzamin sędziowski zdał w 1911 r.

Początkowo pracował w Bochum w Westfalii, była tam pierwszym i jedynym polskim adwokatem. Utrzymywał kontakty z Polonią, często reprezentował działaczy robotniczych przed niemieckimi sądami. Czynnie bronił interesów Zjednoczenia Zawodowego Polskiego, organizacji skupiającej większość polskich robotników w Niemczech.

Jesienią 1914 r. oskarżony o zdradę i szpiegostwo na rzecz Francji, został osadzony w więzieniu w Bochum. Przebywał tam cztery tygodnie, po czym wcielono go do armii niemieckiej, w której służył na frontach I wojny światowej w stopniu szeregowca.

Brał udział w powstaniu wielkopolskim, pełnił funkcję wiceprezesa sądu doraźnego w Ostrowie Wlkp. W 1919 r. założył tam kancelarię adwokacką. Szkolił kadry policyjne oraz prowadził kursy dla sekretarzy adwokackich i pracowników komunalnych.

Pracę zawodową łączył z działalnością polityczną w Narodowej Partii Robotniczej. Był senatorem z jej listy w latach 1922–1932. Zasiadał w Radzie Miejskiej i Sejmiku Powiatowym Ostrowskim, a także przewodniczył wielu komisjom. Od 1922 r. był wiceprezesem Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, a od 1925 r. – sędzią Sądu Doraźnego przy Sądzie Najwyższym.

Antoni Banaszak zmarł 3 maja 1932 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Spoczął na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie.

Źródło: wlkp24.info
Fot. archiwumkorporacyjne.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Pingback: Banaszak Antoni | Powstańcy Wielkopolscy powiatu wrzesińskiego

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra