Z kraju

Partnerstwo Wschodnie jako kompromitacja

To miała być prawdopodobnie ostatnia szansa polskiego rządu na poprawę stosunków dyplomatycznych z Białorusią. Niestety, skończyło się na wielkiej kompromitacji na arenie międzynarodowej. Mińsk zbojkotował szczyt w Warszawie.

Na trwającym od czwartku szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie kraje Unii Europejskiej przyjęły specjalną deklarację potępiającą łamanie praw człowieka i demokracji na Białorusi. Państwa Wschodnie odmówiły jej podpisania a sama Białoruś całkowicie zbojkotowała szczyt.

– Mamy do czynienia z kolejną porażką i kolejnym pokazem, że polską politykę zagraniczną prowadzą ludzie po prostu do tego nieprzygotowani. Wystarczy poczytać „twittery” pewnego pana, żeby mieć kolejną weryfikację, że lepiej, aby czym innym się zajął – podsumował Jarosław Kaczyński, prezes PiS, na konferencji prasowej w Kielcach.

Polska miała zaoferować między innymi pomoc finansową dla Białorusi, zgodę na kredyt Międzynarodowego z Funduszu Walutowego, a także wsparcie w ustabilizowaniu kursu rubla. Była też szansa na  wsparcie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Obie instytucje finansowe dysponują pokaźnym budżetem – aż 1,5 mld euro dla krajów należących do Partnerstwa Wschodniego. W zamian za to, pogrążona w kryzysie Białoruś przeprowadziłaby w sposób demokratyczny wybory parlamentarne, w zgodzie ze standardami OBWE. Do rozmów trzeba byłoby zaprosić tez opozycję, oraz wypuścić z aresztu i zrehabilitować więźniów politycznych.

Była więc wielka szansa na przełom, wsparta dodatkowo autorytetem Unii Europejskiej. Niestety, okazała się zmarnowana. – Brak konkluzji Partnerstwa Wschodniego co do Białorusi jest rzeczą smutną z punktu widzenia Polski jako organizatora szczytu, jest rzeczą, która kompromituje polską dyplomację, bo okazuje się, że minister Sikorski i rząd Donalda Tuska tego szczytu nie przygotowali we właściwy sposób – zauważył Tomasz Poręba, poseł PiS.

W przeciwieństwie do polityki zagranicznej prowadzonej przez Radosława Sikorskiego, za rządów PiS (które trwały tylko dwa lata) udało się m.in. uruchomić Radio Racja, telewizję Biełsat, rozpocząć program stypendialny umożliwiający studiowanie w Polsce relegowanym z białoruskich uczelni studentom. Dlatego ostatnia kompromitacja rządu Donalda Tuska stawia pod znakiem zapytania nawet wynegocjowanie 300 mld złotych na inwestycje z przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

Michał Polak

fot.sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra