Kultura i historia

Mieczysław Trajdos. Niemcy ścięli go toporem

To kolejny prezes przedwojennego Stronnictwa Narodowego zamordowany przez Niemców w okresie II wojny światowej za działalność antynazistowską. W tym miesiącu mija 75. rocznica jego śmierci.

Mieczysław Trajdos urodził się 11 grudnia 1887 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Uczęszczał do gimnazjum im. Bolesława Chrobrego. Należał do Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. Za udział w strajku szkolnym w 1905 r. przeciwko rusyfikacji musiał opuścić teren zaboru rosyjskiego. Maturę zdał w 1908 r. w Gimnazjum im. św. Jacka w Krakowie.

W tym samym roku rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, przerwane przez wybuch I wojny światowej. W tym czasie poparł antyniemiecką politykę Romana Dmowskiego, prowadząc działalność wśród polskiej emigracji na terenie Rosji. Od 1917 r. należał do Ligi Narodowej. W 1919 r. znalazł się we władzach Związku Ludowo-Narodowego.

Studia zakończył po wojnie w 1919 r., a trzy lata później uzyskał doktorat z prawa. Pracował jako adwokat i dziennikarz, był redaktorem naczelnym „Przeglądu Narodowego” oraz od 1925 r. – „Gazety Warszawskiej”. Pisywał też w „Myśli Narodowej”. W 1933 r. został przyjęty do Izby Adwokackiej w Warszawie.

W 1935 r. znalazł się oficjalnych władzach Stronnictwa Narodowego jako kierownik Wydziału Akcji Gospodarczej. W 1937 r. objął funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego SN. Jednocześnie należał do ścisłej czołówki tajnych struktur endecji, będąc kolejno członkiem tzw. „siódemki” i następnie „dziewiątki”.

Podczas okupacji był p.o. prezesa konspiracyjnego Stronnictwa oraz doprowadził do powstania Narodowej Organizacji Wojskowej. Wszedł też do Politycznego Komitetu Porozumiewawczego, reprezentując SN w organizacjach politycznych Polskiego Państwa Podziemnego.

Po aresztowaniu w maju 1941 r. w Warszawie był więziony w Forcie VIII w Poznaniu. Został zamordowany w lipcu 1942 r., najprawdopodobniej poprzez ścięcie.

Według innej wersji zginął wraz z grupą więźniów, działaczy wielkopolskiej organizacji „Ojczyzna”, którzy zostali przewiezieni do poznańskiego ZOO i tam wrzuceni do klatki z lwami. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

W 1968 r. w Londynie Mieczysław Trajdos został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.

Źródło: szymanski.biulpol.net

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

159 komentarzy

159 Komentarzy

 1. chief operating officer jobs atlanta

  12 listopada 2017 at 19:27

  Harley appoints important functioning befälhavare.

 2. click here

  27 grudnia 2017 at 12:03

  Roman Polanski How do I allow contributors to see only their uploads in WordPress?

 3. VIP Financing Solutions

  27 grudnia 2017 at 16:18

  louis vuitton wallets ??????30????????????????5??????????????? | ????????

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra