Z kraju

Znany polski ukrainista niewpuszczony na Ukrainę! Znalazł się na czarnej liście SBU

Mowa o prof. Czesławie Partaczu, który przebywając w uzdrowisku wraz z małżonką postanowił wykupić wycieczkę na Ukrainę i odwiedzić Lwów.

– Nie tylko że zostałem cofnięty, ale wbito mi pieczątkę z zakazem wjazdu na Ukrainę do 11 maja 2020 roku – powiedział w rozmowie z portalem Prawy.pl prof. Czesław Partacz, członek Międzynarodowego Związku Ukrainistów, przy czym nikt nie wyjaśnił, powodu takiej decyzji.

– Przedstawili dokument podpisany przez jakiegoś starszego chorążego z SBU, w którym powołał się on na paragrafy prawa przygranicznego. To jest dokument dwustronicowy, napisany w języku ukraińskim – relacjonował prof. Partacz.

Prof. Czesław Partacz, przebywający w sanatorium w Iwoniczu Zdroju jechał z żoną na wycieczkę do Lwowa wraz z pięćdziesięcioma innymi osobami. – Na przejściu granicznym nasi nas odprawili. Kiedy odprawiali nas Ukraińcy, to się ciągnęło i ciągnęło. Kierowniczka wyjazdu została poinformowana, że są problemy z jedną osobą. Okazało się, że to chodzi o mnie. Poszedłem tam do nich i okazało się, że jestem niepożądany na Ukrainie – mówił. – Trwało to dosyć długo. Autokar pojechał do Lwowa, a ja zostałem, no i wręczono mi decyzję – dodał. – Kierownik zmiany pokazał mi jakiś wydruk na swoim telefonie i powiedział, że on nie wie, dlaczego taka decyzja przyszła z Kijowa, jakie są tego powody. Ja na Ukrainie nie byłem dziewięć lat – wyjaśniał ukrainista.

W jego ocenie przyczyną, dla której znalazł się na czarnej liście SBU jest fakt, iż bardzo dużo pisze zarówno na temat historii Ukrainy, jak i współczesnego państwa ukraińskiego. – Zajmuję się ich umiłowanym Banderą i ludobójstwem. Piszę bardzo krytycznie, ale prawdziwie. Ostatnio popełniłem też kilka artykułów o współczesnej Ukrainie, o ich mafii, korupcji, dziadostwie itd. I widocznie któryś z członków Związku Ukraińców w Polsce mnie po prostu zakapował, bo oni pełnią rolę szpiegów w Polsce – stwierdził prof. Partacz. – Zakapował mnie do ich służby bezpieki i wpisali mnie na czarną listę – podkreślał. – Prawdopodobnie zostałem uwalony za to, że piszę krytycznie o ich banderyzmie, neobanderyzmie i o ich państwie – suponował.

Prof. Partacz nie ma wątpliwości, że cała sprawa to pokłosie przyjętych na Ukrainie ustaw historycznych. Zapowiada, że dokument z decyzją o nałożeniu na niego zakazu wjazdu na Ukrainę zostanie przekazany posłom z wnioskiem o interpelację.

– My tu w Polsce sobie gadamy, że Ukraina to jest UPAdlina, państwo nieistniejące, które jest w upadku itd., a okazuje się, że to państwo działa, w przeciwieństwie do państwa polskiego – zauważył. – Trzeba będzie coś zrobić, ale patrząc się na te nasze władze, obojętne czy rządzi Platforma, czy rządzi tu PiS, wszyscy mają taki sam stosunek. Kijów pluje nam na głowę w sytuacji, kiedy jest bankrutem kompletnym, a co by było, gdyby był na takim poziomie ekonomicznym jak my? – pytał retorycznie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. chief operating officer salary nyc

  12 listopada 2017 at 19:11

  383 major starting specialist income available on one
  google.

 2. home security cameras best buy

  16 listopada 2017 at 07:24

  To shield family from problems?

 3. Sherly Mcgehee

  19 grudnia 2017 at 13:31

  Highly descriptive post, I liked that bit. Will there be a part 2?|

 4. Aoqfgb g

  1 maja 2020 at 10:18

  Iztgcv bhbspe best ed medication

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra