Z kraju

Czy będzie darmowa komunikacja miejska dla rozliczających PIT w Warszawie?

30 listopada Rada Warszawy rozstrzygnie kwestię wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla osób rozliczających podatek PIT W Warszawie. Z propozycją takiego rozwiązania wystąpiło Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE w sierpniu br.

Impulsem do złożenia wniosku ws. darmowej komunikacji dla osób rozliczających podatek PIT w Warszawie był fakt złożenia przez radną Małgorzata Żuber-Zielicz (61 l., PO) wniosku o przeprowadzenie dogłębnej analizy zysków i strat ewentualnego wprowadzenia w Warszawie darmowej komunikacji miejskiej dla osób rozliczających swój podatek w stolicy.
W przeszłości podobny postulat wysuwał kandydat PIS na Prezydenta Warszawy – dziś poseł Jacek Sasin.
Stowarzyszenie postanowiło zatem złożyć stosowną petycję. Jak wskazywało Stowarzyszenie „Wprowadzenie darmowej komunikacji dla osób rozliczających podatek na terenie Warszawy zmniejszyłoby dochody z tytułu sprzedaży biletów o 252 mln zł. Równocześnie spowodowałoby to znaczący wzrost osób, rozliczających swój podatek dochodowy w Warszawie. W Warszawie wiele jest ludności napływowej, które zasadniczo rozlicza swój podatek dochodowy w miejscu zameldowania (według szacunków powyżej 0,5 mln). Zniżka z tytułu karty Warszawiaka jest niewielka i nie jest czynnikiem wystarczająco zachęcającym do rozliczenia się w Warszawie. Zniesienie odpłatności spowodowało by wzrost osób rozliczających się w Warszawie i przyrost podatków. Mediana wynagrodzeń w 2016 r. w Warszawie wynosiła 5300 zł/miesięcznie, co oznacza pod względem podatkowym ponad 1830 zł wpływów do budżetu gminnego, w przypadku rozliczenia się w stolicy (czyli więcej niż 4 imienne bilety kwartalne, czy 12 imiennych biletów miesięcznych). Zatem wystarczy, że 150 tys. osób zacznie rozliczać się w Warszawie i będzie to korzystne rozwiązanie dla budżetu Miasta”.
Prezydent Warszawy negatywnie odniósł się do propozycji, a uzasadnienie projektu uchwały Rady powtarza jego argumentację i nie odnosi się do danych finansowych przedstawionych w petycji – https://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/C599B38C-1954-47AD-B259-56539FC9F7B9/1309568/1754_druk.pdf. A zatem płacenie podatku PIT w Warszawie nadal ma nie być premiowane.
Fot. ZTM Warszawa

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Marian

    28 listopada 2017 at 18:19

    Żadne rozwiązania, które mogłyby ograniczyć liczbę urzędników w Ratuszach warszawskich nie mają żadnych szans. Bo o to właśnie chodzi, aby stworzyć miejsca pracy dla POciotków, tudzież dla imigrantów znad Jordanu, którzy licznie są nadreprezentowani w miejskich urzędach, jak się wydaje.
    Owszem, jeśli chodzi o zniżki, do których trzeba dostarczyć zaświadczenia, aby urzędnik mógł sprawdzić, podpisać, postawić pieczątkę, ew. domagać się trzech następnych zaświadczeń, to jak najbardziej, to lubimy w urzędach, bo dzięki temu jesteśmy potrzebni, mamy pracę i władzę.
    Ale żeby tak zwolnić całkowicie, zrezygnować z kontroli gojów i stania w kolejce do okienka, nu, nu, to nic z tego nie będzie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra