Z zagranicy

Wypuszczą nowy wirus, żebyśmy kupowali szczepionki?

Japoński naukowiec Yoshihiro Kawaoka pracujący w jednym z ośrodków badawczych Uniwersytetu Wisconsin w Madison potwierdził, iż udało mu się wyhodować wirusa grypy, który jest niezauważalny dla ludzkiego układu odpornościowego.

 

Specjalista twierdzi, że udało mu się tak zmodyfikować jedno z białek wirusa grypy oznaczonego symbolem 2009H1N1, że zarazek ten potrafi oszukać ludzki układ immunologiczny i tym samym uniknąć jego reakcji obronnej.

 

Według Kawaoka głównym celem eksperymentów było jedynie ustalenie, jakim groźnym mutacjom może ulec wirus grypy 2009H1N1, by dzięki temu można było opracować przeciwko temu zarazkowi bardziej skuteczną szczepionkę. Dodał, że wyniki swych badań przedstawił Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i zostały one „dobrze przyjęte”.

 

Tyle oficjalna wersja. W praktyce nowy wirus może „przypadkiem” wydostać się z laboratorium i zdziesiątkować ludzi, zanim nowa szczepionka zostanie wypuszczona na rynek po niemałej, jak należy się spodziewać, cenie.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra