Kościół

Bez prostoty człowiek nie jest w stanie odpowiedzieć na Boże powołanie

Medytacje ewangeliczne z dnia 1 stycznia 2018 roku, Łk 2, 16-21.

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.

Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane.

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Prawda o Bożym Dziecięciu została objawiona nie uczonym, ale ludziom prostym, którzy nawet nie potrafili pisać i czytać. Ci zaś przyjęli ją w sposób zupełnie naturalny, z sercem otwartym i wielką wiarą.
Prostota przybliża człowieka do Boga, ponieważ chroni od pokus postawienia na piedestale siebie samego i zrobienia z własnej osoby bożka. Nie pozwala zachwycać się własnym rozumem, wyglądem, stanem posiadania, ale sprawia, że człowiek potrafi zachwycić się Bogiem, Jego miłością, doskonałością, troską o każdego człowieka. Prostota w końcu sprawia, że nasza relacja z Bogiem jest szczera, autentyczna i żywa, ponieważ pozwala przyjąć nasze człowieczeństwo takim, jakim ono jest. Pozwala przeżyć życie z zachowaniem właściwej hierarchii wartości i cieszyć się nim mimo trudów i cierpienia. Pozwala nazywać rzeczy po imieniu, widzieć je takimi, jakimi są, w pełnej prawdzie o ich naturze.

Może zatem pasterze nie byli wykształceni, ale spoglądali na świat w sposób nienacechowany żadnymi ideologiami, w sposób niespaczony, w ufności Bogu. I zapewne dlatego to właśnie ich Bóg wybrał, aby rozpoznawszy Dziecię, głosili wszystkim wokół Dobrą Nowinę, a oni odpowiedzieli na to powołanie.

Nadmierne intelektualizowanie przysłania niekiedy sprawy najważniejsze. Warto, abyśmy zdali sobie z tego sprawę…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra